امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۸:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48708
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «کامرسانت»، روسیه و آمریکا به توافقی تاریخی در خصوص سوریه دست یافته‌اند. ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «کامرسانت»، روسیه و آمریکا به توافقی تاریخی در خصوص سوریه دست یافته‌اند. وزرای امور خارجه دو کشور روز شنبه در ژنو طرحی را ارائه دادند که بر اساس آن تسلیحات شیمیایی موجود در سوریه تحت کنترل سازمان‌های بین‌المللی قرار خواهد گرفت.

مقامات مسکو امیدوارند که تلاش‌های صلح طلبانه "ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهوری و دیپلمات‌های بلندپایه روسیه این امکان را بوجود آورده باشد تا از مداخله نظامی آمریکا و متحدان اروپایی آن در مناقشه داخلی در سوریه اجتناب شود.

به گفته یک دیپلمات روس نزدیک به مذاکرات ژنو، قرار نیست که سلاح‌های شیمیایی سوریه به روسیه منتقل شوند، ولی مقامات مسکو حاضر شده‌اند تا بخشی از هزینه مربوط به نابود سازی این تسلیحات را بپردازند. بر اساس برآورد انجام شده در آمریکا، عملیات نابودی سلاح‌های شیمیایی سوریه هزینه‌ای بالغ بر 15 میلیون دلار خواهد داشت.

مذاکرات 3 روزه سرگئی لاوروف و جان کری در ژنو را می‌توان یک توافق تاریخی ارزیابی کرد. روسیه و آمریکا بعد از مدت‌ها اختلاف نظر بارز در خصوص مناقشه سوریه، بالاخره توانستند در مورد اجرای سناریوی صلح‌آمیزی برای حل این بحران به توافق برسند که مبتنی بر نابودسازی تسلیحات شیمیایی موجود در سوریه است.
هیئت نمایندگی روسیه تا آخرین لحظات تردید داشتند که طرف آمریکایی با طرح پیشنهادی مسکو در این مورد موافقت کند. 
یک مقام روس نزدیک به هیئت نمایندگی روسیه در این مذاکرات به خبرنگار این روزنامه گفت: مسئله امکان نقض توافقات بود که آمریکا اصرار داشت مسئولیت چنین مسئله‌ای برعهده رژیم بشار اسد در صورت عدم همکاری باشد، ولی بر اساس طرح روسیه، تنبیه نقض توافقات باید بر اساس ماده هفتم منشور سازمان ملل مشخص شود که مداخله نظامی علیه کشور مستقلی را مردود دانسته است. علاوه بر این روسیه روی مسئولیت گروه‌های مخالف مسلح در سوریه برای همکاری در اجرای این طرح تاکید داشت که در نهایت پیشنهادات طرف روسی مورد موافقت قرار گرفت.
به گفته این دیپلمات روس، بر اساس ارزیابی‌های اولیه در سوریه حدود هزار تن تسلیحات و مواد شیمیایی وجود دارد که روسیه و آمریکا در مورد این تسلیحات نیز با یکدیگر اختلاف نظر داشتند. طرف آمریکایی مدعی بود که همه این تسلیحات در مناطق تحت کنترل ارتش سوریه است، در حالیکه روسیه با این نظر مخالف و معتقد بود که بخشی از تسلیحات در اختیار گروه‌های شورشی است که در نهایت جان کری در کنفرانس مطبوعاتی در پایان مذاکرات اعتراف کرد که احتمالا بخشی از سلاح‌های شیمیایی در سوریه در اختیار مبارزین مخالف است.
علاوه بر این، طرف آمریکایی اصرار داشت که تسلیحات شیمیایی سوریه به خاک روسیه منتقل شوند، ولی روسیه با این مسئله مخالف بود. البته روسیه توانایی نابودسازی این تسلیحات را دارد، ولی حاضر به قبول چنین مسئولیتی نشد. تصمیم گیری در این مورد به بعد موکول شده ولی قرار شده تا این تسلیحات ابتدا به یکی از کشورهای همسایه سوریه، ترکیه یا اردن انتقال پیدا کند تا بعد در مورد آنها تصمیم گرفته شود.
البته روسیه و آمریکا حاضر شده‌اند تامین مالی عملیات نابودسازی تسلیحات شیمیایی را بطور مشترک برعهده بگیرند و این امیدواری وجود دارد که سایر کشورها نیز در این زمینه همکاری کنند.
ارزیابی اولیه صورت گرفته در آمریکا نشان داده است که هزینه این عملیات کم نبوده و حدود 15 میلیون دلار خواهد بود. مقامات روسی معتقدند که هزینه نهایی حتی بیش از این مبلغ خواهد شد.
اکنون مقامات رسمی دمشق اعلام کرده‌اند که با طرح مورد توافق روسیه و آمریکا در این زمینه موافق بوده و همکاری لازم در این خصوص را خواهند داشت.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها