امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۱:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49215
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 119
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ «علی اکبر صالحی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان طی ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ «علی اکبر صالحی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان طی سخنانی در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایراد سخنرانی پرداخت که مشروح این اظهارات در زیر می‌آید.
بسم الله الرحمن الرحیم
آقای رئیس، هیئت‌های محترم،

در ابتدا، مایلم از این فرصت استفاده کرده و انتخاب جنابعالی به عنوان رئیس این کنفرانس مهم را تبریک بگویم. همچنین مایلم به جناب آقای آمانو به خاطر انتخاب مجدد ایشان به عنوان مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تبریک بگویم و آمادگی خود برای تداوم همکاری دوجانبه با ایشان را ابراز دارم.
آقای رئیس، خانم‌ها و آقایان،

با انتخاب جناب آقای دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور، ملت بزرگ ایران حماسه بزرگی آفرید که جایگاه آن را در جهان ارتقا بخشیده و راه همکاری سازنده و مرضی الطرفین با دیگر شرکا و سازمانهای بین‌المللی را هموار ساخت. کنفرانس عمومی سالانه کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فرصتی برای ارزیابی تلاش‌های سازمان فراهم آورده است که وظیفه آن به طور عمده افزایش و گسترده‌تر کردن نقش انرژی هسته‌ای برای صلح، بهداشت و سعادت در سراسر جهان به موجب ماده دو اساسنامه آن می‌باشد.

تقاضای فزاینده کشورهای عضو برای کاربردهای متنوع هسته‌ای نظیر تولید برق، پزشکی و کشاورزی، منجر به افزایش بیشتر اهمیت انرژی هسته‌ای در سالهای اخیر شده است. مهمترین ابزار و کارکرد قانونی برای پاسخگویی به نیازهای کشورهای عضو، همانطور که در ماده دو اساسنامه تصریح شده است، همکاری‌های فنی می‌باشد. بنابر این آژانس نقش مهمی برای تضمین استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای برای اعضا ایفا می‌کند. با این وجود عدم توجه به موضوع نابرابری بین فعالیت‌های ارتقائی و تنظیمی آژانس موجب نگرانی جدی و فزاینده کشورهای درحال توسعه می‌باشد.

جمهوری اسلامی ایران در چارچوب همکاری‌های فنی آماده تشریک مساعی است. کشور من ضمن ادامه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای خود تحت نظارت آژانس، در دهه‌های اخیر دستاوردهای مهمی در زمینه‌های مختلف علوم و فناوری‌های هسته‌ای برای اهداف صلح آمیز بدست آورده است. ایران آماده است تا در چارچوبNPT با سایر کشورهای عضو، تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند. همچنین انتظار دارد تا از همکاری‌های فنی آژانس در حوزه‌های مختلف مربوط به کاربردهای صلح آمیز هسته‌ای بهره مند شود.
آقای رئیس، خانم‌ها و آقایان،

تجربه تلخ حوادث هسته‌ای، نظیر حادثه بسیار حاد اخیر در فوکوشیما با پیامدهای وحشتناک آن ثابت کرده است که ذرات رادیو اکتیو منتشر شده، در مرزهای جغرافیایی محدود نمی‌مانند و این حادثه آثار بی سابقه جهانی در برداشته است. ایمنی یک نگرانی جهانی است، با این وجود استاندارد سازی ایمنی باید توجه لازم به شرایط و ویژگی‌های مناطق مختلف جهان داشته باشد. کارشناسان همه کشورهای عضو باید فرصت برابر برای تدوین استانداردهای ایمنی داشته باشند. بنابر این آژانس بایستی بدون تبعیض و تفسیرهای نادرست مشارکت کارشناسان همه کشورهای عضو در کمیته استاندارد ایمنی را تسهیل کند.
عالیجنابان،
به رغم تمام تنگناهای تحمیل شده بر کشور من در طول سه دهه گذشته، نیروگاه هسته‌ای بوشهر ساخته و به شبکه ملی متصل شده و به زودی به اپراتور داخلی نیروگاه تحویل داده خواهد شد و بدین ترتیب آرزوی درازمدت ملت ایران تحقق می‌یابد. این نیروگاه به آخرین استانداردهای ایمنی آژانس مجهز شده و تحت نظارت سازمان نظام ایمنی هسته‌ای ایران می‌باشد. یادآور می‌سازد که به دعوت جمهوری اسلامی ایران ماموریتی از سوی بخش بازبینی نظارتی یکپارچه آژانس (IRRS) در مارس 2010 انجام شد که در نتیجه، فعالیت‌های نظام ایمنی هسته‌ای ایران برای اعمال استاندارهای ذیربط برای نیروگاه اتمی بوشهر مورد تائید واقع شد. شایان ذکر است که در روند عملیاتی کردن نیروگاه هسته‌ای بوشهر، دولت ایران تمام جوانب ایمنی را به دقت مورد توجه قرار داده تا نسبت به ایمنی ملت ایران، بویژه ساکنان مجاور نیروگاه و مردم کشورهای ساحلی خلیج فارس اطمینان حاصل کند. ضمناً همانطور که قبلاً نیز اعلام شده است ایران فرآیند قانونی الحاق به کنوانسیون ایمنی هسته‌ای را آغاز کرده است.
آقای رئیس، خانم‌ها و آقایان،
در ارتباط با موضوع امنیت هسته‌ای، ضمن تاکید مجدد بر اینکه مسئولیت امنیت هسته‌ای در هر کشور کاملاً بر عهده همان کشور است، اما آژانس به دلیل نقش مهمی که در امنیت هسته‌ای دارد می‌تواند با کمک به کشورهای عضو از طریق ظرفیت سازی، اجرای دستور العمل و تبادل دانش و نیز بهبود همکاری و هماهنگی در تلاش‌های بین‌المللی در این زمینه، در ایجاد نظام امنیت هسته‌ای کارآمد سهیم باشد. ما بر این باوریم که کمیته ایجاد دستور العمل امنیت هسته‌ای نقشی مهم در تسهیل اجرای اصول و توصیه‌های موجود امنیت هسته‌ای دارد. با این حال انتظار می‌رود که کشورهای عضو فرصتی برابر برای مشارکت در فعالیت‌های این کمیته داشته باشند.

بی تردید بهترین تضمین برای امنیت هسته‌ای، جهان عاری از سلاح‌های هسته‌ای است و بدین ترتیب نابودی کامل سلاح‌های هسته‌ای و تاسیسات مربوط به آنها اقدامات مربوط به امنیت هسته‌ای را تقویت خواهد کرد. در این ارتباط یک چارچوب زمانی مشخص و تعیین سال 2025 به عنوان سال هدف برای اجرای کامل ماده 6 ان پی تی، همانطور که جنبش عدم تعهد در کنفرانس بازنگری سال 2010 پیشنهاد داد، یک نیاز فوری است.

در این زمینه دو اصل باید مورد توجه قرار گیرد، اول آنکه جنبش عدم تعهد در شانزدهمین نشست سران خود در تهران در اوت 2012 تاکید کرد: «تدابیر و ابتکارات مربوط به تقویت امنیت و ایمنی هسته‌ای نباید به عنوان بهانه یا اهرم فشار برای نقض، انکار یا محدود ساختن حق غیر قابل انکار کشورهای در حال توسعه برای توسعه تحقیق، تولید و استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای بدون هیچگونه تبعیض، مورد استفاده قرار گیرد». دومین نکته، ضرورت مشارکت دادن همه کشورهای عضو آژانس در فعالیت‌ها و ابتکارهای مرتبط با امنیت هسته‌ای، به شیوه‌ای جامع و فراگیر می‌باشد.

نکته بسیار مهمی که در بحث امنیت هسته‌ای نباید مورد غفلت قرار گیرد، حملات سایبری می‌باشد. حملات سایبری علیه تاسیسات هسته‌ای از جمله جدی‌ترین تهدیدها علیه برنامه‌های هسته‌ای صلح آمیز می‌باشد که سلامت و ایمنی مردم و محیط زیست را به مخاطره افکنده است و لازم است از سوی جامعه بین‌المللی محکوم شود. با وجود اینکه ما توانسته‌ایم فضای امنیت سایبری خود را علیه اقدامات شرورانه مدیریت کنیم، با این وجود از آژانس مصرانه می‌خواهیم که در همکاری با کشورهای عضو، گزارش‌ها و ارزیابی‌های بیشتری را در این زمینه با هدف کمک به اعضای آژانس تدوین کند.
آقای رئیس، خانم‌ها و آقایان،

در ارتباط با مفهوم رویکرد کشوری، به طور اصولی ایران از اجرای موافقتنامه پادمان و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس طبق تعهدات حقوقی ذیربط کشورها حمایت می‌کند. با این وجود ما بر این عقیده‌ایم که مفهوم رویکرد کشوری هنوز مبهم بوده و ابهامات زیادی در گزارش دبیرخانه که در این رابطه به نشست اخیر شورای حکام ارائه شده، وجود دارد. بی تردید این گزارش نیازمند بررسی و شفاف سازی بیشتر است. در این رابطه، هیئت من از تصمیم دبیرخانه برای آماده سازی گزارش تکمیلی جهت مرتفع کردن ابهامات و نگرانی‌ها قدردانی می‌کند. ما مصرانه از دبیرخانه می‌خواهیم که در این رابطه با کشورهای عضو وارد گفت‌وگو و مشورت‌های بیشتری شود.
آقای رئیس،
علیرغم درخواست مکرر جامعه بین‌المللی مندرج در قطعنامه 1995 NPT درباره خاورمیانه، قطعنامه‌های مربوطه مجمع عمومی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان همکاری‌های اسلامی، رژیم صهیونیستی با اطمینان از حمایت سیاسی و نظامی برخی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد نه به معاهده عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای پیوسته و نه تاسیسات هسته‌ای مخفی خود را تحت پادمان کامل آژانس قرار داده است. مدیر کل در گزارش درباره اجرای پادمان در خاورمیانه Gov/2013/33 به روشنی بیان کرده است: همه کشورهای منطقه خاورمیانه غیر از اسرائیل عضو معاهده عدم گسترش سلاح‌هـای هسته‌ای می‌باشند و متعهد شده‌اند پادمان جامع آژانس را بپذیرند. فعالیت‌های هسته‌ای ممنوع اسرائیل بطور جدی صلح و امنیت را تهدید می‌کند و رژیم عدم اشاعه را به خطر می‌اندازد. موجب تاسف بسیار است که انفعال شورای امنیت سازمان ملل متحد در طول چندین دهه گذشته در توجه به برنامه سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل که متکی به اسناد است این جسارت را به این رژیم داده که بوضوح به داشتن سلاحهای هسته‌ای که جنبش عدم تعهد قبلاً آن را محکوم کرده است اذعان کند.

تصمیم یکجانبه یکی از برگزار کنندگان کنفرانس تشکیل خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای که قرار بود در سال 2012 برگزار شود و به بهانه‌های واهی به تعویق افتاد هدفش تنها این بود که در برابر محکومیت بین‌المللی از اسرائیل حمایت کند. این تصمیم غیر معقولانه نقض تصمیمی است که در کنفرانس بازنگری در سال 2010 به اتفاق آراء اتخاذ شد و قطعاً اعتبار NPT و فرآیند بازنگری 2015 معاهده را تضعیف کرد. هیئت کشورم به برگزار کنندگان کنفرانس خاورمیانه توصیه می‌کند که به تعهداتشان احترام بگذارند و بدون هرگونه پیش شرطی به سرعت این کنفرانس را برگزار کنند.
آقای رئیس
جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول اعتقادی مذهبی و تعهدات بین‌المللی‌اش هرگز بدنبال تسلیحات هسته‌ای نبوده و نخواهد بود، در عین حال کشورم هرگز حق مسلم خود برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای از جمله غنی سازی برای مقاصد صلح آمیز تحت پادمان جامع آژانس را به مصالحه نخواهد گذاشت، چنانکه رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران آیت الله سید علی خامنه‌ای در شانزدهمین اجلاس سران عدم تعهد در تهران بیان فرمودند: اینجانب تاکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران هرگز بدنبال سلاح‌های هسته‌ای نبوده و هرگز حق مردم خود را برای استفاده از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز رها نخواهد کرد. شعار ما این است: انرژی هسته‌ای برای همه و سلاح‌های هسته‌ای برای هیچکس.

ما بر هر یک از این دو اصل تاکید داریم و می‌دانیم شکستن انحصار برخی کشورهای غربی برای تولید انرژی هسته‌ای در چارچوب معاهد عدم اشاعه به نفع همه کشورهای مستقل از جمله اعضای عدم تعهد می‌باشد (ترجمه از متن انگلیسی).

جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر در اجرای پادمان مواد و تاسیسات هسته‌ای کاملاً با آژانس همکاری کرده و تمام فعالیت‌ها و تاسیسات صلح آمیز ایران مطابق موافقتنامه جامع پادمان INFCIRC/214 تابع پادمان آژانس از جمله اقدامات نظارت و کنترل می‌باشد. از سال 2003 بیش از 8000 نفر - روز بازرسی از جمله 100 مورد بازرسی سر زده از سوی بازرسان آژانس در خصوص تاسیسات هسته‌ای ایران انجام پذیرفته است. ایران بر اساس گزارش اجرای پادمان آژانس SIR برای سال 2012 بیش از 4000 گزارش حسابرسی بدون تاخیر به آژانس ارائه کرده است. اینگونه بازرسی‌های مکرر و فشرده آژانس ایران را در جایگاه دومین کشور جهان که بیشترین بازرسی از آن داشته قرار می‌دهد. این بازرسی‌ها که در تاریخ آژانس بی سابقه می‌باشد، موجب تائید عدم انحراف شده، چنانکه در گزارش سال 2012 اجرای پادمان آژانس بدین نحو نتیجه گیری می‌کند: فعالیتهای پادمان برای پنجاه و هفت کشور که موافقتنامه جامع پادمان بدون تصویب پروتکل الحاقی (از جمله ایران) اجرا شده است. دبیرخانه هیچ نشانه‌ای از انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده از فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز نیافته است و این مواد در فعالیتهای صلح آمیز به کار گرفته شده است.

مطابق کلیه گزارش‌های مدیران کل قبلی و فعلی همه فعالیتهای راستی آزمایی بدون هیچ مانعی اجرا شده‌اند و گزارش‌ها مکرراً حاکی از آن هستند که آژانس قادر بوده است که فعالیت‌های راستی آزمایی خود را ادامه دهد و هیچ مدرکی دال بر انحراف مواد هسته‌ای به سمت اهداف ممنوع یافت نشده است. ما در مورد ادعاهای بی اساس مربوط به مسئله به اصطلاح ابعاد احتمالی نظامی که مذاکرات آن در جریان است، قبلاً آمادگی خود را برای تعامل سازنده با آژانس با هدف رفع ابهامات احتمالی قبلاً اعلام کرده‌ایم.
آقای رئیس، هیئت‌های محترم

پیش از نتیجه گیری مایلم یادآوری کنم دولت جدید ایران قبلاً اعلام کرده که سیاست بین‌المللی آن مبتنی بر اعتماد سازی متقابل و تعامل سازنده است. این موضع قطعاً فرصت و فضای مناسبی را برای گروه 1+5 جهت عکس العمل مثبت فراهم آورده است.

اینجانب با پیام رئیس جمهور جدید کشورم برای تقویت و توسعه همکاری‌های جاری خود با آژانس و به منظور پایان دادن به پرونده هسته‌ای ایران به اینجا آمده‌ام.

ما امیدواریم این چشم انداز و رویکرد جدید از سوی طرف‌های دیگر نیز رعایت شود. ما در مورد نتیجه دیدار آتی 1+5 خوشبین هستیم، در صورتیکه دو طرف با حسن نیت و با عزم به حل مسئله یاد شده براساس رویکرد برد - برد در این دیدار شرکت کنند. جهان دچار بحران‌های عدیده‌ای است که بر جامعه بین‌الملل تاثیر منفی داشته است. بنا بر این بر عهده همه ما است تا بیشترین تلاش خود را کنیم و تا آن جا که ممکن است بسیاری از بحران‌ها را تخفیف و کاهش دهیم. رئیس جمهور ما به نوبه خود قبلاً متعهد شده است که بیشترین تلاش خود را برای تحقق این تمایل مصروف دارد.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها