امروز : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 24
۰۳:۵۶
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4840
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 182
به گزارش فارس، اخبار برخی از جدیدترین تحولات در گوشه و کنار آفریقا به نقل از خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز در زیر آمده است: سیل در کنیا با 74 کشته ...

به گزارش فارس، اخبار برخی از جدیدترین تحولات در گوشه و کنار آفریقا به نقل از خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز در زیر آمده است:

سیل در کنیا با 74 کشته و بیش از 99 هزار آواره

صلیب سرخ کنیا اعلام کرد: به دنبال ریزش باران‌های سیل آسا در چندین منطقه کنیا دست کم 74 نفر کشته و 99 هزار و 43 نفر آواره شده‌اند.

صلیب سرخ کنیا گفت: تاکنون 40 نفر در دره ریفت، 21 نفر در شرق کنیا و 7 نفر نیز در مناطق ساحلی این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

این سازمان افزود: بر اثر این سیل همچنین چهار نفر در غرب و دو نفر نیز در مرکز این کشور کشته شده‌اند.

نیجر خواستار مداخله بین‌المللی در لیبی شد

محمد بازوم، وزیر امور خارجه نیجر پس از دیدار با لوران فابیوس همتای فرانسوی اش در پاریس از قدرت های بزرگ جهان خواست علیه شبه نظامیان مسلحی که در بیابان های وسیع جنوب لیبی پناهگاه امنی برای خود یافته اند و تهدیدی برای کشورهای همسایه محسوب می شوند اقدام کنند.

وی افزود: نیجر اطلاعاتی درباره نفوذ تندروها از شمال مالی به داخل خاک جنوب لیبی که فاقد حاکمیت قانون است، در اختیار دارد.

وزیر خارجه نیجر گفت: لیبی اکنون به یکی از بزرگ ترین پایگاه های بین المللی تروریسم تبدیل شده است.

بازوم گفت: دولت لیبی توانایی سیطره بر جنوب این کشور را ندارد و ما اطلاعاتی در اختیار داریم که نشان می دهد شماری از تندروها هم اکنون در این منطقه به سر می برند.

وی افزود: قدرت های بزرگ که در سرنگونی قذافی و بی ثبات شدن منطقه نقش داشتند اکنون باید برای برقراری ثبات و دموکراسی در لیبی تلاش کنند.

شورشیان کنگو دولت را مسئول شکست مذاکرات صلح کامپالا خواندند

برتران بیزیموا، رئیس جدید جنبش شورشی 23 مارس اعلام کرد: دولت کنگو مسئول ناکامی مذاکرات صلحی است که با این جنبش در کامپالا آغاز کرده بود.

وی افزود:به نظر می رسد دولت کنگو علاقه ای ندارد که مذاکرات به نتیجه برسد و هیئت شورشیان کنگو میز مذاکره با دولت را ترک نکرده است.

یک مسئول وزارت امور خارجه کنگو پیشتر اعلام کرده بود هیئت مذاکره کننده جنبش 23 مارس، در بیست و پنجم آوریل به طور غیرمنتظره میز مذاکرات کامپالا را ترک کرده و به مقر این جنبش در منطقه بوانگانا در مرز اوگاندا بازگشته است.

جنبش ام 23 در آوریل سال 2012 علیه نیروهای دولتی کنگو وارد جنگ شد اما از حدود چند ماه پی در پایتخت اوگاندا در حال مذاکره با دولت کنگو است.

ابراز نگرانی سازمان ملل از خشونت‌های شمال شرق دارفور

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه از درگیری های خشونت باری که اوضاع انسانی در شمال نیجریه را به شدت تحت تاثیر قرار داده است، ابراز نگرانی کرد.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد دیروز جمعه با انتشار بیانیه ای از دولت نیجریه خواست در مبارزه با شبه نظامیان بوکو حرام مستقر در شمال این کشور،‌اصول حقوق بشر را رعایت و ناقضان حقوق بشر را مجازات کند.

در درگیری های خونین میان نظامیان ارتش نیجریه و شبه نظامیان بوکو حرام در روستای باگا در استان بورنو در شمال این کشور بیش از 200 نفر کشته شده و بیش از دو هزار خانه تخریب شده است.

ادامه درگیری نیروهای مسلح تونس با گروه‌های تروریستی در مرز با الجزایر

وزارت کشور تونس تاکید کرد که تعقیب گروه‌های تروریستی در مناطق کوهستانی مرکز و غرب این کشور ادامه خواهد داشت.

یگان های ویژه گارد ملی و ارتش ملی تونس از چهار روز پیش به عملیات تعقیب عناصر مسلح در بلندی های الشعانبی در مرکز و غرب کشور ادامه می دهند.

انتقاد جبهه پولیساریو از سرکوب اعتراضات مردمی این منطقه به دست نیروهای امنیتی مغرب

جبهه پولیساریو سرکوب نظام مند تظاهرات کنندگان صحرای باختری از سوی نظامیان مغرب را محکوم کرد و از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست قطعنامه اخیر مربوط به این منطقه را اجرا کند.

جبهه پولیساریو در بیانیه‌ای تاکید کرد: نقض حقوق بشر در سرزمین های اشغالی صحرای باختری در روزهای اخیر به طور نظام مندی ادامه یافته است و قطعنامه اخیر شورای امنیت به مجوزی برای نیروهای استعمارگر مغربی جهت حمله به شهروندان مبدل شده است.

شورای امنیت در 25 آوریل قطعنامه 2099 را تصویب کرد که خواستار ایجاد راه حل سیاسی عادلانه برای تعیین سرنوشت ملت صحرای باختری است اما در عین حال بر اهمیت بهبود اوضاع حقوق بشر در این منطقه تاکید می‌کند.

شورشیان کنگو دو غیرنظامی را کشتند

عمر کاووتا، نایب رئیس و سخنگوی جامعه مدنی استان ناامن کیووی شمالی در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو گفت: دو غیرنظامی به دست شماری از عناصر مسلح جنبش 23 مارس که به منطقه کیوانزا حمله کرده بودند تا خانه ها را غارت کنند، کشته شدند.

این مقام محلی کنگو ضمن محکوم کردن جنایات جنبش شورشی 23 مارس تاکید کرد: مسئولان این جنبش دیر یا زود باید پاسخگوی جنایات خود باشند.

خنثی شدن یک حمله الشباب به دانشگاه کیسمایو

نیروهای حافظ صلح اتحادیه آفریقا در سومالی اعلام کردند که یک حمله تروریستی برنامه ریزی شده از سوی گروه الشباب را در شهر بندری کیسمایو در جنوب سومالی خنثی کرده‌اند.

آندره گوتی فرمانده نیروهای حافظ صلح اتحادیه آفریقا در سومالی در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای اتحادیه آفریقا یک زن حامل مواد منفجره را که قصد ورود به دانشگاه کیسمایو را داشت دستگیر کردند.

شهر بندری کیسمایو که آخرین پایگاه الشباب بود در سپتامبر 2012 به دست سربازان کنیا از شورشیان الشباب باز پس گرفته شد.

تلاش آفریقای جنوبی برای بازگشت ثبات به آفریقای مرکزی

جاکوب زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی با رهبران منطقه مرکز آفریقا درباره آینده جمهوری آفریقای مرکزی و راه های برقراری ثبات در این کشور رایزنی کرد.

جمهوری آفریقای مرکزی از 24 مارس با حمله شورشیان به پایتخت و سرنگونی دولت فرانسوا بوزیزه در تصرف ائتلاف شورسی سلکا است و ناامنی و بی نظمی همه کشور به خصوص پایتخت را فراگرفته است.

آفریقای جنوبی تا قبل از سرنگونی دولت بوزیزه نیروهای خود را در پایتخت این کشور برای مقابله با شورشیان مستقر کرده بود اما در پی حاکمیت ائتلاف سلکا عقب نشینی کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار