امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49090
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: 87
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چند هفته‌ای است که برخی مقامات انگلیسی بحث ممنوعیت پوشیدن «برقع» و حجاب تمام صورت در برخی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چند هفته‌ای است که برخی مقامات انگلیسی بحث ممنوعیت پوشیدن «برقع» و حجاب تمام صورت در برخی اماکن از جمله مدارس و دانشگاه‌ها را مطرح کرده‌اند.

«دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس هم هفته گذشته با بیان اینکه با ممنوع شدن حجاب در مدرسه دخترش مشکلی ندارد، تلویحا از این حمایت کرد. روز دوشنبه هم «جیمی برون» از مقامات ارشد وزارت کشور انگلیس بحث ممنوعیت پوشیدن حجاب صورت در کل اماکن عمومی را مطرح کرد. با اظهارات برون بحث ممنوعیت حجاب در انگلیس وارد مرحله تازه‌ای شد. این اظهارات اعتراضات جامعه مسلمانان این کشور را برانگیخته است.

«محمد شفیق» مدیر اجرایی بنیاد رمضان انگلیس یکی از معترضان به این اظهارات برون است. وی صبح دوشنبه با صدور بیانیه‌ای این صحبت‌ها را نشانه‌ای از سیاست‌های دوگانه در قبال جامعه مسلمانان دانست. وی همچنین از حزب لیبرال دموکرات که «جیمی برون» یکی از اعضای آن است، خواست موضعی صحیح در مورد این اظهارات اتخاذ کنند.

شفیق امروز در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد اظهارات اخیر برون و تلاش‌های انجام‌شده برای اعمال محدودیت علیه مسلمانان انگلیس گفت: این سخنان عمیقا غیرمسئولانه بود. سیاستمداران و مقامات باید به آزادی‌های فردی باور داشته باشند. در دموکراسی‌های غربی ما سیاستمدارانی را داریم که تصور می‌کنند می‌توانند آزادی‌های جامعه مسلمانان را محدود کنند. اما جامعه مسلمانان این محدودیت‌ها را نمی‌پذیرد و از حقوق خود دفاع می‌کند.

وی مشخصا در مورد صحبت‌های «جیمی برون»، افزود: اینجا ما سیاستمداری داریم که ادعا می‌کند به ارزش‌های آزادی‌خواهانه و آزادی‌های فردی باور دارد، اما در عین حال تلاش می‌کند تا آزادی‌های زنان مسلمان و اینکه آن‌ها چه پوششی را انتخاب کنند، محدود کند.

شفیق ادامه داد: این روند قطعا بر خلاف ارزش‌های آزادی‌طلبانه و آزادی در سبک زندگی فردی است. نمی‌توان آزادی را به صورت انتخابی تعریف کرد. یعنی نمی‌توان گفت شما فقط آزادید که چشمان سیاه یا قهوه‌ای را دوست داشته باشید. آزادی یک موضوع فراگیر است، مردم باید حق داشته باشند نوع زندگی خود را انتخاب کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت انگلیس حق دارد به مسلمانان دیکته کند که باید چه چیز بپوشند، گفت: هیچ دولتی نمی‌تواند به جامعه مسلمانان و هرکس دیگر بگوید که باید چه چیزی بپوشند. این باید یک انتخاب شخصی باشد و دولت حق ندارد این انتخاب را محدود کند.

شفیق که پیشتر در بیانیه خود گفته بود حزب «لیبرال‌دموکرات» اگر موضعی صحیح در قبال اظهارات «جیمی برون» اتخاذ نکند در انتخابات بعدی آرای مسلمانان را از دست می‌دهد، در پاسخ به این سوال که جواب احتمالی جامعه مسلمانان به تصویب احتمالی طرح ممنوعیت حجاب و «برقع» در پارلمان چیست، گفت: فکر می‌کنم پاسخ جامعه مسلمانان بسیار محکم باشد. به عقیده من این موضوع با پاسخی جهانی مواجه شود، چراکه کسی حق محدود کردن جامعه مسلمانان را ندارد. به عقیده من هرگونه تلاشی که از سوی سیاستمداران یا جناح‌های سیاسی در این جهت انجام شود، با مقاومت جامعه مسلمین روبرو می‌شود.

مسلمانان بیش از 5درصد از جامعه بریتانیا را تشکیل داده‌اند. در یک دهه گذشته سرعت رشد جمعیت مسلمانان در انگلیس بسیار قابل توجه بوده و بریتانیا از این نظر یکی از بالاترین رتبه‌ها در میان کشورهای اروپایی دارد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها