امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۷:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48363
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه تحلیلی دیپلمات، با پیشنهاد روسیه برای برچیده شدن سلاح‌های شیمیایی سوریه که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه تحلیلی دیپلمات، با پیشنهاد روسیه برای برچیده شدن سلاح‌های شیمیایی سوریه که باعث شده فشار دولت باراک اوباما برای حمله نظامی به سوریه کاهش یابد، مقامات آمریکا و ایران اکنون فرصت دارند به مسائل دوجانبه میان 2 طرف از جمله موضوع هسته‌ای ایران بپردازند.

درحالیکه یک هفته پیش به نظر می‌رسید تهران و واشنگتن بر سر سوریه با یکدیگر برخورد کنند، بازه زمانی مورد نیاز برای خلع سلاح شیمیایی بشار اسد یک تنفس حیاتی برای این 2 کشور بسیار دور از هم به وجود آورده تا روند اعتمادسازی متقابل را آغاز کنند.

تحلیلگر دیپلمات نوشت: برای رسیدن به این هدف، آمریکا باید یک پیام شفاف به ایران بفرستد که مخالفتش با بشار اسد مستقیما با ایران ارتباطی ندارد. عدم انتقال پیام مناسب و تضعیف دولت سوریه به عنوان ابزاری برای تهدید ایران احتمالا منجر به افزایش بی ثباتی در خاورمیانه و در نهایت تضعیف منافع ملی آمریکا در منطقه می‌شود. طی دهه‌های اخیر ایران بر روی توانایی‌های جنگ نامتقارن برای مقابله با تلاش‌ قدرتهای خارجی برای منزوی کردن این کشور سرمایه گذاری کرده است.

براساس این گزارش، علیرغم وعده‌های حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برای کاهش تنش با غرب، اتخاذ مواضع تهدید زا از جانب آمریکا موضع رادیکال‌ها در ایران برای رویارویی بیشتر با آمریکا در داخل ایران را تقویت می‌کند.

با این وجود دلایل قانع کننده‌ای وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران آماده است تنش‌های منطقه‌ای را کاهش دهد و اگر باراک اوباما هم در نیت و هم در ظرفیت خواهان توافق با ایران باشد ایران ممکن است آماده کاهش حمایت خود از دولت بشار اسد باشد.

دیپلمات در ادامه نوشت: اگر چه از نقطه نظر ژئوپلتیک خاورمیانه، اتحاد با سوریه طی سه دهه اخیر محل قدرت نمایی منطقه‌ای ایران بوده است به ویژه اینکه سوریه تنها مجرای ارتباط ایران با حزب الله لبنان است و این کشور تنها حامی ایران در جنگ 8 ساله این کشور با صدام حسین بوده است اما به نظر می‌رسد در داخل حکومت ایران عده‌ای سوال‌هایی درباره ارزش استراتژیک ادامه حمایت از بشار اسد مطرح کرده‌اند اگر چه اتخاذ چنین مواضعی بعدا از سوی دولت ایران تکذیب شد. با این حال ایران اگر به این نتیجه برسد که تحولات منطقه‌ای غیر قابل پیش بینی است و ممکن است جایگاه این کشور در برابر کشورهای عربی تضعیف شود ممکن است از سوریه فاصله بگیرد. 

براساس این گزارش، علاوه بر آن مقامات ایران و آمریکا در این زمینه با هم موافقند که جنگ داخلی در سوریه تنها از طریق دیپلماتیک قابل حل است. و دو طرف نمی‌خواهند با درگیری مستقیم با یکدیگر کشیده شوند و حتی گام‌هایی برای دوری از آن بر داشته‌اند.

از همه مهمتر ایران قصد دارد در مذاکرات کنفرانس ژنو 2 شرکت کند، کنفرانسی برای حل بحران سوریه که نمایندگان مخالفان و بازیگران کلیدی منطقه‌ای در آن حضور دارند و این می‌تواند نزدیک کننده مواضع تهران و واشنگتن درباره سوریه باشد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها