امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۸:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48269
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 159
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهارات نخست‌وزیر ترکیه درباره کردهای معترض، عدم تایید بسته دموکراسی در آنکارا، ترافیک ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهارات نخست‌وزیر ترکیه درباره کردهای معترض، عدم تایید بسته دموکراسی در آنکارا، ترافیک دیپلماتیک در خط اربیل – آنکارا و افشای هدفمند توافقات وزرای امور خارجه ترکیه و آمریکا از جدیدترین تحولات مربوط به روابط کردها و آنکارا است.

اردوغان در خطاب به کردها: جویندگان دولت دوم به هر جا که می‌خواهند بروند

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه ی تلویزیونی CNNturk «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه دیروز مهمان مردم استان کردنشین آدیامان بود. وی پس از افتتاح فرودگاه آدیامان در جمع هواداران خود در این شهر گفت:« آنهایی که در ترکیه به دنبال ایجاد دولت دوم هستند، بیهوده انرژی خود را تلف نکنند. این سرزمین با هفتصد و هشتاد هزار کیلومتر مربع، تک دولت و تک ملت باقی خواهد ماند و همه ما شهروندان ترکیه هستیم. اگر به دنبال ایجاد دولت دوم هستید، به هر جایی که دلتان می‌خواهد بروید و در آن جا برای خودتان دولت پیدا کنید. اینجا ترکیه است و همچنان که پیش‌تر گفته‌ایم، یک دولت و یک ملت شعار همیشگی ماست. مبنای عقیدتی و اصل اجرایی ما در همه ی ارکان دولت نیز، احترام متقابل بین کردها و ترک ها و سایر عناصر این جامعه است و هیچ کسی نمی تواند چیزی غیر از این را بر مردم کشورمان تحمیل کند. اگر مشکلی هم وجود دارد، باید از راه گفت‌وگو و رایزنی حل شود و نه از راه سلاح و فعالیت مسلحانه.»

وی همچنین در خصوص مذاکرات صلح بین ترکیه و پ‌ک‌ک گفت:«آنها که در جنوب و جنوب شرقی ترکیه بر اساس رانت خون، خشونت و مواد مخدر به حیات خود ادامه داده‌اند، زیر سنگینی بار این خشونتها له خواهند شد.»

وی در ادامه افزود:«برادران کُرد ما زیر بار ظلم و ستم و تحت فشار سیاست‌های انکار گرایانه، آوازها و نواهای خود را در خفا گوش دادند و مدتها زیر بار ستم بودند. اما این سیاستها در ترکیه به پایان رسیده است. باور کنید فقط رنگ و لحن و شیوه ستم متفاوت بود، اگر نه این جا شما در جنوب و جنوب شرقی تحت ستم بودید و ما نیز در غرب و شمال و دیگر مناطق ترکیه تحت ستم بودیم. من امروز از حزب جمهوری خلق سوال می کنم: چه زمانی می‌خواهید به کشتار کردها و علویان اعتراف کنید؟ چه زمانی می‌خواهید قبول کنید که در درسیم خون برادران ما را ریختید؟»

اردوغان در سخنرانی خود، بارها به جای نام رسمی و دولتی تونجلی، از نام قدیمی و ممنوع درسیم استفاده کرد. مشاورین اردوغان اعلام کرده‌اند که یکی از تصمیمات اتخاذ شده در بسته موسوم به پاکت دموکراسی که تا چند روز دیگر اعلام خواهد شد، بازگرداندن اسامی قدیمی روستاها و شهرهای کردنشین است.

اردوغان دیروز نیز به نشانه حمایت از معترضان میدان «رابعه العدویه» مصر، نماد حامیان مرسی را با دست خود به نمایش گذاشت.

گفتنی است استان کردنشین آدیامان در مجلس ملی ترکیه دارای 5 کرسی نمایندگی است که در حال حاضر هر 5 کرسی آن در اختیار حزب عدالت و توسعه است.

دلیل عدم تایید بسته دموکراسی مشخص شد: اردوغان منتظر اعلام نظر اوجالان

شبکه تلویزیونی  NTVmsnbc  اعلام کرد: مجموعه  طرحهای دولت اردوغان و حزب عدالت و توسعه برای تامین مطالبات کردها و تداوم مذاکرات صلح با پ‌ک‌ک، که از آن به عنوان بسته دموکراسی نام برده می‌شود، دیروز نیز معلق ماند.

این بسته که قرار بود پس از کش و قوسهای فراوان، در جلسه روز جمعه، مورد تایید نهایی شورای سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری حزب عدالت و توسعه قرار بگیرد اما سه بار زمان جلسه شورای مذکور تغییر داده شد و سرانجام اردوغان اعلام کرد که این جلسه تا اطلاع ثانوی برگزار نمی‌شود.

«اَگمن باغش» وزیر و مذاکره کننده ارشد ترکیه در امور مربوط به اتحادیه اروپا امروز به خبرنگاران گفت:«جناب نخست وزیر در روز هفدهم ماه جاری میلادی و همزمان با سالگرد اعدام مرحوم «عدنان مندرس» نخست وزیر اسبق ترکیه، مفاد بسته دموکراسی را با مردم در میان می‌گذارد. البته محتوای این بسته فقط به برادران کُرد مربوط نیست و در واقع مجموعه‌ای از قوانین و تصمیمات ما برای ارتقای سطح دموکراسی ترکیه است.»‌

امروز رسانه‌ها و محافل سیاسی ترکیه از این موضوع خبر دادند که دلیل تعلل و تاخیر اردوغان در اعلام مفاد بسته دموکراسی، چیزی نیست جز انتظار اعلام مواضع «عبدالله اوجالان» در خصوص موضوع عقب‌نشینی نیروهای پ‌ک‌ک.

فردا یکشنبه، هیئت حزب صلح و دموکراسی برای ملاقات با اوجالان به زندان ایمرالی می‌رود و قرار است در این ملاقات، پیام و مواضع اوجالان در خصوص مسئله عقب‌نشینی مشخص شود و نامه‌ای از سوی وی به نمایندگان کُرد داده شود تا با ارسال این نامه به کوهستان قندیل و سپردن آن به سران پ‌ک‌ک، تکلیف مقاطع بعدی صلح مشخص شود.

از سوی دیگر برخی رسانه‌های ترکیه از این موضوع خبر دادند که دلیل تعلل اردوغان در اعلام مفاد بسته مزبور، این بوده که این پاکت برای بازبینی و تایید نهایی به ایمرالی فرستاده شده و قرار است اوجالان نیز در خصوص آن اظهار نظر کند. اما این تحلیل عمومی، با حساسیت و واکنش تند اردوغان روبرو شده و چندین مقام هیئت دولت ترکیه صحت این ادعا را رد کردند.

اوجالان خواستار آن شده که به صورت تلفنی با چند تن از سران پ‌ک‌ک گفت‌وگو کند و سه روزنامه‌نگار برجسته نیز به انتخاب دولت، به ملاقات وی بروند اما این درخواستهای وی از سوی حکومت ترکیه رد شده‌است.

ترافیک دیپلماتیک در خط اربیل – آنکارا

رئیس منطقه کردستان عراق به ترکیه سفر می‌کند و معاون نخست وزیر ترکیه نیز به زودی به اربیل می‌رود.

«صفین دزه‌ای» سخنگوی دولت منطقه کردستان عراق از سفر قریب الوقوع مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان به ترکیه خبر داد.

دزه‌ای اعلام کرد که مسعود بارزانی در آنکارا و در دیدار با «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر و «عبدالله گل» رئیس جمهور ترکیه، درباره مسائل مهمی همچون تحولات سوریه با آنها صحبت خواهد کرد.

انتظار می‌رود سفر بارزانی به ترکیه قبل از برگزاری نشست موسوم به کنگره ملی کُرد انجام شود.

دزه‌ای در همین حال اعلام کرده که «بلنت آرنچ» معاون نخست وزیر و سخنگوی هیئت دولت ترکیه روز بیست و ششم ماه جاری میلادی به منظور افتتاح رسمی دفتر خبرگزاری آناتولی در اربیل، به منطقه کردستان عراق سفر می کند و قرار است دیدارهای جداگانه‌ای با مسعود بارزانی رئیس و «نیچروان بارزانی» نخست وزیر منطقه کردستان عراق برگزار کند.

رسانه‌های ترکیه تاکنون به این دو سفر اشاره‌ای نکرده‌اند و فقط چند روزنامه و پایگاه اینترنتی این خبر را منتشر کرده‌اند.

معاون نخست وزیر ترکیه: کردهای ترکیه برای یادگیری زبان کردی به شمال عراق بروند

بلنت آرنچ اعلام کرد که دولت ترکیه توان تامین زیرساخت‌های آموزشی برای گنجاندن زبان کُردی در برنامه درسی مدارس را ندارد.

«بلنت آرنچ» معاون نخست وزیر و سخنگوی هیئت دولت ترکیه دیشب در یک گفت‌وگوی تلویزیونی به بیان نکات مهمی درباره مذاکرات صلح با پ‌ک‌ک پرداخت.

آرنچ در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال گنجانده شدن آموزش به زبان کُردی در بسته موسوم به پاکت دموکراسی گفت:« خیر. در این پاکت، به این موضوع اشاره نشده است. واقعیت این است که ما نمی‌توانیم در این خصوص اقدامی انجام دهیم. همین الان اگر مشکلات ما در حوزه قانون اساسی و موانع حقوقی نیز مرتفع شوند، باز هم نمی‌توانیم زبان کُردی را در برنامه مدارس بگنجانیم چرا که نیروهای آموزشی و منابع انسانی لازم برای چنین اقدام مهمی در دست ما نیست و تحقق چنین مطالبه‌ای نیازمند گذر زمان است.»

وی در ادامه افزود:«برخی از نمایندگان و فعالان سیاسی کُرد در دیدار با ما، مدام به این موضوع اشاره می‌کنند که در شمال عراق، زبان کُردی در مدارس تدریس می‌شود. ما نیز خطاب به این دوستان می گوییم: بسیار خوب. چه اشکالی دارد فرزندان خود را برای یادگیری زبان کُردی به مدارس شمال عراق بفرستید. با این حال آنها این پیشنهاد را هم قبول نمی‌کنند. اما واقعا باید شرایط عینی را به درستی سنجید. ما امکانات لازم برای تحقق چنین خواسته‌ای در اختیار نداریم. زمانی که ما شبکه تلویزیونی کُردی TRT6را تاسیس کردیم، برخی از همین آقایان، بین مردم استان های جنوب شرقی دست به ضدتبلیغات زده و با تحمیل نظرات خود، از مردم می‌خواستند برنامه های این شبکه را نگاه نکنند. آیا چنین اقدامی، می‌تواند هدف دیگری غیر از تضمین بقای ترور داشته باشد؟»

آرنچ در پایان به این موضوع اشاره کرد که بر اساس اطلاعات به دست آمده توسط نیروهای امنیتی ترکیه، دو هزار نفر از نیروهای شاخه نظامی پ‌ک‌ک در ترکیه پنهان شده‌اند و در دوران مذاکرات صلح تنها چهارصد تن از آنان به سوی منطقه کردستان عراق عقب نشینی کرده‌اند.

افشای هدفمند توافقات ترکیه و آمریکا

سند توافقات محرمانه «عبدالله گل» و «کالین پاول» در روزنامه ملیت منتشر شد.

تیتر و عکس صفحه نخست نسخه امروز روزنامه ملیت ترکیه، به انتشار یک سند محرمانه اختصاص یافت. این سند مربوط به توافق ویژه و محرمانه‌ای است که در سال 2003 میلادی بین عبدالله گل و کالین پاول وزرای وقت امور خارجه ترکیه و آمریکا امضا شده است.

تاکنون رسانه‌های ترکیه بر این باور بودند که اغلب مفاد این سند همکاری، مربوط به دو موضوع مرتبط با کردها یعنی انعطاف ترکیه در برابر پ‌ک‌ک و نیز پذیرفتن قدرت رسمی کردها در شمال عراق است. اما بر اساس آن چه که در گزارش ویژه سردبیر ملیت منتشر شده و عکس سند اصلی آن نیز چاپ شده است، در این سند بحثی از پ‌ک‌ک و پذیرش قدرت کردها در شمال عراق به میان نیامده است.

عبدالله گل در متن این توافق‌نامه به این موضوع اشاره کرده که حکومت ترکیه در سال 2003 میلادی از مجلس ملی خود درخواست کرده تا به حکومت اجازه دهد که خاک ترکیه را برای حمله به عراق در اختیار نیروهای آمریکایی قرار دهد. گل اذعان می‌کند که ردّ این درخواست در مجلس ملی ترکیه به خاطر اشتباهات آنکارا و واشنگتن بوده و هر دو طرف در این ماجرا مقصرند. در مقابل، کالین پاول نیز به گل گفته است که به خاطر رد این درخواست از سوی مجلس ملی ترکیه، میزان تلفات نیروهای آمریکایی در عراق بالا رفته است. پاول از گل می‌خواهد که برای جبران این خطاها، لازم است که ترکیه تسهیلات بیشتری را در فرودگاه‌های انجیرلیک و دیاربکر در اختیار آمریکا قرار داده و ترتیبی اتخاذ کند که نظامیان مجروح آمریکایی در دیاربکر و سایر بیمارستان‌های نظامی مورد مداوا قرار گیرند. از این گذشته پاول رسما از گل درخواست کرده که ترکیه در نقل و انتقال همه تجهیزات نظامی و تدارکاتی ارتش آمریکا به عراق، یاری‌گر شود. گل ضمن پذیرش این درخواست، شرایطی را مطرح می کند که علاوه بر این که امتیازات اقتصادی و تجاری انحصاری ویژه‌ای برای ترکیه به دنبال می‌آورد، خیال آنکارا را از بابت موضوع موصل و کرکوک حل کرده و پاول تضمین می‌دهد که حضور نیروهای پیشمرگ در کرکوک، دلایل مردم شناسانه و جغرافیایی دارد.

تحلیل‌گران سیاسی ترکیه بر این باورند که افشای محتوای این موافقت‌نامه محرمانه در چنین دوران حساسی و در آستانه احتمال مداخله نظامی آمریکا در سوریه، معنا و اهداف سیاسی ویژه‌ای دارد و حکومت ترکیه می‌خواهد نشان دهد که راه ندادن به نیروهای آمریکایی برای حمله به عراق از طریق خاک ترکیه یک خطای استراتژیک بوده است.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها