امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۵:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4865
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 331
حجت‌الاسلام صادق اشکوری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به نسخه برگردان کتاب کهن العمدة فی الجراحة اظهار کرد: این کتاب از آثار بسیار ...

حجت‌الاسلام صادق اشکوری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به نسخه برگردان کتاب کهن العمدة فی الجراحة اظهار کرد: این کتاب از آثار بسیار مهم جراحی در قرن هفتم هجری قمری بوده و مؤلف این کتاب امین‌الدوله ابوالفرج کرکی مشهور به ابن‌قف است.

وی خاطرنشان کرد: ابن‌قف از پزشکان مشهور مسیحی اهل سوریه است. او در زمان جنگ‌های صلیبی در سوریه و فلسطین بود و به دلیل آنکه عمل جراحی در جنگ‌ها زیاد بود در این رشته مهارت زیادی پیدا کرد.

رئیس مجمع ذخایر اسلامی عنوان داشت: این کتاب سال 1356 قمری در حیدرآباد دکن هند در دو جلد منتشر شده ولی دارای غلط‌هایی است.

وی یادآور شد: نسخه کنونی کتاب العمدة فی الجراحة قدیمی‌ترین نسخه موجود از این کتاب است که در کتابخانه مجلس شورای اسلامی به شماره 4101 نگهداری می‌شود و در سال 725 هجری قمری کتابت شده است.

نسخه برگردان کتاب کهن‌العمدة فی الجراحة به کوشش یوسف بیگ باباپور تدوین شده و در بیست و ششمین نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود.

امین الدوله ابوالفرج بن موفق‌الدین یعقوب بن اسحاق کرکی، طبیب مشهور مسیحی اهل سوریه بود. پدرش از مسیحیان کرک(در خاور بحر المیت در اردن) بود که به شغل دیوانی مشغول بود و در سال 630 ه.ق صاحب فرزندی به نام ابوالفرج شد که بعدها به ابن‌قف مشهور شد.

ابن‌قف مدتی در نزد ابن ابی اصیبعه علوم مختلف از جمله طب را فرا گرفت و کتاب‌هایی مانند المسائل حنین بن اسحاق، الفصول و تقدمه المعرفة بقراط و برخی آثار رازی را مطالعه کرد و مقدمات ضروری طب را فرا گرفت.

وی در زمینه طب از محضر استادانی مانند حکیم نجم‌الدین بن منفاخ و موفق الدین یعقوب سامری و در زمینه فلسفه از شیخ شمس الدین عبدالحمید خسروشاهی و عزالدین حسن غنوی ضریر و در زمینه هندسه از شیخ مؤیدالدین عرضی استفاده کرد.

وی در عصر خود در گستره عالم اسلام یکی از مشهورترین اطبا به شمار می‌رفت و از اقصی نقاط دنیا شاگردان بسیاری از محضرش بهره‌مند شدند. وی اغلب مشغول جراحی مجروحان جنگی بود و از این طریق مهارت قابل توجهی در این فن به دست آورده بود و همه مهارت خود را در کتاب العمدة فی الجراحة گنجاند.

«الاصول فی شرح الفصول»، «جامع الغرض فی حفظ الصحۀ و دفع المرض»، «الشافی فی الطب»، «شرح الکلیات من کتاب القانون»، «المباحث المغربیة» و «حواش علی ثالث القانون» از جمله آثار وی به شمار می‌رود.
انتهای پیام/78003/غ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها