امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49132
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تاجیکستان، «آرکادی دوبن اف» تحلیلگر مسائل سیاسی روزنامه «وریمیا ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تاجیکستان، «آرکادی دوبن اف» تحلیلگر مسائل سیاسی روزنامه «وریمیا نووستی» چاپ مسکو با مثبت ارزیابی کردن نتایج نشست سران این سازمان در بیشکک در مصاحبه با رسانه‌ها افزود: سازمان همکاری شانگهای صرف نظر از این که در جهان چه اتفاقاتی به وقوع خواهد پیوست، دوران فعالیت طولانی خواهد داشت و جایگاه خود را تثبیت کرده است.

این تحلیلگر روس که در تمامی 13 اجلاس سران در کشورهای مختلف حضور داشته با اشاره به اینکه اتکای اصلی این سازمان چین بوده و تنها نهاد بین‌المللی است که در پکن دفتر زده‌ است، تاکید کرد: این سازمان اهداف تحقق برنامه‌های امنیتی، اقتصادی و تجارتی را پیگیری می‌کند و در آینده نیز از حمایت گسترده چین برخوردار خواهد بود.

دوبن‌اف همچنین گفت که فعالیت سازمان همکاری شانگهای یک نهاد پیشگیرانه از گسترش روندهای منفی اوضاع در منطقه نیز خواهد بود به این دلیل که پکن و مسکو صرف نظر از منافع خود طرفدار پایداری ثبات در منطقه هستند، بنابراین از فعالیت مسالمت آمیز سازمان به هر وسیله پشتیبانی می‌کنند.

این تحلیلگر در پاسخ به سوالی در این مورد که امکان عضویت کشورهای جدید به این سازمان تا چه حدی است و چه کشورهایی به آن خواهند پیوست؟ گفت که تحولات سیاسی در منطقه و به‌ خصوص در ایران پس از انتخاب حسن روحانی  شانس عضویت این کشور به سازمان فوق‌الذکر را افزایش داده است.

به گفته وی، ایران در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد که خواستار عضویت به این سازمان بود با سخنرانی و موضع‌گیری‌های تند خود هیچ شانسی نداشت و اما حالا وضعیت تغییر یافته و ایران در کنار پاکستان و هند شانس برابری برای پیوستن به این سازمان را دارند.

وی همچنین این احتمال را داد، که پانزدهمین اجلاس سران عضویت این 3 کشور مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.

این تحلیلگر شرکت حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و اولین سخنرانی او در چنین نشست بین‌المللی را برای تعیین مشی برنامه‌های این کشور جهت همکاری با این سازمان در آینده مهم دانست و افزود: در گذشته از حضور و سخنرانی رئیس جمهور سابق ایران، شرکت‌کنندگان اجلاس همیشه انتظار پیشنهاد و حرف‌های بحث‌برانگیز را داشتند و اما این بار چنین نشد.

وی گفت: اینکه کشورهای اعضای این سازمان در نشست بیشکک با موضع‌گیری قاطع و مشخص از برنامه هسته‌ای ایران حمایت کردند، دلیلی از اعتماد این سازمان به رئیس جمهور جدید این کشور است.

این تحلیلگر در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت: برخی‌ها ایجاد این سازمان را به منظور مقاومت با پیمان ناتو می‌دانند که کلا اشتباه است.

وی تصریح کرد: سازمان همکاری شانگهایی از ابتدا به قصد حل و فصل مسائل مرزی از سوی کشورهای هم مرز ایجاد شده و حالا نیز عمدتا در زمینه تامین و تقویت امنیت مرزی برنامه‌هایی را تدوین و مورد اجرا قرار می‌دهد.

وی معتقد است: نشان دادن سازمان همکاری شانگهای به عنوان یک سازمان متوازی و مقابل ناتو نتیجه تفکر افرادی است که فعالیت موفق این سازمان را مطلوب منافع خود نمی‌دانند.

این تحلیلگر معتقد است: تاکید اجلاس بیشکک به ضرورت حل مسالمت آمیز بحران سوریه و حمایت از طرح ارائه شده در این زمینه از دیگر نتایج مهم این نشست بود و در آینده نزدیک شاهد کاهش بحران و کاسته شدن از تشدید فشار بر ایران نیز خواهیم بود.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها