امروز : شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 23
۰۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48729
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم نکوداشت استاد عبدالحسین حائری سه شنبه 26 شهریور ماه ساعت 9 صبح در تالار شهید مدرس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم نکوداشت استاد عبدالحسین حائری سه شنبه 26 شهریور ماه ساعت 9 صبح در تالار شهید مدرس (مشروطه) مجلس برگزار می‌شود.

محمد حیدری، دبیر اجرایی این همایش با اعلام این خبر گفت: انتظارها برای برگزاری مراسم نکوداشت استاد عبدالحسین حائری به پایان رسیده و ان شاءالله فردا ساعت 9 صبح شاهد برگزاری مراسم نکوداشت در تالار شهید مدرس (مشروطه) خواهیم بود.

وی افزود: علاوه بر برگزاری نمایشگاهی از عکس‌های استاد از کودکی تا زمان حال استاد در نگارخانه کتابخانه و نمایشگاه خوشنویسی از سخنان استاد حائری لوح فشرده‌ای شامل فیلم هایی از استاد حائری تهیه شده که در اختیار حاضرین در مراسم قرار خواهد گرفت.

حیدری افزود: مراسم نکوداشت استاد عبدالحسین حائری ساعت 9 صبح در تالار شهید مدرس برگزار می‌شود که در این مراسم دکتر محمد رجبی، دکتر محمدعلی ابهری، دکتر سید محمود مرعشی نجفی، دکتر کاظم جلالی، سید محمود دعایی و چند تن دیگر از فرهیختگان و بزرگان عرصه‌ی نسخه های خطی به سخنرانی خواهند پرداخت.

مراسم نکوداشت استاد عبدالحسین حائری 26 شهریور ماه در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

استاد حائری بیشترین دوره فعالیت و عمر پربرکت خود را (بیش از 60 سال) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی گذرانده است و در حال حاضر نیز که ایام باز نشستگی و استراحت را سپری می‌نماید، کماکان پژوهشگران و همکاران کتابخانه را از رهنمودهای ارزشمند خویش بهره مند می‌سازد.

وی در همان کودکی، قرآن و خواندن و نوشتن را در مکتب فراگرفت. سپس نزد پدرش، مقدمات عربی و بعضی کتاب‌های لغت و دروس مدرسه‌ای را خواند. سپس سطوح عالی فقه و اصول را تا سن نوزده سالگی به پایان رساند. بعد از آن نزد کسانی همچون آیات عظام محمد تقی خوانساری، صدرالدین صدر، محمد حجت و حسین طباطبایی بروجردی دروس خارج را گذراند و در سن 24 سالگی به درجه اجتهاد نائل شد. سپس به تهران آمد. هفده سال عضو هیئت مؤلفان لغت نامه دهخدا بود و بر چاپ چند جلد از آن نیز نظارت داشت.

حائری بیش از نیم قرن ( از سال 1331) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی مشغول به خدمت بوده و نزدیک به 20 سال از این دوران را عهده‌دار سمت ریاست کتابخانه مجلس بوده است. وی صاحب نظریه «بازنویسی تاریخ علم بر اساس بازنویسی فهارس نسخ خطی» است که جایزه‌ای جهانی را نیز برای وی به ارمغان آورده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها