امروز : سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 28
۲۱:۴۵
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4876
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 124
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، استاندار خراسان رضوی و والی ولایت هرات افغانستان یادداشت تفاهم همکاری ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، استاندار خراسان رضوی و والی ولایت هرات افغانستان یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

«محمد حسین فروزان‌مهر» استاندار خراسان رضوی که از روز پنجشنبه به دعوت رسمی «داوود شاه صبا» والی هرات همراه با هیئتی بلند پایه به این ولایت سفرکرده است، روز گذشته یک تفاهمنامه همکاری با والی هرات به امضا رساند.

این تفاهمنامه، به منظور تحکیم روابط بین 2 کشور در حوزه همکاری‌های توسعه‌ای، اقتصادی، زیست محیطی، کشاورزی، آموزش و پرورش و فرهنگ امضا شده است.

والی هرات در این دیدار گفت: افغانستان نیازمند همکاری با ایران در زمینه‌های اقتصادی و علمی است.

وی در خصوص تفاهمنامه امضا شده افزود: این تفاهمنامه در 14 ماده تنظیم شده و در آن به همکاری در بخش‌های توسعه اقتصادی، محیط زیست و حفظ منابع طبیعی، کار و امور اجتماعی، معادن، رشد صنعت و تبادل کالاهای تجاری و کشاورزی در ولایت هرات اشاره شده است.

ایجاد شغل در مناطق مرزی از طریق نهادهای آموزش فنی و حرفه‌ای در ولایت هرات نیز از جمله موارد دیگری است که در این تفاهمنامه بر آن تأکید شده است.

استاندار خراسان رضوی نیز در این دیدار اظهار داشت: ایران و افغانستان تمایل به گسترش همکاری‌های دوجانبه دارند که در این زمینه 2 استان خراسان رضوی و هرات می‌توانند سرآمد و الگو باشند.

وی افزود: کشور ایران در 3 بخش اساسی کشاورزی، صنعت و خدمات در حال اجرا و تنظیم پروژهایی است که در آینده روی آنها بیشتر کار خواهد شد.

فروزان‌مهر با اشاره به پروژه خط آهن «خواف-هرات» گفت: ساخت این خط آهن در 3 بخش از داخل کشور ایران تکمیل شده است و قسمت چهارم که در داخل افغانستان و مربوط به مقامات این کشور می‌شود ناتمام مانده است که ساخت و تکمیل هرچه سریعتر آن باعث رشد صنعت و تجارت بین 2 کشورخواهد شد.

صادرات بین 2 کشور، کمک به خانواده‌های شهدا و معلولان، حمل و نقل زمینی، همکاری‌های گمرکی، حمایت بیشتر کشور ایران در پروژه‌های توسعه سال جاری هرات و غیره از جمله مواردی است که طرفین بر آن تأکید کردند و در آینده قرار است اجرایی شوند.

گفته می‌شود در خصوص ایجاد فرصت تحصیل برای استادان دانشگاه و تبادل اطلاعات در مورد مراکز فنی و حرفه‌ای و بورسیه‌های تحصیلی برای جوانان ولایت هرات در کشور ایران نیز میان طرفین بحث و توافق صورت گرفته است.

مسئولان محلی هرات معتقدند که ایجاد روابط دوستانه بین مقامات ولایت هرات و استان خراسان رضوی باعث سهولت کار  برای مردم و سرمایه‌گذاران افغان می‌شود.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها