امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49027
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۰
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، دیانوش چراغی عصر امروز در جلسه اتاق بازرگانی خرم‌آباد گفت: امروزه در گوشه گوشه‌ ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، دیانوش چراغی عصر امروز در جلسه اتاق بازرگانی خرم‌آباد گفت: امروزه در گوشه گوشه‌ دنیا از موزه‌های معروف و معتبر گرفته تا مجموعه‌های خصوصی، آثار مفرغی لرستان در معرض دید جهانیان قرار دارند که عمده‌ این آثار متأسفانه به صورت قاچاق از کشور خارج شده‌اند.

وی اظهار داشت: نزدیک به 2 هزار شئ مفرغی دیگر هم در موزه‌ خرم‌آباد نگهداری می‌شود که ظرفیت مناسبی برای ارائه به گردشگران محسوب می‌شود.

چراغی افزود: در زمینه‌ ناکامی ثبت برخی آثار باستانی لرستان از جمله قلعه‌ تاریخی فلک‌الافلاک، نقایصی وجود دارد که باید برطرف شوند، اما متأسفانه تاکنون هیچ اقدام عملی‌ از سوی میراث فرهنگی استان صورت نگرفته است.

در ادامه رئیس کمیسیون گردشگری و صنایع دستی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد گفت: یکی از اولویت‌هایی که در جلسات گذشته‌ کمیسیون مصوب شد، بحث مطرح کردن لرستان به عنوان قطب مفرغ بود که در این جلسه قرار است، راه‌های عملی و اجرایی شدن این اولویت‌ها بررسی شود.

محمد قاسمی اظهار کرد: این اولویت‌ها در سه دسته‌ حوزه‌ میراث فرهنگی، حوزه‌ گردشگری و همچنین صنایع دستی مصوب شد که در هر دسته مواردی تعیین شده است.

این مقام مسئول از طرح ساماندهی عرصه‌ و حریم قلعه‌ فلک‌الافلاک، پیگیری موضوع ثبت جهانی دره خرم‌آباد، تبدیل لرستان به قطب مفرغ، بررسی علل نیمه‌کاره ماندن طرح‌های گردشگری و همچنین پیگیری ایجاد بازارچه‌های فروش دائمی صنایع‌دستی در خرم‌آباد و سایر شهرستان‌ها به عنوان برخی دیگر از اولویت‌های کاری کمیسیون گردشگری و صنایع دستی اتاق خرم‌آباد نام برد و افزود: امیدوارم با برنامه‌ریزی مناسب و استفاده از پیشنهادات اعضای کمیسیون به راهکارهایی برای عملی کردن مصوبات آن نائل شویم.

*صنایع دستی از گردشگری جدا نیست

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم با اشاره به اینکه مفرغ‌های لرستان جزو نخستین دست‌ساخته‌های لرستانی‌هاست و در حوزه‌ صنایع دستی قرار می‌گیرند، گفت: بسیاری از صنایع دستی استان در واقع جهت برآورده شدن نیازهای زندگی روزمره‌ به وجود آمده‌اند و به هیچ عنوان تزیینی نبوده‌اند.

فرزانه عادلی افزود: امروز ضرورت دارد دوباره صنایع دستی را از حوزه‌ تزیینی خارج و وارد زندگی روزمره‌ مردم کنیم، تا این صنایع اعتبار گذشته‌شان را دوباره به دست بیاورند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ارتباط تنگاتنگ صنایع دستی و گردشگری اشاره و بیان داشت: متأسفانه تأسیس بازارچه‌ی فروش صنایع دستی در خرم‌آباد با وجود اینکه در سفر هیئت دولت قبلی به لرستان به تصویب رسید، اما هیچ اعتباری به آن تخصیص داده نشد، تا عملاً هیچ اتفاقی در این حوزه رخ ندهد.

عادلی در همین زمینه افزود: بر همین اساس در حال تلاش برای جذب سرمایه‌گذار به منظور تأسیس آن از این طریق هستیم.
انتهای پیام/85001/ش30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها