امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48333
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 302
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست خبری دومین جشنواره دو سالانه بین‌المللی انتخاب کتاب مقاومت با عنوان جایزه ادبی شهید ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست خبری دومین جشنواره دو سالانه بین‌المللی انتخاب کتاب مقاومت با عنوان جایزه ادبی شهید آوینی و کنگره شعر مقاومت بین‌الملل اسلامی امروز با حضور سردار اثباتی دبیر این جشنواره در سالن اجتماعات بنیاد روایت فتح برگزار شد.

سردار اثباتی درباره دومین جشنواره دو سالانه بین‌المللی انتخاب کتاب مقاومت با عنوان جایزه ادبی شهید آوینی بیان داشت: تحولاتی که در حوزه فرهنگی منطقه به وجود آمده است خالق ادبیات تازه‌ای برای مقاومت است که از گذشته نیز مقاومت در تاریخ بوده و هم اکنون کسی نیست که با مفهوم حماسه‌نگاری آشنا نباشد.

وی اضافه کرد: از لحاظ سیاسی منطقه در حوزه ادبیات با چالش‌های بسیاری نظیر ادبیات مهاجم و مقاومت مواجه است.

به گفته سردار اثباتی، روایت فتح دو، سه سال با عنوان کنگره شعر مقاومت بین‌الملل اسلامی و جایزه ادبی شهید آوینی را تشکیل داده است که کنگره شعر مقاومت از 11 تا 13 آبان همزمان با روز مقابله با استکبار در تهران برگزار می‌شود.

وی معتقد است که جایزه ادبی شهید آوینی حاصل کنگره شعر این شهید در دوره‌های گذشته بوده است که نه تنها در حوزه شعر بلکه در ادبیات پژوهشی و ادبیات مستند نیز تحولاتی ایجاد شده که بنیاد روایت فتح این تحولات را در کتابها شستشو کردند.

دبیر جشنواره ادبی شهید آوینی گفت: در این جایزه برای نخستین بار در حوزه مقاومت کتابهایی به زبان فارسی، انگلیسی و عربی مورد بررسی قرار گرفت که در گذشته تنها کتابهایی به زبان فارسی داوری می‌شدند.

* در حوزه شعر و ادبیات داستانی به صورت تخصصی عقب هستیم

به گفته وی، کشور در حوزه شعر و ادبیات داستانی به صورت تخصصی عقب بوده اما در حوزه پژوهش و مطالعات بنیادی به ویژه در زبان فارسی، شایسته یک گفتمان ادبی در سطح جهانی هستیم که پژوهشگران و نویسندگان ما آنها را به جای گذاشته و آثار قابل توجهی را خلق کرده‌اند.

سردار اثباتی ادامه داد: در دوره نخست برپایی جایزه ادبی شهید آوینی کتاب‌هایی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان نیز به دبیرخانه این جایزه رسید که در دوره دوم تصمیم گرفتیم تا کارگروهی برای این حوزه در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه، نوشتن ادبیات مقاومت برای نسل کودک و نوجوان بسیار دشوار است، افزود: با توجه به اینکه نگارش ادبیات مقاومت برای کودکان بسیار دشوار است اما نویسندگان بسیاری به این مقوله توجه داشته و به خلق آثار پرداختند.

به گفته این مقام مسئول، فراخوان جایزه ادبی شهید آوینی چند ماه اخیر در رسانه‌های کشور منتشر شد و ایمیل آن نیز به بیش از 3 هزار ناشر ارسال شد حتی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب نیز فرصت را محترم شمرده و تیمی را بسیج کرده تا با ناشران به ویژه ناشران ادبیات کودک و نوجوان به گفتگو بپردازیم.

وی اضافه کرد: با خانه کتاب هم برای بررسی آثار در جشنواره و جایزه شهید آوینی به گفتگو پرداخته و اسامی 60 هزار عنوان کتاب را دریافت کردیم که به صورت فهرست‌وار 6 هزار عنوان کتاب را برگزیده و در نهایت 358 عنوان کتاب را قابل بررسی انتخاب کرده‌ایم که هم اکنون در حال بررسی هستند.

سردار اثباتی معتقد است این جایزه شهید آوینی در بخش آمریکا در حوزه استراتژیک 13 عنوان، در بخش جنگ نرم 102 عنوان و در بخش شعر 41 عنوان را به خود دیده است که همه آنها در کارگروه‌های مربوطه در حال داوری هستند.

* بررسی 98 عنوان کتاب با موضوع فلسطین و لبنان و مقابله با صهیونیست

دبیر جایزه ادبی شهید آوینی از بررسی 98 عنوان کتاب در حوزه فلسطین و لبنان و مقابله با صهیونیست خبر داد و گفت: 48 عنوان کتاب در حوزه مقاومت، 35 عنوان کتاب در حوزه ادبیات داستانی و 47 عنوان کتاب در حوزه ادبیات مستند در دست بررسی قرار دارد.

وی اضافه کرد: در حوزه علمی 48 عنوان کتاب، در حوزه هنر 10 عنوان کتاب و در حوزه کودک و نوجوان 106 عنوان کتاب در حال داوری به تفکیک حوزه هستند که در بخش بین‌الملل باید گفت که مجموعاً 836 عنوان کتاب که 488 عنوان آن به زبان انگلیسی و 348 عنوان آن به زبان عربی است، مورد بررسی قرار گرفته است.

سردار اثباتی ادامه داد: در بخش بین‌الملل مجموعاً 330 عنوان کتاب مورد تأیید داوران قرار گرفت که در نهایت در مرحله اول داوری مجموعاً 136 عنوان کتاب که 51 عنوان آن در بخش انگلیسی و 83 عنوان آن در بخش عربی است که در مرحله داوری قرار دارد.

به گفته این کارشناس فرهنگی، برای جایزه ادبی شهید آوینی سه نشست تخصصی در نظر گرفته شده است که نشست تخصصی ادبیات و هنر مقاومت در 26 شهریور در خانه هنرمندان، نشست تخصصی بخش کودک و نوجوان 9 مهر در سرای اهل قلم و نشست تخصصی بخش بین‌الملل 26 آبان در دانشکده مطالعات جهان برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: آیین پایانی دومین جشنواره دوسالانه بین‌المللی انتخاب کتاب مقاومت جایزه ادبی شهید آوینی 3 آذر سال جاری در سالن شمس برگزار می‌شود.

* داوری بخش بین‌الملل هنوز به اتمام نرسیده است

سردار اثباتی با اشاره به بخش بین‌الملل جایزه ادبی شهید آوینی گفت: تهیه کتاب‌های عربی و انگلیسی برای ما بسیار دشوار بود به همین منظور داوری‌های این بخش هنوز به اتمام نرسیده است و درصدد آن هستیم تا در 26 آبان سال جاری کاندیداهای این حوزه را اعلام کنیم.

دبیر چهارمین کنگره شعر مقاومت بین‌الملل اسلامی بیان کرد: 671 اثر شعر فارسی و 37 شعر عربی، 2 شعر انگلیسی و 6 شعر ترکی به این کنگره ارسال شده است.

وی اضافه کرد: به کنگره شعر مقاومت بین الملل اسلامی نیز 24 اثر در بخش مقاله فارسی، 4 مقاله به زبان عربی، 5 اثر در حوزه یادداشت عربی و یک پایان‌نامه ارسال شده است که در نهایت 262 نفر در این کنگره شرکت کرده‌اند که 5 نفر از شرکت کنندگان خارجی از کشورهای لبنان، عراق، مصر، فلسطین و افغانستان بوده‌اند.

به گفته سردار اثباتی کنگره شعر مقاومت بین‌الملل اسلامی از 11 تا 13 آبان در تهران برگزار می‌شود که یک گروه داوری بین‌المللی در حوزه زبان عرب تشکیل داده شده است که یکی از داوران و اساتید بزرگ از کشور مصر، یمن و لبنان هستند و دو داور مسلط به زبان عرب و ایرانی به شمار می‌رود.

وی معتقد است: 120 رزومه توسط شاعران حوزه ادبیات مقاومت به این کنگره ارسال شده است که همه آنها مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت از شاعران 20 کشور برای حضور در چهارمین کنگره شعر مقاومت بین‌الملل اسلامی دعوت به عمل آمد.

به گفته سردار اثباتی بنیاد روایت فتح در حد مقدورات خود به تولید و برپایی جشنواره ادبیات مقاومتی می‌پردازد اما نباید این جشنواره‌ها تنها در بنیاد روایت فتح محدود شود بلکه نهادها و سازمانهای مختلف نیز باید به این حوزه ورود یابد.

وی اضافه کرد: قرار بر این بود چهارمین دوره کنگره شعر مقاومت بین‌الملل اسلامی را در استان خوزستان برگزار کنیم اما مقدورات مالی سبب شد تا بالاجبار این کنگره را در تهران برپا کنیم.

این دبیر کنگره شعر مقاومت بین‌الملل اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس، که آیا همه نشست‌های این کنگره در شهر تهران برگزار خواهد شد، بیان کرد: در تلاش هستیم که نشست‌های این کنگره را استان قم به دلیل اینکه این استان یک مرکز علمی کشور نیز محسوب می‌شود برگزار کنیم و نشست‌های دیگری را نیز به دلیل قوت شعر در شهرستان کرج در استان البرز برپا خواهیم کرد.

این مقام مسئول گفت: اسلامشهر و شهر ری نیز مدنظر برپایی نشست‌های تخصصی چهارمین کنگره شعر مقاومت بین‌الملل اسلامی است به همین منظور برای بهره‌برداری کامل مدعوین از این کنگره تلاش کرده تا از اساتید دانشگاه که در حوزه شعر بین‌الملل شناخته شده هستند دعوت به عمل آید به نوعی دیگر از شاعرانی که به مقاومت با نگاه اسلامی می‌نگرند دعوت به عمل آورده‌ایم.

وی با بیان اینکه، دشمنان ایران و اسلام دوست ندارد که این کنگره و جشنواره در ایران و یا حتی در سایر کشورهای جهان شکل بگیرد، عنوان کرد: نگاه به ایران بیرون از کشور بسیار قشنگ است چرا که فرهیختگان جهان نام ایران را مبارک می‌دانند یعنی با توجه به اینکه کنگره ما بین‌المللی است اما خدمات ما در حد بین‌المللی هم نیست اما شاعران حاضر در این مراسم از مراسم‌هایی که در هتل‌های چندین ستاره سایر کشورها شرکت می‌کنند این کنگره را مؤثرتر و بهتر می‌دانند.

سردار اثباتی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا، که چه کشورهایی در این کنگره حضور خواهند یافت، گفت: شاعرانی از کشور کویت، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین، مصر، تونس، سودان، شیعه‌نشینان عربستان، بحرین، یمن، تاجیکستان، پاکستان، هند، ترکیه و آذربایجان در این کنگره حضور به عمل خواهند آورد.

دبیر چهارمین کنگره شعر مقاومت بین‌الملل اسلامی بیان کرد: حامیان مالی و معنوی این کنگره در وهله نخست به بانوان و سپس بنیاد روایت فتح، مؤسسه انتشاراتی بنیاد روایت فتح، وزارت ارشاد، خانه هنرمندان، بسیج هنرمندان، سازمان بسیج مستضعفین به معنای استانی و شهرداری تهران است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار