امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۹:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49194
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 143
سید مسعود اطیابی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص این نکته که آیا سینمای ایران الگوی مناسب برای لوازم‌التحریر کودکان دارد یا خیر گفت: به ...

سید مسعود اطیابی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص این نکته که آیا سینمای ایران الگوی مناسب برای لوازم‌التحریر کودکان دارد یا خیر گفت: به اعتقاد من وقتی الگوی خاصی نبوده نمی‌توان اصلا در مورد آن حرف زد البته در گذشته شخصیت‌هایی نظیر کودک «خانه دوست کجاست» و یا حاج کاظم را داشته‌ایم که می‌توانند بر روی جلد دفاتر مشق نقش ببندند.

وی افزود: البته در سینمای کودک نیز شخصیت‌هایی مانند کلاه‌قرمزی و پسر خاله و حتی عروسک‌های مدرسه موش‌ها را داشته‌ایم که در ذهن همه نقش بستند اما این‌ها خیلی کم سو هستند و در واقع الگوهای پر رونقی نیستند بنابراین برای آنکه بتوانیم در سینما الگوسازی کنیم ابتدا باید سینمای اقتباسی قدرتمندی داشته باشیم.

کارگردان فیلم سینمایی «خروس جنگی» ادامه داد: اگر در گذشته شخصیت‌هایی نظیر کلاه قرمزی و پسرخاله و یا مدرسه موش‌ها اینقدر در بین مردم محروم شدند به این دلیل بود که با زندگی مردم عجین شدند و سینمای ما برای اینکه بتواند برای کودکان الگوسازی کند باید شخصیت‌هایی را خلق کند که با زندگی کودکان عجین شوند.

اطیابی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی سینمای ما این است که هنوز استراتژی کاملی برای خود تعریف نکرده است و استراتژی ما از جشنواره‌های خارجی الگو گرفته می‌شود در صورتیکه اگر در ادبیات و حتی نقاشی‌های سنتی کشورمان نگاه کنیم می‌توانیم نمونه‌های بسیاری از الگوهای ملی - مذهبی پیدا کنیم اما به دلیل اینکه بیشتر دنباله‌رو سینمای غرب بوده‌ایم و هیچ استراتژی نداشته‌ایم در زمینه الگوسازی نیز نتوانسته‌ایم موفق عمل کنیم.

این کارگردان سینما در ادامه اظهار داشت: الگوی ما باید شخصیت‌های ملی باشد به شرطی که جزو استراتژی کلان سینمای ایران این الگوسازی باشد در حالیکه پایه‌های استراتژیک سینمای ایران بر غرب استوار شده است در حالیکه می‌توانیم با استفاده از شخصیت‌های نمادین برگرفته از تاریخ الگوهای خاص خودمان را به کودکان معرفی کنیم.

وی تصریح کرد: اگر آن‌ها سوپرمن و هری‌پاتر دارند برای خودشان است و قرار نیست ما هم سوپرمن و هری‌پاتر بسازیم در حالیکه شخصیت‌هایی به مراتب جذاب‌تر از آن‌ها در افسانه‌های کهن ایران وجود دارد و حتی شاهد هستیم بسیاری از شخصیت‌های محبوب انیمیشنی سینمای غرب برگرفته از کلیله و دمنه است در حالیکه ما خودمان هیچ کاری برای ساخت آن‌ها انجام نداده‌ایم.

اطیابی در پاسخ به این سؤال که اصولا قهرمان‌پروری در سینما کار درستی است یا خیر گفت: حتما باید بتوانیم برای کودکانمان قهرمان‌پروری داشته باشیم اما نباید زورو بسازیم چرا که شخصیت‌های بسیار بهتر از زورو در ادبیات و تاریخ ما وجود دارند و ما باید بتوانیم چنین شخصیت‌هایی را به سینما بیاوریم.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها