امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۱:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48605
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 166
«سید اسحاق دلجو حسینی»، کارشناس مسائل سیاسی و رئیس جبهه صلح و سازندگی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

«سید اسحاق دلجو حسینی»، کارشناس مسائل سیاسی و رئیس جبهه صلح و سازندگی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در رابطه با اجلاس سران پیمان شانگهای که در بیشکک قرقیزستان برگزار شد، گفت: در این اجلاس مهم و حائز اهمیت منطقه‌ای هشت رئیس جمهور و 10 هیئت بلند پایه از جهان شرکت کردند که یکی از محورهای مهم این اجلاس بحث امنیت، توسعه اقتصادی و افغانستان پس از سال 2014 بود.

وی افزود: افغانستان در قلب آسیا کشوری مهم و دارای موقعیت استراتژیک است که در گذشته نیز محل عبور و شاهراه اقتصادی جاده ابریشم بوده و اکنون نیز موقعیت مهم امنیتی دارد. در نتیجه افغانستان برای کشورهای عضو شانگهای مهم است و  پیمان شانگهای نیز برای این کشور مهم و با ارزش است.

این در حالی است که افغانستان درگیر حل و فصل مشکلات خود است و از سویی کشورهایی که اکنون در افغانستان حضور نظامی دارند نیز پس از سال 2014 این کشور را ترک می کنند و افغانستان با همسایگان خود تنها باقی خواهد ماند.

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان ادامه داد: بایستی توجه داشت که کشورهایی با محورهای مشترک امنیتی، اقتصادی و سیاسی در کنار یکدیگر باقی خواهند ماند به همین سبب موضوع امنیت که مسئله‌ای اساسی است در اجلاس شانگهای مورد بحث قرار گرفت.

رئیس جبهه صلح و سازندگی افغانستان با اشاره به بیش از 3دهه جنگ در این کشور در مورد اهمیت افغانستان و امنیت آسیای مرکزی اظهار داشت: نیروهای متجاوز از شرق و غرب بیش از 3دهه جنگ را برای این کشور ارمغان آوردند و تجربه نشان داده که به یقین امنیت در آسیای مرکزی و منطقه، بدون تامین امنیت، آرامش و اقتصاد توسعه یافته در افغانستان، امکان پذیر نیست. زیرا صرف نظر از روابط مهم و باارزش تاریخی، فرهنگی و مذهبی افغانستان با کشورهای آسیای مرکزی، این کشور مشترکات و محورهای مهم امنیتی و اقتصادی نیز دارد، در عین حال مسائل امنیتی در مرزهای افغانستان، افراط گرایی، تروریسم و مواد مخدر تا حدودی تحت کنترل نیروهای نظامی غربی در افغانستان قرار دارد و کشورهای بزرگی مانند چین و روسیه در کنترل موادمخدر و تروریسم که معمولا از جنوب صادر می‌شود اشراف ندارند.

حسینی افزود: نگرانی کشورهای عضو شانگهای این است که با خروج نیروهای خارجی پس از سال 2014 از افغانستان تسلط این نیروها بر مسائل مهمی که امنیت کشورهای اطراف را تهدید می‌کند وجود نداشته باشد و در نتیجه مشکلات بزرگی را در مرزهای روسیه و چین ایجاد کند به همین سبب یکی از برنامه‌های کاری سازمان شانگهای در این اجلاس موضوع افغانستان پس از سال 2014 بود.

وی در پاسخ به اینکه آیا افغانستان از کشورهای عضو شانگهای استفاده لازم را برده است، اظهار داشت: افغانستان در دوره‌هایی که کنفرانس همکاری‌های شانگهای برگزار شده، دچار بحران‌های زیادی بوده است. این در حالی است که اکنون نیز با حضور نیروهای خارجی و ناتو در افغانستان این کشور نتوانسته از ظرفیت‌های موجود استفاده لازم را ببرد اما موقعیت خاص این کشور مورد توجه کشورهای همسایه بخصوص روسیه و چین است و البته بحرانی که بیش از 3 دهه در افغانستان جریان دارد به تنهایی مهار نخواهد شد و احتیاج به همکاری کشورهای منطقه‌ای دارد.

کارشناس افغان ادامه داد: بایستی توجه داشت که افغانستان به خاطر عبور انرژی آسیای مرکزی و منابع معدنی نیز مورد توجه است و بدین منظور شرکت‌های بزرگی از سراسر جهان بویژه از چین و روسیه در این کشور مشغول فعالیت هستند.

دلجو حسینی خاطرنشان کرد که افغانستان در حدود 2 هزار کیلومتر با کشورهای آسیای مرکزی مرز مشترک دارد و این مرزها همیشه از سوی تروریسم آسیب پذیر بوده بنابراین یک واقعیت است که اگر امنیت در افغانستان تامین نگردد موضوع امنیت در هیچ کشوری در آسیای مرکزی تأمین نمی‌شود.این در حالی است که اگر با عضویت کامل افغانستان و سایر کشورهای تأثیر گذار مانند ایران و هندوستان نیز موافقت شود، پیمان شانگهای وسعت و تأثیرگذاری بیشتری پیدا خواهد کرد.

رئیس جبهه صلح و سازندگی افغانستان در ادامه اظهار داشت: فکر می‌کنم موضوع افغانستان مسئله ساده‌ای نیست، در عین حال تا سال 2014 نیروهای ناتو افغانستان را ترک خواهند کرد، بنابراین اعضای شانگهای قصد دارند پس از سال 2014 جایگاه نیروهای خارجی را در افغانستان پر کنند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها