امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۵:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48330
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اندیشکده شورای آتلانتیک در گزارشی توافق دو کشور روسیه و آمریکا درباره سوریه را یک پیروزی برای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اندیشکده شورای آتلانتیک در گزارشی توافق دو کشور روسیه و آمریکا درباره سوریه را یک پیروزی برای بشار اسد دانست.

این گزارش توافق بین وزرای خارجه آمریکا و روسیه در ژنو اشاره کرده و می‌نویسد این توافق دو جانبه، بشار اسد را «با از بین بردن تهدید درگیری نظامی، تقویت می‌کند.»

اندیشکده شورای آتلانتیک می‌افزاید توافق واشنگتن با مسکو درباره سلاح‌های شیمیایی سوریه را می‌توان برای باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هم نوعی برد، اما بردی کم‌رنگ و ضعیف تلقی کرد زیرا اوباما بدین طریق از وارد شدن در جنگی که تمایلی به آن نداشت اجتناب کرده است.

این اندیشکده ضمن تکرار ادعاها درباره اینکه دولت سوریه مقصر استفاده از سلاح‌های شیمیایی در منطقه غوطه شرقی در روز 30 مرداد (21 آگوست) بوده در توضیح برد کم‌رنگ اوباما می‌نویسد تا اینجای کار بشار اسد به جای آنکه به خاطر استفاده از این سلاح‌ها تنبیه شده باشد، مورد تشویق قرار گرفته است.

آتلانتیک می‌نویسد: «او (بشار اسد) توانسته با دادن امتیازی بسیار ناچیز تهدیدات اقدام نظامی را از بین ببرد.»

این اندیشکده آمریکا در ادامه درباره دلایل اینکه این توافق به نفع بشار اسد بوده اضافه می‌کند اکنون رئیس جمهور سوریه با اجتناب از جنگی که قرار بود علیه کشورش راه بیفتد، در موضعی قدرتمندتر قرار گرفته، چرا که تا زمانی که در جنگ داخلی با مخالفان سوریه از سلاح‌های متعارف استفاده کند، می‌تواند برتری بر نیروهای مخالف را حفظ کند.

آتلانتیک ادامه می‌دهد: «اسد و حامیان روسی او روی بارزترین ضعف اوباما بازی کردند، یعنی از تمایل رئیس جمهور آمریکا برای پیدا کردن راهی ـ هر راهی که باشد ـ از گزینه اقدام نظامی، کامجویی کردند.»

این اندیشکده می‌افزاید: «قبل از این توافق، بشار اسد حداقل مجبور بود درباره احتمال یک مداخله نظامی نگران باشد و تعداد کشتارهای هر روزه‌اش را مطابق با آن تنظیم کند.»

اندیشکده شورای در پایان این مقاله تأکید می‌کند که بشار اسد«آنقدر زرنگ بود که از دو دلی‌ها و خستگی‌های آمریکایی‌ها از جنگ به نفع خودش استفاده کند.»
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها