امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۰۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48365
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 78
«رحمن حسن موسوی»، کارشناس اقتصاد بین الملل عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، تاکید کرد: تحریم‌های ...

«رحمن حسن موسوی»، کارشناس اقتصاد بین الملل عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، تاکید کرد: تحریم‌های اقتصادی که شورای امنیت تحت فشارهای آمریکا علیه ایران اعمال کرده بود، بر اقتصاد ایران بی‌تاثیر بوده است.

موسوی افزود: یکی از مهمترین دلایل ناکامی تحریم‌های غرب علیه ایران سر فرود نیاوردن مردم و رهبران ایران در برابر باج‌خواهی و مقاومت در برابر تهدیدات غرب است.

این کارشناس اقتصاد بین الملل عراقی تصریح کرد: اروپا با لغو تحریم‌ها علیه تعدادی از بانک‌های ایران در واقع حسن نیت خود در قبال ایران را نشان داد و این امر حاکی از عقب نشینی اتحادیه اروپا در برابر جمهوری اسلامی ایران است.

موسوی گفت: تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران به بهانه پرونده هسته‌ای تاثیری بر بخش‌های اقتصادی این کشور نداشته است.

وی بیان کرد: دلیلی اصلی این موضوع آن است که اقتصاد ایران بر امکانات و توانمندی‌های اقتصاد داخلی بنا نهاده شده وابسته به غرب نیست.

موسوی افزود: با وجود آثار مالی بر جای مانده از تحریم‌ها بر بانک‌های ایرانی که کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی را به دنبال داشت، با این حال این آثار چالش‌های مالی بزرگی برای این نظام این کشور به وجود نیاورد.

وی توضیح داد: تصمیمات شورای امنیت با وجود مساحت و مرزهای وسیع و گسترده زمینی و دریایی ایران موجب می‌شود تا هیچ‌گاه تحریم‌ها نتوانند به طور کامل درباره ایران به اجرا درآیند و این به خصوص درباره محموله‌های نفتی صدق می‌کند.

موسوی خاطرنشان کرد: غرب آمادگی ریسک سیاسی و ماجراجویی‌های نظامی جدید در خاورمیانه را ندارد و عراق همچنان نمونه ناکامی و شکست طرح‌های آمریکا در منطقه است.

این کارشناس اقتصاد بین الملل عراقی ادامه داد: غرب همچنین می‌داند که هزینه هرگونه ماجراجویی نظامی علیه ایران منطقه خاورمیانه و سراسر جهان را درگیر جنگی جهانی و سراسری خواهد کرد.

وی افزود: غرب تصور می‌کند که در سه کشور بزرگ فرانسه، انگلیس و آلمان خلاصه می‌شود که در زمانی قدرتمند بوده‌اند و هم اکنون تصور می‌کنند، با منطق زورگویی می‌توانند، مساله هسته‌ای ایران را حل کنند.

موسوی تاکید کرد: اتحادیه اروپا حسن نیت خود را با لغو پیش شرط‌هایی که برای بانک‌های ایرانی وضع کرده بود، نشان داد و دادگاه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه هفت بانک ایرانی را به دلیل بی‌ارتباط دانستن آنها با برنامه هسته‌ای ایران لغو کرد.

رحمن موسوی گفت: با توجه به این داده‌ها می‌توان گفت، چالش هسته‌ای ایران با ذکاوت و هوش کارشناسان امور اقتصادی این کشور وارد مرحله جدیدی شود که نوید دهنده حل پرونده هسته‌ای ایران است.

آمریکا شروطی را از سال 1979 میلادی و زمان گروگان گیری آمریکایی‌ها برای ایران قرار داد که باعث تحریم تجاری کامل ایران در سال 1995 شد.

علاوه بر این سازمان ملل تحت فشارهای آمریکا تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران وضع کرد و در دسامبر 2006 شورای امنیت قطعنامه شماره 1737 خود را صادر کرد که بر اساس آن تمام کشورهای عضو سازمان ملل موظف بودند، از هرگونه مبادله تجاری با ایران که ممکن بود، بر فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی یا آب سنگین ایران مورد استفاده قرار گیرند، جلوگیری کنند. 

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها