امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۷:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48274
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه انگلیسی «گاردین»، سناتور «جان مک‌کین» و «لیندسی گراهام» از سناتورهای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه انگلیسی «گاردین»، سناتور «جان مک‌کین» و «لیندسی گراهام» از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا در بیانیه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد، توافق روسیه و آمریکا درباره امحای ذخایر سلاح‌های شیمیایی سوریه را مورد انتقاد قرار دادند.

این دو سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در بیانیه‌ خود تصریح کردند که این توافقنامه به رژیم «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه زمان می‌دهد تا در حالیکه جنگ داخلی سوریه ادامه می‌یابد، به تأخیر و فریبکاری ادامه دهد.

این بیانیه اینگونه تصریح می‌کند: اگر با دید تردید به این توافقنامه نگاه کنیم، چیزی جز آغاز یک مسیر مبهم و تاریک دیپلماتیک نیست و دولت اوباما توسط بشار اسد و ولادیمیر پوتین به این مسیر کشیده شده است.

این توافق که در نتیجه سه روز گفت‌وگو در «ژنو» بین «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «سرگئی لاوروف» همتای روسی وی به وجود آمد، صبح روز شنبه اعلام شد. این توافقنامه سوریه را ملزم می‌کند تا ظرف یک هفته لیستی از سلاح‌های شیمیایی خود را ارائه دهد، به بازرسان اجازه دهد تا ماه نوامبر به سوریه وارد شوند و تضمین کنند که تا اواسط 2014 تمامی سلاح‌های شیمیایی این کشور را از بین ببرند.

با اینحال اوباما توافق مسکو و واشنگتن در ژنو را مورد استقبال قرار داد و آن را فرصتی برای از بین بردن سلاح‌های شیمیای سوریه به شیوه‌ای شفاف، فوری و مورد تأیید دانست.

این دو سناتور جمهوری‌خواه که چند هفته پیش برای بررسی موضوع حمله نظامی به سوریه به کاخ سفید دعوت شده بودند، در بیانیه مشترک خود اعلام کردند: آنچه که ما را خیلی نگران می‌کند این است که دوستان و دشمنان ما، آموزه‌های مشابهی از این توافقنامه به دست می‌آورند، آنها این توافقنامه را ضعف تحریک‌آمیز آمریکا خطاب می‌کنند.

مک کین و گراهام ادامه دادند: به موازات آنکه ایران همچنان به دنبال سلاح هسته‌ای است نمی‌توانیم تصور کنیم که پیام بدتری به ایران بفرستیم.

این دو سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی تأکید کردند: اسد از ماهها و ماههایی که به او داده شده برای تأخیر و فریب جهان با استفاده از حیله‌هایی که در نقشه بازی صدام حسین بود، استفاده می‌ کند.

در پایان این بیانیه اینگونه نتیجه‌گیری شده است: تنها راه پایان دادن به این درگیری‌ها منتهی می شود، افزایش چشمگیر حمایت ما به نیروهای مخالف میانه‌رو در سوریه است. ما باید توانایی آنها برای کاهش ظرفیت‌های نظامی اسد تقویت کنیم، توازن میدان رزم را تغییر دهیم و بنابراین شرایط واقعی برای پایان دادن به درگیری‌ها از طریق مذاکره ایجاد کنیم.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار