امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۱۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48913
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حوالی ساعت 5 صبح روز جمعه مهاجمان انتحاری حمله خود را با انفجار خودرویی ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حوالی ساعت 5 صبح روز جمعه مهاجمان انتحاری حمله خود را با انفجار خودرویی بمب‌گذاری شده در مقابل در ورودی کنسولگری آمریکا آغاز کردند و با یک خودروی بمب‌گذاری شده دیگر وارد محوطه ساختمان کنسولگری شده و حمله را آغاز کردند.

پس از 2 ساعت درگیری شدید، 3 محافظ امنیتی افغان کشته و 19 تن دیگر زخمی شدند.

وسعت تخریب آنقدر زیاد بود که تا شب گذشته، خاکبرداری در این منطقه ادامه داشت و اجساد 5 افغان دیگر نیز کشف و شناسایی شد.

«جیلیان برنز» سرکنسول آمریکا در هرات کشته‌شدن ۸ محافظ امنیتی و یک سرباز پلیس را تأیید کرد اما تلفات اتباع آمریکایی را رد کرد.

«طارق نبی» استاد دانشگاه هرات در این خصوص گفت: حمله به کنسولگری آمریکا در هرات نسبت به سایر حملات طالبان به مواضع نیروهای خارجی متفاوت بوده است.

به اعتقاد این استاد دانشگاه، شیوه آسیب نسبت به قبل متفاوت بوده و این نوع حملات تنها متوجه آمریکا است.

بر اساس برخی گزارش‌ها شدت امواج صوتی این حمله به حدی زیاد بوده که از 15 کیلومتری محل وقوع حادثه شنیده شده است.

تلفات نیز در این حمله بسیار سنگین بود؛ به احتمال زیاد و با توجه به رفتار آمریکایی‌ها احتمالاً تعدادی از افراد آنان کشته شده‌اند اما آنان نخواستند این مسئله رسانه‌ای شود.

به اعتقاد نبی، در حمله به کنسولگری آمریکا در هرات هر فردی که در موج انفجار قرار گرفته از بین رفته است و این انفجار بیشتر حالت عصبی ایجاد کرده است، زخمی‌های این رویداد شاید از لحاظ جسمی سالم باشند ولی از لحاظ عصبی و عقلی آسیب دیده‌اند.

«پیمان» یکی از خبرنگاران آزاد هرات در گفت‌وگو با فارس گفت: طرح این حمله گروهی در بیرون از افغانستان برنامه‌ریزی شده است و توسط طالبان به اجرا درآمده است.

به گفته وی وسعت این حمله به حدی وسیع بود که صدای آن در مناطق اطراف هرات نیز شنیده شد و این در حالی است که آمریکا اعلام کرده که هیچ آمریکایی در این حمله کشته نشده است.

با گذشت 72 ساعت از زمان وقوع حمله به کنسولگری آمریکا در هرات تا این لحظه پرواز بالگردهای آمریکایی بر فراز آسمان شهر هرات آرامش مردم را بر هم زده و بسته بودن جاده هرات-قندهار مشکلات فراوانی را برای مردم، تجار و رانندگان وسایل نقلیه بزرگ ایجاد کرده است.

به اعتقاد شهروندان هرات پس از این حمله هیچ فردی جوابگوی آنان نیست و مرتباً آرامش مردم به بهانه‌های مختلف بر هم می‌خورد.

از جانب دیگر، مقامات امنیتی هرات در گفت‌وگو با رسانه‌ها از اطلاعات پیشین خود در مورد حمله به کنسولگری آمریکا سخن به میان آوردند.

به گفته «رحمت الله صافی» رئیس پلیس هرات گزارشات اطلاعاتی آنان نشان داده بود که یک ماه پیش 9 مهاجم انتحاری وارد هرات شده بودند ولی از زمان وقوع حملات آنان اطلاع نداشته و ندارند.

نمایندگی سیاسی هند، پاکستان و ایران در مرکز شهر هرات در فاصله 500 متری یمدیگر قرار دارد و پس از وقوع حمله به کنسولگری آمریکا  امنیت این مراکز افزایش یافته است.

ژنرال صافی ادامه داد: کنسولگری‌های کشورهای ایران، هند و پاکستان درهرات مورد تهدید هستند و تدابیر شدید امنیتی با انسداد راه‌های ارتباطی به این مقر این نمایندگی‌ها عملی شده است.

به اعتقاد برخی اگاهان در جریان یک ماه اخیر دستگاه‌های اطلاعاتی آنقدر ضعیف بودند که نتوانستند طرح این حمله را خنثی کنند.

«حبیب الله حبیبی» روزنامه نگار هراتی معتقد است: آمریکا مدعی برتری اطلاعات امنیتی در دنیا است و می‌توانست به سادگی از وقوع حمله با همکاری نیروهای افغان جلوگیری کند.

بر اساس تحلیل وی از گفته‌های مقامات امنیتی افغان، آمریکایی‌ها  از این حمله با خبر بودند اما هیچ گونه واکنشی درجریان یکماه گذشته از خود نشان ندادند و تدابیر امنیتی لازم نیز اتخاذ نشد.

حبیبی معتقد است که وقوع حمله در روز جمعه آن هم ساعت 5 صبح خودش سؤال‌برانگیز است و گذر زمان به این سؤال پاسخ خواهد داد.

ساختمان کنسولگری آمریکا در شمال شهر هرات در دامنه کوه و میان 2 پارک تفریحی بزرگ قرار دارد که با تدابیر شدید امنیتی از آن محافظت می‌شود و نزدیک شدن به این محل کار آسانی نیست.

طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفتند و مدعی شدند که در این تهاجم 8 مهاجم انتحاری همراه با 2 خودروی بمب‌گذاری شده 50 تبعه آمریکایی و افغان را کشته و 30 تن دیگر را زخمی کرده‌اند.

کیفیت مواد منفجره، زمان‌بندی دقیق، تخریب زیاد، شیوه حمله، تأخیر پوشش هوایی و امواج صوتی حاصل از انفجار از جمله مواردی بوده که تاکنون در هیچ حمله‌ای به مواضع نظامیان خارجی بخصوص آمریکا در افغانستان سابقه نداشته است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها