امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۷:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48858
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۱
تعداد بازدید: 106
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسین ملک‌افضلی ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه معاونان بهداشت وزارت بهداشت به دغدغه‌های حوزه سلامت از جمله ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسین ملک‌افضلی ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه معاونان بهداشت وزارت بهداشت به دغدغه‌های حوزه سلامت از جمله پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: پزشک خانواده این روزها و در چند سال اخیر بحث جدی در حوزه سلامت بوده و اگر رویکرد درستی در این زمینه نداشته باشیم هر چه تلاش کنیم به جایی نمی‌رسیم.

وی با اشاره به اینکه پزشک خانواده زمانی ارزش دارد که در برنامه مراقبت‌های اولیه بهداشتی قرار گیرد، گفت: 40 سال پیش زمانی که سیستم شبکه مراقبت‌های اولیه آغاز شد اولویت را در روستاها قرار دادیم چرا که وضعیت روستاها چندان مناسب نبود اما امروز باید شهر و روستا را به یک شکل نگاه کنیم چرا که حاشیه شهرها و مناطق محروم شهری به مراتب وضعیت بدتری از روستاها دارد.

ملک‌افضلی توجه به اصل عدالت در پوشش همگانی شبکه سلامت بسیار مهم دانست و افزود: اگر قرار است رویکرد پزشک خانواده را برای تحقق شبکه مراقبت‌های اولیه انتخاب کنیم باید همه افراد جامعه بدون توجه به خصوصیتی خاص زیر پوشش قرار گیرند. پزشک خانواده باید خواستار سلامت باشد نه گوشه‌شینی که هر وقت مردم مریض شدند به آن مراجعه کنند که در این صورت روز به روز هزینه‌ها زیادتر شده و پرداخت از جیب مردم بالاتر خواهد رفت.

به گفته ملک‌افضلی باید زنجیره ارائه خدمت در گروه‌های سنی خاص مانند کودکان و سالمندان را شناسایی و براساس پروتکل‌های مشخص به آنها خدمت ارائه کنیم حتی اگر این خدمت در داخل منازل باشد.

وی استفاده از تعیین‌کننده‌های اجتماعی را در کنار شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی بسیار مهم دانست و گفت: اگر بخواهیم موفق عمل کنیم باید اصل را در توانمندی جامعه بگذاریم که مشارکت مردم در این زمینه باید جدی گرفته شود و پزشک خانواده می‌تواند با درک این مسئله رهبری توانمند‌سازی جامعه را برعهده بگیرد.

معاون پژوهشی اسبق وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: بدون تردید در بسته پزشک خانواده باید به سه خدمت ارتقاء، پیشگیری و غربالگری بسیار اهمیت داد و به آنها هویت مستقل دهیم نه اینکه در خدمات بهداشتی این مسائل گم شوند چرا که 90 درصد برنامه پزشک خانواده در همین سه نکته خلاصه می‌شود.

وی توجه به جایگاه بخش خصوصی در سیستم ارجاع را بسیار موثر دانست و گفت: ارجاع نقطه بسیار حساس این برنامه است و در این سیستم باید جایگاه بخش خصوصی را فراموش نکنیم از طرفی باید نظام اطلاعاتی و آماری درستی داشته باشیم تا برنامه‌هایمان مبتنی بر شواهد باشد.

ملک‌افضلی تصریح کرد: یکی از جاه‌های که بسیار می‌تواند به وزارت بهداشت کمک کند شهرداری است چرا که او سازمان تنها نهادی است که هر روز در خانه مردم را می‌زند و با آنها تعامل زیادی دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها