امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۶:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48969
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 83
محمد هادی ایمانیه امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: نظام سلامت در دنیا دو شکل کلی دارد که یکی در آمریکا و برخی کشورهای ...

محمد هادی ایمانیه امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: نظام سلامت در دنیا دو شکل کلی دارد که یکی در آمریکا و برخی کشورهای سرمایه‌داری و نوع دیگر در کشورهایی با نظام حمایت اجتماعی اعمال می‌شود.

وی افزود: در نظام سلامت آمریکا، بیمار به هر پزشک یا نظام بیمه‌ای که خود مایل است مراجعه می‌کند.

ایمانیه ادامه داد: در نظام پزشکی آمریکا هر آمریکایی 70 برابر یک ایرانی بودجه بهداشت و درمان دارد اما این پر هزینه بودن در تمام موارد به معنای بهتر بودن خدمات نیست.

 

به گفته وی، کانادا با نصف بودجه سرانه خدمات بهداشت و درمان آمریکا، رتبه‌ای 30 پله بهتر از آمریکا دارد.

ایمانیه اضافه کرد: در انگلستان، استرالیا، دانمارک، نروژ، کانادا، هلند، سوئد، فنلاند و کشورهای اسکاندیناوی، نظام پزشک خانواده اجرا می‌شود به این معنا که هر فرد باید یک پزشک عمومی را به عنوان پزشک خانواده برگزیده و آن پزشک به عنوان کارشناس تشخیص می‌دهد که در زمان مناسب بیمار را به متخصص مناسب ارجاع دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: به طور قطع کسی که هفت سال درس پزشکی خوانده می‌تواند کارشناس مطمئنی برای ارجاع افراد به پزشک متخصص مناسب باشد.

وی بیان کرد: بنابراین موضوعات در کشور ما 17 سال قبل در قانون برنامه آمد و مصوبه دولت بود که پزشک خانواده و نظام ارجاع پیاده شود.

 

ایمانیه ابراز داشت: دولت‌ها نگران مراحل اجرا بودند که در هر کشوری اجرا شده 10 تا 15 سال زمان برده که بین مردم نهادینه شود و این امر تا سال 90 معطل ماند.

وی تصریح کرد: نظام پزشک خانواده مانند بحث هدفمندی بر زمین مانده بود و دولت دهم تصمیم به اجرای آن گرفت.

این مسئول در ادامه گفت: وزرای مربوطه بر اجرای این طرح اهتمام کردند و خانم دکتر دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وقت، خود را وزیر پزشک خانواده خواند.

ایمانیه تصریح کرد: با شش ماه کار مطالعاتی و برگزاری کارگاه‌های جانبی و پس از اینکه 1.5 سال از اجرای طرح در سه استان سیستان و بلوچستان، خوزستان و چهار محال بختیاری گذشته بود، اجرای طرح در فارس کلید خورد.

 

وی افزود: سال 84 پزشک خانواده روستایی شروع به کار کرده بود و در سال 89 طرح پزشک خانواده شهری در سه استان آغاز و نقاط ضعف آن رصد شده بود.

ایمانی ادامه داد: پس از انجام بررسی‌های کارشناسی توسط چند گروه، طرح تکمیلی پزشک خانواده شهری با عنوان طرح 02 به ما داده شد، تا در فارس انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: یک شورای عالی راهبردی به ریاست معاون اول رئیس جمهور، یک شورای راهبردی در هر استان به ریاست استاندار، یک ستاد اجرایی به ریاست وزیر بهداشت و در استان‌ها به ریاست رئیس دانشگاه علوم پزشکی با حضور مدیران بیمه، تامین اجتماعی، کمیته امداد و نظام پزشکی تشکیل شد.

ایمانیه اضافه کرد: ما عزم خود را جزم کرده که این کار ملی را که نجات‌بخش نظام سلامت بود، در فارس اجرا کنیم و از 10 دانشگاه کشور دعوت کردیم و با حضور استاندار و فرماندار این کار آغاز شد.

به گفته وی، از اردیبهشت ماه سال 91 ثبت‌نام مردم در طرح پزشک خانواده در فارس شروع و 24 تیر 91 نیز کار به طور رسمی آغاز شد.

با طرح ارجاع، اشتغال پزشکان عمومی بیشتر شد

ایمانیه بیان کرد: در این فاصله بیش از یک‌هزار و 100 پزشک عمومی ثبت‌نام کردند.

وی همچنین گفت: این موضوع نشان می‌دهد که برخی سخنان در مورد بیکاری پزشکان بر اثر اجرای طرح پزشک خانواده صحیح نیست.

 

ایمانیه ابراز داشت: پزشکان عمومی از آینده شغلی خود بیمناک بودند و برخی درآمد بسیار کمی داشتند و یا باید به شغل دوم می‌پرداختند و یا اینکه به اجبار به سمت کسب تخصص می‌رفتند.

وی تصریح کرد: در آن وضعیت شان و جایگاه پزشکی عمومی در جامعه ما داشت به صفر نزدیک می‌شد و مردم ترجیح می‌دادند به طور مستقیم به پزشکان متخصص مراجعه کنند.

به گفته وی، با اجرای طرح پزشک خانواده تعداد پزشکان عمومی قرارداد بسته با بیمه در استان فارس از 600 نفر به بیش از یک‌هزار و 100 نفر افزایش یافت.

ایمانیه اضافه کرد: اکنون این پزشکان جایگاه خود را بازیافته‌اند و در صورت صلاح‌دید بیمار را به پزشک متخصص ارجاع می‌دهند.

 

وی در ادامه گفت: مردم باید به پزشک عمومی و تشخیص وی اعتماد کنند و از طرفی پزشک خانواده نیز باید از نظر مطالعاتی خود را به‌روز نگاه دارد و در تعامل با مردم خوش برخوردتر و دقیق‌تر باشد.

ایمانیه تصریح کرد: در طرح پزشک خانواده پزشکان عمومی با سوادتر که با مردم بهتر رفتار کرده، معاینات دقیق انجام داده و پیگیر وضعیت بیمار باشند مراجعات افزون‌تر و درآمد بیشتری خواهند داشت.

انتهای پیام/2448/س40/آ3004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها