امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۲:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48636
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 60
به گزارش فارس، یادم می آید حدود سه سال قبل و در اواخر مسئولیتم در ستاد معاینه فنی خودرو تهران؛ مراسم افتتاحیه مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین در پارک ...

به گزارش فارس، یادم می آید حدود سه سال قبل و در اواخر مسئولیتم در ستاد معاینه فنی خودرو تهران؛ مراسم افتتاحیه مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین در پارک سوار آزادی بود.با موافقت دکتر قالیباف و زحمات اقای مهندس تشکری چند مرکز مکانیزه معاینه فنی خودرو سنگین توسط شهرداری تهران راه اندازی شده بود و آن روز افتتاحیه یکی از آنها بود. مراکزی که هیچ گاه دوستان دولتی اجازه ندادند رونق بگیرد چون توسط شهرداری ساخته شده بود که نامش محمد باقر قالیباف بود. آن موقع تدبیر شهردار محترم تهران و معاون حمل و نقل و ترافیک ایشان این ایده بود که هر اتوبوس قبل از حرکت معاینه فنی شود و برای همین یکی از این مراکز را به دستور دکتر قالیباف در پایانه آزادی راه اندازی کردیم اما دریغ که دوستان آن موقع دولتی بگذارند عملیاتی شود.

آن روز؛آقای دکتر قالیباف،آقای مهندس چمران و خیلی های دیگر هم بودند.آنجا در صحبتهایم خطاب به شهردار تهران گفتم در حادثه سقوط هواپیمان حامل خبرنگاران خودتان را با موتور سیکلت رساندید و کمک کردید اما آیا می دانید در همین یک ساعتی که اینجا دور هم نشسته ایم سه نفر از هموطنانمان در اثر تصادف کشته شدند. بله ساعتی سه نفر به همین راحتی در تصادفات کشور می میرند.

آن روز در صحبتهایم خطاب به جناب دکتر قالیباف گفتم شما خودتان خلبان هستید و خوب می دانم اگر هواپیما کوچکترین نقصی داشته باشد اجازه پرواز نمی دهید.از ایشان پرسیدم به نظر شما که یک خلبان هستید آیا جان مسافران بی نوایی که وسعشان نمی رسد با هواپیما پرواز کنند با جان کسانی که در هواپیما نشسته اند فرقی می کند؟ آیا خون آنها رنگین تر است؟ خوب یادم هست که دکتر قالیباف به هنگام بازدید مرکز معاینه فنی؛چقدر تاکید بر بازدید مکانیزه هر اتوبوس قبل از حرکت داشتند و آن را برای سلامتی شهروندان مهم می دانستند ولی حیف……..

این مقدمه را به این دلیل بیان کردم که بیش از پنج سال است می گویم هر اتوبوسی که از پایانه می خواهد خارج شود و مسافر را جابجا کند بابد الزاما همانند همواپیما مورد بازرسی دقیق فنی قرار گیرد. دهها بار گفتم آن فردی که نام مدیر فنی را به خود گذاشته و از اتاقش تاییدیه فنی اتوبوس را امضا می کند چاره کار نیست. در سال ۲۰۱۳ خنده دار است که سیستم تعلیق و ترمز خودرو را به دست یک انسان بسپاریم و تاییدیه از او آن هم از راه دور و صرفا با یک نگاه بگیریم.

آنهایی که نسبت به واژه معاینه فنی حساسیت دارند و با شنیدن این واژه کهیر می زنند کجا رفته اند؟ آن آقایی که چشمانش را بر پنج ساله شدن معاینه فنی بست و در حقیقت خودش عامل تصویب شد شبها خوابش می برد؟.

آقایی که همه چیز را در مراکز معاینه فنی خودروهی سنگین برون شهری می خواست کدخدا منشی حل کند کجاست؟ چقدر ما را تحت فشار گذاشتید که چرا سه مرکز مکانیزه معاینه فنی خودروهای سنگین شهرداری تهران  بعضی وقتها اتوبوس های برون شهری را هم معاینه می کند.سه مرکز ما را به حالت نیمه تعطیل در آوردید خودتان چه کردید؟ چه جوابی دارید؟

وقتی حکایت پسر بچه های را خواندم که سالیان قبل پدرش را از دست داده بود و در این فاجعه مادرش او را به بیرون از اتوبوس پرتاب کرد و خودش در شعله های آتش سوخت جگرم کباب شد.او چه گناهی کرده بود؟ آیا کدام تان می دانید که شاید او در آینده یک پروفسور حسابی برای ایران زمین نمی شد؟ آیا می ارزید که با لج و لجبازی نگذاشتید معاینه فنی مکانیزه هر اتوبوس قبل از حرکت در پایانه های مسافربری و یا حتی شهر مبدا عملیاتی شود؟

آن آقایانی که می گفتند معاینه فنی برای عده ای نان دانی شده است کجا هستند؟ خب حالا که زحمت کشیدید و معاینه فنی را نابود کردید و موفق شدید با قدرت تمام جلوی نان دانی شدن معاینه فنی را بگیرید خوشحال هستید؟ آن وقت می روید و از صحنه تصادف در آزاد راه تهران قم بازدید می کنید و  نقص فنی و ترکیدگی لاستیک را عامل فاجعه اعلام می کنید؟ اینهمه گفتیم آقایان نگویید عامل انسانی اولین عامل تصادفات جاده ای و مرگ شهروندان است.طبق کدام پژوهش و تحقیقات اینگونه سخن می گویید؟ عامل جاده و عامل راه را آنقدر بی اهمیت جلوه می دهید که گویی همه چیز طبق استانداردهای روز دنیاست.

 راه حل ها آنقدر ساده هستند که گاهی متعجب می شویم که چرا نمی گذارند! عجب دنیای سخیفی شده است.بگذارید دیگر در مورد پشت پرده های معاینه فنی مکانیزه خودرو و بیراهه رفتن آن و نقش برخی از آقایان سخن نگویم که این قصه سر دراز دارد! بگذارید به همین چند خط بسنده کنم و از خداوند بزرگ بخواهیم که هر کسی در هر موقعیتی اگر به خداوند و خلق خدا خدمت می کند پایدار و پیروز باشد و آنهایی را هم که راهی به جز این می روند انشالله تلنگری بخورند و به راه راست هدایت شوند.
وحید نوروزی مشاور معاون شهردار تهران
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها