امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48294
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۰
تعداد بازدید: 131
مهدی منعم عکاس پیشکسوت در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس از برپایی نمایشگاهی از آثارش با عنوان «قربانیان جنگ؛سفیران صلح» در گالری نی خبر داد که ...

مهدی منعم عکاس پیشکسوت در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس از برپایی نمایشگاهی از آثارش با عنوان «قربانیان جنگ؛سفیران صلح» در گالری نی خبر داد که به مناسب روز جهانی صلح برپا می‌شود.

او درباره این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه روز ۳۰ شهریورماه همزمان با روز جهانی صلح در گالری نی سازمان فارسی‌زبانان برپا خواهد شد و شامل مجموعه‌ای از عکس‌های تازه و دیده نشده قربانیان جنگ تحمیلی است که در کنار عکس‌های قدیمی‌تر به نمایش خواهم گذاشت.
 وی تعداد این عکس‌ها را حدود ۳۰ قطعه عکس ۱۰۰ در ۷۰ عنوان کرد و گفت: این عکس‌ها را از ۵ استان مرزی غرب کشور شامل کردستان، کرمانشاه، ایلام، آذربایجان غربی و خوزستان که درگیر جنگ تحمیلی هشت ساله و عوارض بعد از جنگ بوده‌اند عکاسی کرده‌ام.

منعم با اشاره به حضور ۲۵ ساله‌اش برای عکاسی از پروژه «قربانیان جنگ» درباره تداوم عکاسی از این پروژه گفت:‌ تازه‌ترین عکس‌های من از این پروژه مربوط به سه روز پیش است و تا زمانی که مین هست و جانبازان شیمیایی وجود دارد، عکاسی از این پروژه را ادامه خواهم داد.
 


 

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی منعم از نخستین عکاسانی است که به شکلی متفاوت عواقب ناشی از جنگ هشت ساله عراق را علیه ایران را با مجموعه‌ عکس‌های قربانیان جنگ منتشر کرد.

موضوع عکس برای او تنها یک سوژه‌ محض نیست که یک بار عکاسی‌اش کند و تمام؛‌ می‌گوید:‌ من جریان زندگی را در آن می بینم، با آدم ها ارتباط برقرار می‌کنم، زندگی خودم را در آن می‌بینم.
 
او هویت حرفه‌‌ای‌اش را با کارهایش ارائه می‌کند. باور دارد چیزی که کاربرد همه جانبه‌تر دارد، ارزشمندتر است و چیزهای خیلی خاص باید زیرمجموعه آن قرار بگیرد.

منعم سال 1339 در رشت به دنیا آمده و در سال 1357 فعالیت عکاسی خود را با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده است و با حضور در مناطق عملیاتی و اتفاقاتی که حول و حوش جنگ روی داد ادامه یافت.

او عکاس مستقلی است که تاکنون دو کتاب با عنوان «قربانیان جنگ» و «معجزه امید» از مجموعه آثارش منتشر کرده و به گفته خودش تمامی نسخه‌های این دو کتاب به اتمام رسیده است ولی به دلیل عدم حمایت مسئولان فرهنگی، هنوز امکان تجدید چاپ را  پیدا نکرده است.

این عکاس در مقدمه کتابش با عنوان «قربانیان جنگ» چنین نوشته است: «من سال‌ها با صحنه‌های تلخی رو به رو شدم که با دوربین عکاسی آنها را مستند کردم. این عکس‌ها حاصل احساس ناخوشایندی است که از کابوسی به نام جنگ در ذهن دارم. با همه وجود تلاش کرده‌ام این احساس را به همه جهانیان منتقل کنم، برای آنکه همه به زندگی همراه با صلح و آرامش فکر کنیم. شک ندارم که تصاویر عکاسی قادر است جهانیان را در راه رسیدن به تفاهم انسانی و زندگی در صلح و آرامش یاری دهد و این یعنی معجزه تاثیر گذاری عکس، که به آن ایمان دارم.»
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها