امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۹:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48892
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 158
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عادل عبدالمهدی معاون سابق رئیس جمهور عراق و از رهبران مجلس اعلای اسلامی عراق که در ایران به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عادل عبدالمهدی معاون سابق رئیس جمهور عراق و از رهبران مجلس اعلای اسلامی عراق که در ایران به سر می‌برد، امروز (دوشنبه) در تهران با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که مناسبات دوستانه و نزدیک تهران - بغداد و آخرین تحولات منطقه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، ظریف انجام اولین سفر خود به عراق پس از تصدی به این سمت را نشانه اهمیت منطقه به ویژه عراق برای جمهوری اسلامی ایران و متبرک کردن این مسئولیت با زیارت عتبات متبرکه توصیف کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اوضاع خطیر منطقه به ویژه سوریه و تأکید بر اینکه تروریسم در منطقه ریشه خارجی دارد، سوابق ایجاد فتنه در افغانستان و عراق به هزینه مردم این کشورها و تلاش بیگانگان برای ایجاد توازن مورد نظر خود در منطقه را یادآور شد و تصریح کرد که با جلوگیری از جنگ بر ضد سوریه، طرفداران افراط و تکفیری‌ها در منطقه ناکام شدند.

ظریف با تأکید بر اینکه ما ایران و عراق را از یکدیگر جدا نمی‌دانیم، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای تقویت بیشتر همکاری‌های فیمابین در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، امور عمرانی، انرژی و فعالتر شدن بخش‌های خصوصی در این عرصه‌ها در جهت منافع و مصالح دو کشور و کمک به تحکیم ثبات، امنیت و پیشرفت و رفاه منطقه اعلام کرد.

عادل عبدالمهدی نیز در این دیدار انتصاب ظریف به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت.

وی افزود: حکومت ایران تحت یک رهبری مقتدر در سخت‌ترین شرایط، موفقیت‌های بزرگی به دست آورده است.

عبدالمهدی با اشاره به تلاش‌های مستمر قدرته‌ای بیگانه برای تغییر موازنه در منطقه و جهان به ویژه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران اینک به کشور مقتدر منطقه‌ای و جهانی تبدیل شده و ما همواره تأکید داریم که هیچ طرحی در منطقه موفق نخواهد بود، مگر اینکه ایران به عنوان بازیگر اصلی در منطقه مدنظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: قدرته‌ای مادی نمی‌توانند در مقابل مواضع اصولی قرار گیرند.

عبدالمهدی با اشاره به اینکه امروزه اسلام در عراق جایگاه بسیار مستحکمی دارد، موضوع حاکمیت مقتدر و پایدار، تقویت امنیت و آرامش و ارائه خدمات مناسب به مردم عراق را مورد توجه قرار داد و بر علاقمندی و تمایل برای گسترش همکاری‌های فیمابین تهران - بغداد تأکید کرد.

در این دیدار همچنین موضوع برنامه هسته‌ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران نیز مورد توجه قرار گرفت و  ظریف تأکید کرد که چنانچه جدیت و درایت در طرف مقابل وجود داشته باشد، این مسئله قابل حل است.

وی با اشاره به اینکه مردم ایران در انتخابات اخیر ریاست جمهوری نشان دادند که تا چه حد قدرت و اقتدار خود را باور داشته و از حقوق خود نمی‌گذرند، افزود: دانش و فناوری هسته‌ای در ایران بومی شده و بر این اساس ما ضمن تاکید بر حق قانونی خود آماده مذاکره برای حل و فصل این مسئله هستیم.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها