امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۷:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48601
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 128
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «نیزاویسیمایا گازیه تا»، دبیر کل سازمان ملل امروز، دوشنبه گزارش بازرسان بین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «نیزاویسیمایا گازیه تا»، دبیر کل سازمان ملل امروز، دوشنبه گزارش بازرسان بین المللی در مورد بکارگیری تسلیحات شیمیایی در سوریه را به شورای امنیت ارائه می‌دهد. ارائه نتیجه تحقیقات در این مورد بر اساس زمان بندی مورد توافق در ژنو در خصوص طرح نابودسازی سلاح‌های شیمیایی دمشق صورت می‌گیرد. بشار اسد وعده داده  است که سایر مدارک لازم در این زمینه را ارائه دهد. کشورهای غربی و چین از تلاش روسیه و آمریکا برای خارج شدن از بن‌بست سوریه حمایت کردند، ولی شورشیان سوری معتقدند که ضربه غیرمنتظره‌ای به آنها وارد شده است. 

«سرگئی لاوروف» و «جان کری»، وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا در پایان 3 روز مذاکرات خود در ژنو بالاخره با یکدیگر به توافق رسیده و روز شنبه  از نتیجه گفت‌وگوهای خود ابراز رضایت کرده و اعلام کردند که بر اسسا طرح آنها نابودسازی تسلیحات شیمیایی موجود در سوریه در حداکثر سرعت ممکن و تا نیمه سال 2014 به پایان خواهد رسید.

دولت سوریه متعهد شده که طی هفته جاری مدارک مربوط به لیست انبارهای سلاح‌های شیمیایی خود را ارائه دهد. مقامات دمشق از آمادگی برای انجام تمامی تعهدات خویش در این رابطه خبر داده‌اند. 

شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه‌ای در این رابطه تصمیمات مقتضی برای اعزام بازرسان برای آغاز مقدمات مربوط به خارج سازی تسلیحات شیمیایی از این کشور، البته بر اساس منشور سازمان ملل را اتخاذ خواهد کرد، که قطعا هر نوع مداخله نظامی در کشور مستقل سوریه را مردود می‌داند. تهدید به تحریم مقامات دمشق هم در این سند گنجانده نخواهد شد تا برای تصویب آن مشکلی بوجود نیاید، چرا که روسیه در این صورت قطعا از قطعنامه مذکور حمایت نخواهد کرد.

بدین ترتیب مقامات مسکو توانستند از لحاظ حقوقی نقش ضامن رعایت توافقات را از خود دور کنند و اکنون سازمان ملل این وظیفه را برعهده دارد. هرچند عملا اکنون روسیه اصلی ترین طرف در مذاکرات با مقامات دمشق خواهد بود.

آمریکا هم بدین ترتیب توانست جنجال مربوط به امکان حمله نظامی به کشور دیگری را در سیاست داخلی خویش برطرف کند، چرا که تصمیم باراک اوباما برای حمله به سوریه از همان ابتدا با واکنش کاملا منفی شهروندان آمریکایی مواجه شده بود.

در این بین تنها نقشه ارتش به اصطلاح «آزادی بخش سوریه» برای مداخله نظامی از خارج و کمک کشورهای غربی به آنها برای سرنگونی رژیم بشار اسد، مطابق میل آنها پیش نرفت. فرماندهان این نیروها توافقات ژنو را ضربه محکمی به مخالفان سوریه ارزیابی کردند.

آمریکا مکانیزم لازم برای اعمال فشار بر ارتش آزادی بخش سوریه را دارد. طی چند ماه پیش واشنگتن به این نیروها کمک‌های زیادی کرده است. البته حاملی مالی اصلی گروه‌های مسلح مبارز در سوریه عربستان سعودی است. اکنون باید دید آیا ریاض واقعا از طرح نابودسازی سلاح‌های شیمیایی در سوریه حمایت کرده و شورشیان را به همکاری در این زمینه تشویق خواهد کرد یا نه.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار