امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49075
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۰۳
تعداد بازدید: 149
«سلیم حربا»، کارشناس مسائل استراتژیک و نظامی سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، در تحلیلی بر طرح روسیه ...

«سلیم حربا»، کارشناس مسائل استراتژیک و نظامی سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، در تحلیلی بر طرح روسیه مبنی بر قرار دادن سلاح‌های شیمیایی سوریه تحت نظارت بین المللی و موافقت دمشق با این طرح گفت: این یک ابتکار عمل کاملا روسی است.

حربا همچنین گفت: موافقت نظام سوریه با این طرح نشان می‌دهد که میل به برقراری صلح و امنیت و پایان دادن به بحران‌های منطقه‌ای پایه و اساس سیاست‌های سوریه را تشکیل می‌دهد و مواضع مختلف سیاسی گرفته شده توسط دمشق بر این امر تاکید می‌کند.

حربا افزود: همانطور که وزیر خارجه سوریه در اظهاراتش گفت، پذیرش طرح روسیه از طرف سوریه، نشان از تمایل شدید دمشق به حفظ جان شهروندان و امنیت آنها با اعتماد به مسکو برای مدیریت جزئیات این طرح دارد.

وی با تاکید بر اینکه سوریه با موافقت با این طرح به ماجراجویی آمریکا در منطقه پایان داد و منطقه را از ویرانی‌ها و آثار و پیامدهای منفی جنگ نجات داد، اظهار داشت: نظام سوریه از سوی دیگر پیگیر ماموریت کمیته حقیقت‌یاب درباره کشف طرف استفاده کننده از سلاح‌ شیمیایی در منطقه «غوطه دمشق» پیگیری می‌کند.

این کارشناس مسائل استراتژیک موافقت دمشق با طرح مسکو را نشانگر پیروزی دیپلماسی سوریه برشمرد که مبتنی بر منطق و داریت است و افزود: مهمترین دستاورد این امر پیروزی تعقل، داریت و صلح در منطقه و جهان است.

حربا خاطر نشان کرد: هرکس اینگونه تصور کند که مواد شیمیایی به عنوان نقطه قوت و قدرت نظام سوریه به شمار می‌آید، سخت در اشتباه است، چون قدرت ارتش و نظام سوریه با سلاح شیمیایی تقویت نمی‌شود و امکان ندارد که ارتش سوریه چه درحال حاضر و چه در آینده از آن استفاده کند.

وی افزود: بدون تردید بیم و هراس آمریکا از نظام سوریه به خاطر قدرت این نظام است که در وحدت، پشتوانه مردمی، رهبران و ارتش قدرتمند و همچنین داشتن مکتبی متکی بر ایمان و مجهز به سلاح‌های تاکتیکی و استراتژیک نهفته است.

حربا تاکید کرد: پذیرش طرح روسیه به این معنا نیست که نظام سوریه از ادامه تلاش‌هایش برای مبارزه با گروه‌های تروریستی سلفی جهادی و دارای افکار و اندیشه‌های تکفیری و وهابی تا نابودی کامل آنها باز نخواهد داشت و در عین حال به راه حل سیاسی و گفت‌وگوی ملی براساس کنفرانس ژنو پایبند است.

این کارشناس مسائل استراتژیک در خصوص اینکه چنین طرحی بر عملکرد ارتش سوریه تاثیر خواهد گذاشت، گفت: ارتش سوریه تا بدین لحظه هرگز از سلاح شیمیایی استفاده نکرده و حتی سلاح‌های استراتژیکی که در اختیار دارد، را علیه گروه‌های تروریستی به کار نبرده است.

وی تاکید کرد: نظام سوریه با منطق اخلاق و قوانین بین المللی با قضایا تعامل می‌کند. همانطور که امیدواریم موافقت با طرح روسیه آغازی بر حسن نیت جامعه بین المللی در قبال سوریه و الزام تمام طرف‌ها از جمله رژیم صهیونیستی برای پیوستن به معاهده منع گسترش سلاح‌های شیمیایی و هسته‌ای باشد.

این کارشناس مسائل نظامی و استراتژیک سوری در پایان گفت که سلاح‌های شیمیایی هرگز به عنوان نقطه قوت برای محور مقاومت نبوده و نخواهد بود. از اینرو معادله بازدارنگی، مقاومت و ارتش منحصر به فرد و سلاح و رهبران آنان است که هر روز بر قدرت آن افزوده می‌شود.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار