امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۸:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48910
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 60
«خان‏دوردی قربان‏اف» مدیر بخش انستیتوی باستان‌شناسی و مردم شناسی آکادمی علوم ترکمنستان که در قالب هیئت علمی فرهنگی در مراسم بزرگداشت میلاد حضرت امام ...

«خان‏دوردی قربان‏اف» مدیر بخش انستیتوی باستان‌شناسی و مردم شناسی آکادمی علوم ترکمنستان که در قالب هیئت علمی فرهنگی در مراسم بزرگداشت میلاد حضرت امام رضا(ع) در مرو قدیم حضور داشت در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق آباد، افزود: احیا میراث فرهنگی، تعلیمات علمی و اشتراکات فرهنگی، تاریخی و سنتی با سایر ملیت‏‌ها مورد توجه دولت ترکمنستان می‏‌باشد که امام رضا(ع) نیز یکی از پیوندهای معنوی و تاریخی میان 2 ملت ترکمنستان و ایران می‏‌باشد.

وی تصریح کرد: هم‏‌اکنون مردم و دولت ترکمنستان و ایران روابط نزدیک و رو به رشدی دارند و 2 کشور همسایه در کنار همدیگر همکاری‏‌های گسترده اقتصادی، سیاسی، فرهنگی را نیز انجام می‏‌دهند.

قربان‏‌اف با تأکید بر اهمیت جشن سالگرد ولادت امام رضا (ع) مرو قدیم، گفت: برگزاری همایش علمی و مراسم گرامیداشت میلاد حضرت امام رضا(ع) در مرو قدیم در قدمگاه آن حضرت در واقع از نشانه‏‌های بارز اهمیت و احترام دولت و مردم ترکمنستان به حضرت امام رضا(ع) است.

وی در ادامه افزود: برگزاری چنین همایشی یک اقدام مهم و مبارک در راستای آموزش میراث علمی حضرت امام رضا(ع) و گسترش آن است، زیرا احیا میراث معنوی، فرهنگی و دینی امام رضا (ع) یک اقدام برای غنی سازی ارزش‌‏های معنوی عموم بشریت دنیا می‏‌باشد.

این مقام آکادمی علوم ترکمنستان همچنین با تشریح برخی قسمت‌های سخنرانی خود در همایش مذکور تأکید کرد: امام رضا(ع) که از خاندان پیامبر اسلام هستند با کارهای علمی و کتاب‌هایی در زمین‏ه‌های مختلف از سایر عالمان متمایز بوده، کتاب‏‌های آن حضرت، آثاری در زمینه طب، دنیای گیاهان، درمان انسان‌ها با گیاهان بوده است.

به گفته این محقق مشهور ترکمنستانی، امام رضا(ع) در اقامت 2 ساله خود در مرو قدیم از کتابخانه‏‌های بزرگ آن دوران مرو، مساجد و مراکز علمی بهرمند بوده و علم و دانش خود را افزوده و در این محل تعداد زیادی از شاگردان خود را براساس علم و تبادل علمی تربیت کرده و در مدت زمان 2 سال به شهرت منحصر به فردی نائل گشته نه فقط در این منطقه بلکه در دنیای اسلام نیز کسب کرده‏ است.

وی تأکید کرد: گرامیداشت میلاد حضرت امام رضا(ع) در قدمگاه آن حضرت در مرو، بیانگر میراث و نقش آن حضرت در علم، دین و تاریخ بود و من در مقاله و سخنرانی خود در مورد ابعاد مختلف دوران زندگی و مقطع تاریخی امام رضا(ع) با توجه به تحولات جهانی آن دوران پرداختم.

به نظر این دانشمند ترکمنی: امام رضا(ع) در دورانی زندگی کرده‏ که خلافت اسلامی از شرق گرفته تا کشورهای اروپایی، روسیه و آسیای مرکزی نیز گسترش یافته و عامل متحد کننده فرهنگ‏‌ها و تمدن‌های بشری و همزیستی در جامعه بوده‏ است.

وی در پایان اضافه کرد: عالمان همچون امام ترمزی، امام بخاری، محمد خوارزمی، محمود زمخرشی، ابن سینا در کنار امام رضا(ع) با تسلط به زبان عربی علم و دانش را به این زبان در این مرز و بوم غنی کرده و باعث رونق گرفتن دنیای اسلام شده‏‌اند.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها