امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48780
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 210
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از فومن، محمد حسن‌پور شامگاه یکشنبه در پانزدهمین یادواره شیون فومنی شاعر دو زبانه گیلان در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از فومن، محمد حسن‌پور شامگاه یکشنبه در پانزدهمین یادواره شیون فومنی شاعر دو زبانه گیلان در سالن شهید خدمتگزار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن این شهرستان زبان را بهترین و مهم‌ترین عامل انتقال فرهنگ دانست.

وی اظهار کرد: فرهنگ ایرانی از نسل‌های گذشته به ارث رسیده که حتی توان شمارش آن نیست.

این مسئول، ادامه داد: اگر بخواهیم از نخستین حکومتی که در ایران بودند نام ببریم باید به مادها اشاره کنیم که ایرانی نبودند و مهاجرانی بودند که به ایران آمدند و حکومت تشکیل دادند اما کاسی‌ها نخستین اقوامی بودند که در این سرزمین زندگی می‌کردند و ما فرهنگ و زبان خود را مدیون این اقوام هستیم.
 
*تاریخ گیلان به لحاظ تمدن گذشته قابل بررسی است

وی با بیان اینکه فرهنگ مردم گیلان به دو طریق قابل پرداختن است، گفت: تاریخ گیلان به لحاظ تاریخ و تمدن گذشته و پیدایش اسلام قابل بررسی است.

به گفته حسن‌پور، در سال 326 قمری آل‌بویه و فرزندانش از روستایی در سیاهکل یا بویه املش قیام کردند و توانستند در شهرهای ری، اصفهان، شیراز و بغداد پیروزهایی داشته باشند و حکومت آل‌بویه را پایه‌گذاری کنند.

وی تصریح کرد: بسیاری از آداب، رسوم و فرهنگ شیعی که در فرهنگ ایرانی وجود دارد از حکومت آل‌بویه گرفته شده و افتخار گیلان است و استان‌های شمالی مأمنی برای علویان بودند.

معاون فرهنگی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، زبان را در مقابل فرهنگ بیگانه تأثیرگذار و تأثیرپذیر خواند و یادآور شد: در اشاعه فرهنگ و رویارویی فرهنگ‌ها با یکدیگر فرهنگ مانند هوا جاری و ساری است که ویژگی تأثیرگذاری و تأثیرپذیری دارد.
 
*زبان، عامل انتقال فرهنگ‌ها

وی اذعان کرد: در رویارویی با فرهنگ‌های دیگر غنی ساختن فرهنگ نیازمند تلاش و مجاهدت فراوان دارد و مردم دانسته‌ها، امیال و آرزوهای خود را از طریق زبان به یکدیگر منتقل می‌کنند.

حسن‌پور با اشاره به اینکه جهان در مسیر جهانی شدن در حرکت است، خاطرنشان کرد: امروزه موضوع جهانی شدن در جوامع بشری مطرح است و از سال 1970 مسیر جهانی شدن طی شد و نظریه‌پردازان بسیاری جهان را به یکپارچه کردن فرهنگ‌ها با یکدیگر تصور کرده‌اند که در این مسیر مرگ زبان‌های بومی و محلی در حال پیدایش است.

وی، معماری، مسکن، شهرسازی، لباس، زبان و... را ابزارهایی برای انتقال فرهنگ خواند و گفت: در مسیر جهانی شدن، دانش و تکنولوژی خوب است اما آنچه دراین مسیر آسیب می‌بیند فرهنگ و زبان است.
 
*ضرورت پاسداری از زبان و فرهنگ ایرانی و گیلانی

این مسئول، پاسداری از زبان و فرهنگ که ریشه در تاریخ دارد را وظیفه تمام کسانی دانست که در حوزه فرهنگ دلسوزانه حرکت می‌کنند.

وی به قدردانی از سرمایه‌های فردی و انسانی در جامعه تأکید کرد و افزود: جامعه‌ای موفق است که قدردان سرمایه‌های فردی و انسانی خود باشد و در کنار سرمایه‌های فیزیکی و مادی جایگاه سرمایه‌های فردی و انسانی خود را حفظ کند.

حسن‌پور، اضافه کرد: کشورهایی ثروتمند می‌شوند که از سرمایه‌های انسانی برای بهره‌وری درست سرمایه‌های فیزیکی استفاده کنند.
 
*وفاداری شیون فومنی به زبان و فرهنگ گیلان

وی شیون فومنی را از جمله سربازان و سرمایه‌های انسانی گیلان نامید و تصریح کرد: شیون فومنی به زبان و فرهنگ گیلان وفادار بود و برای شناساندن آن به مردم تلاش کرد و با پرداختن به شعر بومی و محلی و همزمان شعر فارسی منظوم‌های موفقی را از خود به یادگار گذاشت.

این مسئول، با اشاره به اینکه شیون فومنی از روستا برخاست و سعی کرد که بین خود و مردم روستا فاصله ایجاد نشود، خاطرنشان کرد: شیون فومنی با زبانی صحبت کرد که مردم کوچه و بازار اشعار او را زمزمه می‌کنند و به یادگار دارند.

وی کاربردی کردن زبان در اشعار شیون فومنی را قابل درک خواند و یادآور شد: شیون فومنی به گونه‌ای به واژه‌ها جان بخشید که زبان گیلکی کاربردی و به مردم شناسانده شد و به عنوان افتخار گیلان فرهنگ و زبان را برای نسل‌های آینده حفظ کرد.
 
*شیون فومنی شاعر جاویدان ادبیات بومی و محلی 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن نیز در مراسم مذکور شیون فومنی را بزرگمرد فرهنگ و ادب گیلان خواند و اظهار کرد: این یادواره با همت انجمن شعر و ادب فومن و به پاس تلاش‌ها و خدمات فرهنگی و ادبی و نیم قرن زندگی پر تحرک میراحمد فخری‌نژاد ملقب به شیون فومنی در راستای بالندگی، پاسداری، حفظ و اعتلای فرهنگ و ادب فارسی و گیلکی برگزار شد.

حسین شهیدزاده، افزود: شیون فومنی از افتخارات گیلان و جزو شاعران جاویدان ادبیات بومی و محلی است که با استفاده از فرهنگ، زبان مادری و محلی در عرصه زبان و فرهنگ ملی موفقیت‌های زیادی کسب کرده و در عصر خود صاحب سبک و تأثیرگذار بود.
 
*برگزاری جشنواره طنز گیلکی با محوریت پاسداشت گل‌آقا در فومن

وی برگزاری جشنواره شعر طنز گیلکی را از جمله برنامه‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن اعلام کرد و متذکر شد: در جشنواره شعر طنز گیلکی با محوریت پاسداشت شاعر طنزپرداز گیلان گل‌آقا از طنز پردازان سراسر کشور دعوت می‌شود. 

به گزارش فارس، در یادمان مذکور شاعران در وصف شیون فومنی به شعرخوانی پرداختند.
ا‌نتهای پیام/84001/ی40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها