امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49225
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 76
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- سمانه . ر؛ سرعت عملش عجیب است، به محض ورود چادرش را زمین می‌گذارد لباس‌های کهنه‌ای بر تن دارد، چم و خم ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- سمانه . ر؛ سرعت عملش عجیب است، به محض ورود چادرش را زمین می‌گذارد لباس‌های کهنه‌ای بر تن دارد، چم و خم کار را می‌داند اول به سمت سرویس بهداشتی می‌رود و قوطی جوهر نمک را در قسمت‌های مختلف می‌ریزد.

دهانش را هم نمی‌بندد که گلویش اذیت نشود اما چون این کار را با سرعت زیادی انجام می‌دهد احتمالا آسیب کمتری می‌بیند، به سمت آشپزخانه می‌آید و همین طور آرام زیر لب زمزمه می‌کند که «تا جوهر نمک به سنگ‌ها اثر کنه من آشپزخونه را تمیز کنم».

بدون دستکش کار می‌کند و عقیده دارد این‌گونه سرعت بیشتری خواهد داشت و دست‌هایش دیگر عادت کرده‌اند، همچنان مشغول نظافت است که تلفنش زنگ می‌خورد هول می‌شود، معذب است و سرش را به نشانه عذرخواهی تکان می‌دهد و گوشی اش را جواب می‌دهد.

از حرف‌هایی که می‌زند معلوم است نگران چیزی است، تلفن را قطع می‌کند و با حالت دلشوره می‌گوید: «من نیومده بیرون بیدار شد بچه، البته اشکال نداره مامانم بهش غذا میده مشکلی نیس خوابش می‌بره چاره چیه حالا دو ساعت دیگه میرم پیشش».

کارگر موقت است و نوزاد شیرخواره‌اش را پیش اقوام گذاشته و برای کار و کسب حلال از خانه بیرون زده حالا این‌که چه به سر نوزاد می‌آید بماند.

با همان نظم و سلیقه خاص و سرعت به کارش ادامه می‌دهد و تلفن موجب نشد که دست پاچه شود خیلی با دقت به نظافت می‌پردازد و طولی نمی‌کشد که کار آشپزخانه را تمام می‌کند در میان کار هم هیچ چیز نمی‌خورد تا تمرکزش به هم نخورد.

با اصرار من چند لحظه‌ای بر روی مبل آرام می‌گیرد و بعد از نوشیدن لیوانی آب دوباره بلند می‌شود و دستمال به دست می‌گیرد تمام سرامیک‌ها را تمیز می‌کند مانند آینه، کار را با سلیقه خاصی انجام می‌دهد.

همین‌طور که کار می‌کند از خودش می‌گوید و زندگی ساده‌اش؛ آدم توداری است به راحتی حرف نمی‌زند و خجالت می‌کشد.

می‌گوید یک نوازد دو ماهه دارد و همسرش در یک کارخانه مشغول به کار است که درآمدش کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد و مجبور شده خودش شانه به شانه همسرش کار کند و زحمت بکشد تا بتوانند چرخ زندگی را بچرخاند.

خیلی خوب صحبت می‌کند و از ادبیاتش مشخص است که خانه‌دار خانه‌دار هم نیست، نحوه کلامش به تحصیلکرده‌ها می‌ماند با سوال‌های مکرر متوجه می‌شوم که در رشته ادبیات تحصیل کرده و به دلیل نبود شغل مناسب مجبور شده تا به این کار رو بیاورد.

دستانی خسته و پینه بسته دارد اما کار می کند تا آبرویش حفظ شود، دغدغه‌های زیادی دارد زحمتی به اقوامش می‌دهد تا بچه‌هاش را نگهداری کنند.

تاثیر کارگری بر روی روح و جسم انسان

محبوبه واسعی کارشناس مسائل اجتماعی درباره کار کردن زنان می‌گوید: هیچ اشکالی ندارد که زن هم مانند مردان در اجتماع به کار و تلاش بپردازد اما نوع کار بسیار مهم است چرا که به مرور زمان بر روی روح و جسم فرد تاثیر می‌گذارد.

وی می‌افزاید: برخی زنان که به‌خاطر اطمینان بیشتر شغل کارگری را انتخاب کرده‌اند به مرور زمان به دلیل این‌که در بین هم جنس‌های خود قرار می‌گیرند و شرایط زندگی خود را با آنها مقایسه می‌کنند، سرخورده می‌شوند و بر روحیه آنها تاثیر منفی می‌گذارد.

واسعی عقیده دارد شاید این شغل به نسبت مشاغل دیگران برای بانوان امنیت بیشتری داشته باشد ولی به مرور؛ علاوه بر تاثیر بر روحیه برای سلامتی آنها نیز خطر‌هایی را به همراه دارد.

وی ادامه می‌دهد: یک زن در زندگی خود در مراحل مختلفی قرار می گیرد که باید با مدیریت خود بتواند زندگی را اداره کرده و آن را حفظ کند.

یکی دیگر از بانوانی که او هم به این شیوه مشغول کارگری است با اشاره به مشکلاتش می گوید: متاسفانه این کار نه تنها جسم و روح را آسیب می‌زند بلکه هیچ تضمینی هم برای آینده ندارد و همیشگی هم نیست.

کبری . ن؛ ادامه می‌دهد: بسیاری از همکاران ما مشکل کمر درد پیدا کردند و عده‌ای هم از مشکلات دیگر جسمی و روحی رنج می‌برند.

وقتی درباره حقوق و مزایای این کار از او می‌پرسم با نا امیدی و بغض می گوید: برای هر ساعت کار با وجود همه سختی‌ها در خوشبینانه‌ترین حالت پنج هزار تومان دریافت می‌کنم و با این مبلغی که به دست می‌آورم باید چاله‌های زیادی را پر کنم تا بتوانم زندگی کنم و ضربه نخورم.

در جامعه ما این‌ دسته افراد زیاد هستند که با دست‌رنج خود سعی دارند تا زندگی خود را حفظ کنند و با کارگری به امرار معاش بپردازند تا آبرویشان به خطر نیفتد.

چندین نمونه از این بانوان هستند که در رشته‌های مختلف دانشگاهی تحصیل کردند اما به دلیل نبود شغل مناسب مجبورند در کاری نا مربوط به رشته تحصیلی‌شان فعالیت کنند.

عدم برنامه‌ریزی، عدم ارائه رشته‌های تحصیلی مورد نیاز جامعه و مشکلات اقتصادی خانواده‌های قشر ضعیف جامعه منجر به روی آوردن بانوان به چنین مشاغلی می‌شود که نه پیشرفتی برای آنها متصور است و نه آینده‌ای.
انتهای پیام/2258/ط40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها