امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۴:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48572
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۲
تعداد بازدید: 75
جعفر سولگون روزنامه نگار و نویسنده روزنامه طرف ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آنکارا، به تشریح اوضاع ...

جعفر سولگون روزنامه نگار و نویسنده روزنامه طرف ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آنکارا، به تشریح اوضاع علویان ترکیه و نیز علویانی که از سوریه به ترکیه آمده و مورد حمله واقع شده اند، پرداخت.
وی تاکید کرد حملاتی که علیه علویان ترکیه و سوریه صورت گرفته ناشی از گفتمان و اقدامات مذهب‌گرایانه دولت اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه است.

قطب بندی علوی – سنی در ترکیه باید برطرف شود

سولگون با انتقاد از سیاست های مذهب گرایانه اردوغان اظهار داشت: در سال‌های اخیر قطب‌بندی بین جوامع سنی و علوی ترکیه تشدید شده و لذا باید راهکارهای برطرف کردن این قطب بندی را پیدا کرد. بدون برطرف کردن پیشداوری‌هایی که در جوامع سنی و علوی در قبال یکدیگر مطرح است، نمی‌توان از وحدت در ترکیه صحبت کرد.

حزب اردوغان علویان را طرد کرد

این نویسنده ترک در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: جامعه علوی ترکیه در حال حاضر خود را طرد شده احساس می‌کند. برخی مواضع دولت اردوغان و اقداماتش باعث تشدید این احساس شد. از سوی دیگر این اقدامات باعث شد تا نگرش جامعه سنی ترکیه به علویان به خصوص بعد از وقایع سوریه بدتر شود که این امر بسیار خطرناک است. به هر حال هم سنی ها و هم علویان مجبورند در این کشور در کنار یکدیگر زندگی کنند.

دور شدن جوامع سنی و علوی از یکدیگر در ترکیه

سولگون افزود: جوامع سنی و علوی ترکیه به سرعت از یکدیگر فاصله می‌گیرند. حملاتی که به علویان صورت گرفته این امر را تایید می کند. جلوی این روند را دولت آنکارا باید بگیرد. البته تشکل های مردم نهاد هم نقش عمده ای می توانند ایفا کنند.

علویان ترکیه نسبت به مساجد اهل سنت واکنشی نشان نمی دهند، اما در عین حال نگران مداخله اهل سنت در اعتقادات‌شان هستند.

شکست سیاست های سنی گرایانه دولت اردوغان

سولگون در بخش دیگری از اظهارات خود خاطرنشان کرد: نگرش دولت اردوغان به سیاست خارجی سنی گرایانه بوده و این امر باعث تشدید قطب بندی سنی ها و علویان ترکیه شده است.
وی افزود: به عبارتی اردوغان علویان ترکیه را همانند طرفداران بشار اسد رئیس جمهور سوریه تلقی می‌کند. به همین دلیل هم اهل سنت ترکیه خواسته و یا ناخواسته علویان را به صورت طرفداران اسد می بینند. هرچند که سیاست خارجی سنی محور اردوغان شکست خورد، ولی هنوز هم بازتاب های آن در جامعه ترکیه ادامه دارد.
سولگون در پایان خاطر نشان کرد: گرچه مسئله علوی – سنی موضوعی نیست که دولت اردوغان اساس آن را پایه ریزی کرده باشد، اما با عدم حل آن و سیاست های سنی گرایانه باعث تشدید این معضل شد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها