امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۵:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4902
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، روزنامه‌نگاران و کارشناسان بخش رسانه‌های تاجیکستان در کنفرانسی وضعیت کنونی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، روزنامه‌نگاران و کارشناسان بخش رسانه‌های تاجیکستان در کنفرانسی وضعیت کنونی و چشم‌انداز آزادی بیان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

این کنفرانس در چارچوب برنامه گرامیداشت «روز بین‌المللی آزادی بیان» و با حضور بیش از 100 روزنامه‌نگار، کارمند بخش مطبوعاتی نهاد‌های دولت، نمایندگان سازمان‌های غیردولتی در کاخ «وحدت» برگزار و گزارش‌هایی از سوی پژوهشگران در مورد تکمیل زمینه‌های توسعه مطبوعات ارائه شد.

«قرانشاه شریف‌زاده» رئیس شورای رسانه‌های مستقل تاجیکستان در این همایش با اشاره به جایگاه رسانه‌ها در جامعه، تأمین آزادی بیان را عامل مهم در ایجاد زمینه رشد آن عنوان کرد.

وی افزود: محدودیت در فعالیت روزنامه‌نگاران و نشریه‌های چاپی و الکترونیک مانع اصلی در راه آزادی بیان بوده و به دادگاه کشیدن رسانه‌ها و خبرنگاران در پی تهیه و انتشار مقالات تحلیلی و انتقادی از تمایلات نامطلوبی است که در جامعه امروز تاجیکستان مشاهده می‌شود.

وی تأکید کرد: دولت باید روزنامه‌نگاران را به عنوان یک رکن بسیار مهم و عاملی برای پیشرفت جامعه و حکومت بشناسد و از فعالیت آنان را صرف‌نظر از دولتی و غیردولتی بودن حمایت کند.

بنا به گفته این محقق بخش مطبوعات تاجیکستان، رسانه‌ها با تهیه و انتشار مطالب تحلیلی به حکومت در جهت آشکار کردن نواقص فعالیتشان کمک می‌کنند و دولت نیز با توجه به اظهار نظر و پیشنهادات رسانه‌ها می‌توانند در پی اصلاح  نواقص و ضعف فعالیت خود شوند.

«شهلا اکابرآوا» رئیس انجمن حمایت از روزنامه‌نگاران تاجیکستان موسوم به «خامه» نیز در این همایش گفت: بخشی از مشکلاتی که به فعالیت رسانه‌های مستقل ربط می‌گیرند برآمده از نواقص نظام دموکراسی و کمبود در فعالیت نهادهای سیاسی کشور است.

به گفته وی تحت فشار قرار دادن نشریه‌ها و گاهی مورد ضرب‌و شتم قرار گرفتن روزنامه نگاران منتقد از دیگر موانع رشد آزادی بیان در تاجیکستان است.

«ابراهیم عثمان‌اف» استاد بخش روزنامه‌نگاری دانشگاه مشترک تاجیکستان- روسیه و از محققان شناخته شده تاریخ  مطبوعات آسیای مرکزی در این نشست با قیاس وضعیت مطبوعات در کشورهای منطقه، وضعیت آزادی بیان در مطبوعات تاجیک را بهتر از برخی کشورهای دیگر عنوان کرد.

وی گفت: درست است که رسانه‌ها و به خصوص مطبوعات در تاجیکستان با مشکلاتی روبه‌رو هستند اما با وجود این محدودیت‌ها فضای مناسبی در این زمینه فراهم شده‌ است.

وی تأسیس و نشر بیش از 350 نشریه دولتی و غیر‌دولتی و همچنین فعالیت حدود 20 شبکه تلویزیون و شبکه‌های رادیو را نشانگر موجودیت شرایط لازم برای رشد رسانه‌ها عنوان کرد.

به اعتقاد این کارشناس تاجیک، بسیاری از مشکلات دست‌اندرکاران نشریه‌ها و روزنامه‌نگاران آگاهی کم از قوانین و کامل نبودن دانش‌های حقوقی آنان بوده که در زمان لازم نمی‌توانند مطابق با مقررات موجود از حقوق و منافع خود دفاع کنند.

در پایان این کنفرانس که به ابتکار نهاد و انجمن‌های روزنامه‌نگاران تاجیکستان و در همکاری با دفتر سازمان امنیت و همکاری اروپا در دوشنبه برگزار شد تعدادی از روزنامه‌نگاران، فیلم‌برداران و عکاسان فعال و ممتاز رسانه‌های این کشور با اهداء جوایزی مورد تقدیر قرار گرفتند.

تجلیل از روز آزادی مطبوعات در تاجیکستان در حالی است که بنابر گزارش سالانه سازمان آمریکایی Freedom House این کشور با 79 امتیاز شامل  فهرست کشورهای غیر آزاد ارزیابی شده است.

بنابر گزارش سازمان ملل متحد، تنها در سال گذشته حدود 120 روزنامه‌نگار و کارمند رسانه‌ها در کشورهای مختلف جهان با دلایل گوناگون کشته شده‌اند.

در این گزارش که به مناسبت روز آزادی بیان منتشر شد تعقیب، فشار و ایجاد محدودیت در برابر روزنامه‌نگاران از جمله مشکلات اساسی رسانه‌ها عنوان شده‌ است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها