امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۹:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48885
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 51
ناصر فیض شاعر و رئیس‌ دفتر طنز حوزه هنری در باره موضوع ممیزی که عده‌ای به دنبال حذف آن هستند در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس گفت: من واقعا ...

ناصر فیض شاعر و رئیس‌ دفتر طنز حوزه هنری در باره موضوع ممیزی که عده‌ای به دنبال حذف آن هستند در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس گفت: من واقعا از بحث‌ها تعجب می‌کنم و نمی‌دانم عده‌ای با چه منطقی حرف نظارت بعد از چاپ را می‌زنند. این خیلی طبیعی و منطقی است که یک کتاب قبل از هزینه کردن و چاپ شدن، اگر اشکالی دارد، دیده شود و تذکر داده شود. مثل همان کاری که برای ویراستاری کتاب انجام می‌دهند تا غلط‌ها گرفته شود.
 
وی افزود: اما دلیل اصلی که این روزها مطرح شده و این بحث را راه انداخته‌اند به آزادی بیان برمی‌گردد و می‌گویند ممیزی کتاب یعنی محدود کردن آزادی بیان. اما این دوستان پاسخ دهند در کشوری که موازین اخلاقی و ارزشی در آن حاکم است و فرهنگ گذشته این کشور سرشار است از ادب و اخلاق و ارزش‌های اعتقادی، چه طور می‌توان گفت که همه آزاد هستند و هر کس هر آنچه که دلش خواست بنویسد؟
 
فیض گفت: به نظرم این حق جامعه‌ای است که بیشترشان نگاهی ارزشی و اخلاقی و دینی دارند که هر کتابی وارد بازار کتاب نشود و این توقع نا به جایی از نماینده‌ها و سازمان‌های دولتی که به نوعی نماینده‌شان هستند، ‌نیست که بر انتشار کتاب‌ها نظارت کنند و هر کتابی منتشر نشود.
 
این شاعر اظهار داشت: در این کشور چه طور می‌توان اجازه داد کسی کتابی پر از کلمات مستهجن یا پر از توهین به مقدسات مردم منتشر کند و بعد از چاپ بگوییم چرا نوشتی. مثلا همه می‌دانند آوردن فحش رکیک در داستان یا شعر قشنگ نیست. اگر کسی این کلمه‌ها را در داستانش بیاورد و بگوید داستان است دیگر و شخصیت هم شخصیت بدی که این شخصیت فحش بد می‌دهد! توجیه‌پذیر نیست.
 
فیض گفت: این کسانی که این قدر دم از آزادی بیان می‌زنند خودشان اجازه می‌دهند مهمانی به خانه شان بیاید و جلوی همسر و فرزندانشان حرف رکیکی بزند؟ حتی بعضی حرف‌ها را نمی‌توان جلوی بچه‌ها و افراد کم سن و سال زد. این معنایش این نیست که ما خودمان را سانسور می‌کنیم. ما ادب و اخلاق به خرج می‌دهیم. اگر کسی حرف‌های بزرگسال‌ها و کسانی که ازدواج کرده‌اند را جلوی بچه‌ها نزند معنایش این نیست که آزادی بیان و اندیشه این بچه را گرفته است! معنایش ادب و اخلاق آن فرد است.
 
رئیس دفتر طنز حوزه هنری اظهار داشت: با همه این حرف‌ها نکته مهم این است که ممیزی باید  تعریف شده و حساب شده باشد و هر نظر سلیقه‌ای را به پای ممیزی نگذاشت. ما تعریفی داریم که کاملا مشخص است و آن اعتقادات و نگاه‌های دینی و ارزشی ما است و در این چارچوپ بررسی و نظارت بر چاپ کتاب‌ها کاملا منطقی است.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها