امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۴:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4913
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 162
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ عباس براتی پور در چهارده اردیبهشت هزاروسیصد وسی ودو در تهران به دنیا آمد . ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ عباس براتی پور در چهارده اردیبهشت هزاروسیصد وسی ودو در تهران به دنیا آمد . دوران کودکی و تحصیلاتش را در زادگاهش گذراند و دیپلم ریاضی گرفت . براتی پور در سال هزاروسیصد و چهل ویک به استخدام نیروی هوایی درآمد . او با توجه به موقعیت شغلی خود ، در طول خدمت ، در یگان های مختلف نیروی هوایی به انجام وظیفه مشغول بوده است . عباس براتی پور یکی از پیشکسوتان شعر انقلاب اسلامی است که امروز بزرگداشت او در حوزۀ هنری برگزار خواهد شد. دربارۀ شعر و شاعری ایشان با دوستش کامران شرفشاهی به گفتگو نشسته ایم.
 
فارس : اولین دیدار شما با جناب براتی پور چه زمانی بود ؟

دهۀ شصت و حضور در جلسات شعر حوزۀ هنری ، و این سعادت را داشته ام که این آشنایی تا امروز ادامه پیدا کند و در حال حاضر هفته ای یک بار ایشان را در جلسات شورای ادبی نهاد کتابخانه های عمومی زیارت می کنم .

* جوانان و علاقمندان به شعر و ادبیات در روز چهارشنبه گرد شمع وجود ایشان جمع می شوند

فارس : از سال های دور آشنایی تان با ایشان بیشتر برایمان بگویید .

ایشان شخصیت بسیار متواضع و با صفایی دارند و همواره حضور ایشان باعث دلگرمی بوده است . پس از فوت استاد مهرداد اوستا در شرایطی که این نگرانی وجود داشت جلسات حوزۀ هنری چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد آقای براتی پور مسئولیت آن را پذیرفتند و با جدیت چراغ جلسات را روشن نگه داشتند و بسیاری از جوانان و علاقمندان به شعر و ادبیات در روز چهارشنبه گرد شمع وجود ایشان جمع می شدند و این جلسات تا امروز ادامه دارد .

حضور او در عرصۀ ژورنالیست و ادبی هم بسیار ارزنده بوده و مسئولیت صفحه شعر روزنامۀ رسالت با عنوان « گلشن راز » نیز به عهده ایشان است .
 
فارس : چند سال است که ایشان مسئولیت این صفحه را به عهده دارند ؟

نزدیک بیست سال که هر هفته آثار دوستان شاعر اعم از شعر و مقاله ادبی در آن چاپ و منتشر می شود .
 
فارس : شما در جلسات چهارشنبۀ حوزۀ ادبی هم شرکت داشتید ؟

فقط سال های نخست ، اما بعدها به علت کثرت مشغله این توفیق را نداشتم .

* برگزاری جلساتی که افراد در آن از روح و غریزۀ ادبی برخوردارند کار ساده ای نیست

فارس : از سال های حضورتان بیشتر برایمان بگویید .

برگزاری چنین جلساتی کار ساده ای نیست . به ویژه این که افراد حاضر در جلسه جملگی از روح و غریزۀ ادبی برخوردارند و اهل مطالعه اند و کسی که اداره کنندۀ این جلسات است باید درجۀ بالایی از احاطه و اشراف را در ادبیات دارا باشد و هم چنین از سعۀ صدر بالایی برخوردار باشد چون بسیاری از افراد تازه کارند و تحمل شنیدن نقدهای تند و تیز و ویرانگر را ندارند .

استاد براتی پور با تواضع و فروتنی خاصی این جلسات را اداره می کند و شیوۀ برخورد ایشان با شاعران جوان بسیار متین و ملایم است و کوشش می کنند که قدم به قدم آن ها را با اصول و فنون و صنایع ادبی آشنا کنند و هیچ گاه شیوه ای که موجب ناراحتی و سرخوردگی کسی باشد از ایشان ندیده و سراغ ندارم .
 
فارس : در آن سال ها آیا جناب براتی پور شعر شما را نقد کرد؟

بله ، استاد همواره محبت داشتند و هرگاه شعری می خواندم روی نظرهای مثبت شعر تاکید می کردند . یکی از وجوه شخصیتی استاد شیوۀ تشویق کنندۀ ایشان است .

* ارادت خاصی به استاد اوستا داشت

فارس : ارتباط آقای براتی پور با استاد اوستا چگونه بود ؟

او دارای شخصیت بسیار گرم جوشی هستند و ارادت خاصی به استاد اوستا داشتند . ارتباط آن ها بسیار صمیمی و دوستانه بود و در زمان حضور استاد اوستا ایشان هم حضور داشتند و از خرمن دانسته های استاد بهره می گرفتند .
 
فارس : ایشان را شاعر چه قالبی می دانید ؟

استاد در تمام قالب ها طبع آزمایی کرده اند اما به اعتقاد من بیشتر شاعری غزل سرا هستند .
 
فارس : غزل های ایشان را چگونه ارزیابی می کنید ؟

غزل های بسیار شیرین و رسا و سلیس و روانی دارند که برخی از این آثار بسیار مورد توجه قرارگرفته و حتی بعضی به عنوان ترانه و سرود با موسیقی اجرا شده است .

* شعر جانباز جلوه ای دیگر از تلاش های اوست

فارس : ایشان جریانی را با عنوان جریان جانباز شروع کردند، در این مورد بفرمایید .

سال هایی را استاد در بنیاد جانبازان مشغول بودند و تلاش زیادی کردند تا آثاری را که با عنوان جانباز سروده شده بود را جمع آوری کنند. تعدادی نیز به عنوان کتاب منتشر شد . در واقع یکی از وجوه شخصیتی ایشان آثار پژوهشی و تالیف و گردآوری های شان است که شعر جانباز جلوه ای دیگر از تلاش های اوست .
 
فارس : کتاب « کتیبه شکیب » گزیده ای از کارهای ایشان در حوزۀ شعر جانباز است پس می توانیم بگوییم کارهای استاد در دو گروه کارهای گردآوری و کارهای شعری ایشان جای می گیرند .

البته یک گروه دیگر هم می توان اضافه کرد و آن تلاشی بود که ایشان در زمینۀ آموزش شعر و ارائه علمی بدیع و عروض و صنایع ادبی داشتند و در جلسات آن را تدریس می کردند و قسمتی حتی در نشریاتی تحت عنوان مقاله به چاپ رسیده است .
 
فارس : آیا به صورت کتاب هم در آمده است ؟
در حال چاپ است و بزودی منتشر خواهد شد .
 
فارس : اگر بخواهید چند کار ماندگار آقای براتی پور را بعنوان یکی از پیشکسوتان شعر انقلاب نام ببرید به چه کارهایی اشاره می کنید ؟

جدا از کارهای فاخر استاد در زمینۀ شعر انقلاب و شعر آیینی و دفاع مقدس سرودۀ زیبای ایشان در ثنای حضرت ولیعصر ( عج ) است که با مطلع " قسم به زمزم نمازت " آغاز می شود و در حال حاضر سرودی بر اساس آن در حال ساخت است .

* دیدگاهی متفاوت به زمانه ای است که شاعر بی تفاوت از آن نمی گذرد

فارس : یکی از غزل های زیبای ایشان " سروهای به خون خفته  " است. بنده این شعر را می خوانم و شما نظرتان راجع به آن را بگویید .

 از راه آمدند ولی غمناک

طوفان زده ، شکسته ، ولی بی باک

در کوله بارشان عطش از عشق

همراه با تبلوری از ادراک

جز چند استخوان به جا مانده

چیزی نمانده از آن کولاک

بر باد داده اند تن خاکی

پرواز کرده اند سوی افلاک

مست از سبوی وصل به سر برده

در دست هایشان قدحی از خاک

فریاد سرخ شان یله از هر کوه

بر گوش هوش می رسد این پژواک

ماییم سروهای به خون خفته

ماییم لاله های گریبان چاک

رفتیم که تا باغ بماند سبز

رفتیم تا که عشق بماند پاک

در بیکران سرخ شقایق زار

هرگز مباد همدمتات خاشاک

در باب این غزل گفتنی فراوان است . نکته نخست این که غزل مایه ای غنایی و تغزل دارد اما در این غزل شاهد حضور حماسه هستم و شعر ایشان به گواه این غزل فقط بیان احساس نیست بلکه بیان اندیشه و دیدگاهی متفاوت به زمانه ای است که شاعر بی تفاوت از آن نمی گذرد . دوم این که این غزل بیانگر تعهد شاعر به شهدا و حماسۀ دفاع مقدس است . ناگفته نماند استاد براتی پور سرهنگ نیروی هوایی هستند و جنگ را از نزدیک لمس کردند بطوری که بسیاری از فرماندهان امروز دانش آموختگان کلاس های ایشان اند . جالب این که ایشان با وجود تمامی این مسائل شاعری متعصب ، آرمانگرا و پایبند به ارزش هاست و این التزام را هیچ گاه رها نکرده است .
 
فارس : در پایان اگر نکته ای باقی مانده بفرمایید .

استاد براتی پور به گواه کتاب های « بهت نگاه » و « دل و دریا » و « آتش سواران » یکی از شاعران خوب روزگار ماست که آثار متعدد ارزنده ای دیگری هم دارند . جا دارد قدر چنین اشخاصی بیشتر دانسته شود و سعی کنیم از دانش و اندوخته های این بزرگان بیشتر استفاده شود .

در پایان از کتاب « آیینه و ماه » استاد یاد کنیم که گزیده ای از آثار آیینی ایشان است و بیانگر جلوۀ دیگری از شخصیت ایشان به عنوان شاعری دین باور و دلباختۀ اهل بیت است و امیدوارم که شرایط به گونه ای فراهم شود که رسانه ها در معرفی چهره هایی هم چون استاد براتی پور اهتمام بیشتری داشته باشند .
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها