امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۶:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49226
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از صومعه‌سرا، ازدواج امری حیات‌بخش و کامل شدن دین در زندگی هر فرد است و موجب جهت‌دهی سالم و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از صومعه‌سرا، ازدواج امری حیات‌بخش و کامل شدن دین در زندگی هر فرد است و موجب جهت‌دهی سالم و درست اهداف و پیشروی زندگی می‌شود.

ازدواج مهم‏ترین حادثه زندگى هر انسان بوده که دست آفرینش نوعى جاذبه و کشش درونى در آن‏ به ودیعت گذاشته است.

دین مبین اسلام سفارش‌های فراوانی در امر ازدواج دختران و پسران جوان دارد که حاکی از نقش بسیار سازنده ازدواج در زندگى فردى و اجتماعى است.

داشتن خلق شایسته، متدین بودن، زیبایی، شادابی و  اصالت خانوادگی از جمله محوری‌ترین نکات تأکیدی دین اسلام در انتخاب همسر ایده‌آل برای هر فرد محسوب می‌شود.

تمام موارد مذکور سوق بشر برای بودن در کنار جنس مخالف را به نوعی تبلیغ می‌کند اما در این بین جایگاه شناخت زوجین قبل از ازدواج از یکدیگر در تشکیل یک زندگی زناشویی موفق بسیار مهم است.

شناخت کافی و تحقیق از فرد مورد نظر کیفیت زندگی مشترک زوجین را ارتقا می‌دهد.

ازدواج در زمان‌های گذشته آداب و شرایط خاصی داشت که زوجین ملزم به اجرای آن بودند.

*خانواده‌ها هدایت‌گر فرزندان

آمارها نشان می‌دهند که نقش هدایت‌گر و تجربه خانواده‌ها در انتخاب همسر خوب برای فرزندانشان و مشورت گرفتن از آنها همواره نتایج مثبتی به دنبال داشته است.

دوستی‌های امروزی پسر و دختر و دلبستگی به لحاظ مالی و یا زیبایی، توجه به ضرورت مشورت گرفتن و یا تحقیق از پیشینه افراد را کم‌رنگ‌تر کرده است.

نحوه تصمیم‌گیری، تبیین وظایف فرزند در زندگی، عقاید و باورها، حس مسئولیت و بودن در کنار خانواده، انتظار رابطه  جنسی، مسایل مالی، صرف زمان با یکدیگر نیز از مباحث کلیدی دیگر در انتخاب یک همسر مناسب برای آغاز زندگی مشترک است.

برخی افراد با قدری آشنایی و شناسایی چند نقطه مشترک جزئی فکر می‌کنند که گمشده خود را در زندگی پیدا کرده‌اند.

حقیقت این است که عدم شناخت عقاید دینی، باورها و ارزش‌های طرفین یکی از مهم‌ترین عوامل بروز چالش‌ها در زندگی زناشویی است.

*انعطاف‌پذیری امری ضروری در زندگی زناشویی

دختران و پسران قبل از ازدواج با صداقت باید عقاید و باورهای خود را بازگو کرده و در عمل نشان دهند تا با گذر دوره زمانی کوتاه از زندگی مشترک شاهد چالش‌های حاکی از نبود تفاهم نشوند.

باید دانست و امیدوار بود که انعطاف‌پذیری و گذشت امری ضروری در زندگی مشترک محسوب می‌شود.

شناخت زوجین از اخلاق، رفتار، روحیه و اعتقادهای یکدیگر و به ویژه آگاهی به سطح معنوی و مالی خانواده‌ها قبل از ازدواج امری ضروری و مهم است.

بی‌توجهی به مباحث مذکور  آسیب‌های اجتماعی جبران‌ناپذیری را به وجود می‌آورد که گاه مانند نقاب چهره‌هایی است که پس از ازدواج برداشته می‌شوند.

آشنایی قبل از ازدواج باید در مدت محدود، هدفمند و با نظارت پدر و مادر باشد.

وجود این سه شاخصه می‌تواند به شناخت افراد از یکدیگر کمک کند تا با احتمال بیشتری به موفقیت زندگی زناشویی خود مطمئن باشند.

*دلباختگی بدون شناخت مرا به پای میز طلاق کشاند

«هرمز‌ـ ر» جوان 32 ساله در حال طلاقی است که به دلیل بی‌توجهی در بررسی زندگی گذشته همسرش و دلباختگی بدون شناخت پای میز طلاق کشیده شد.

وی در نحوه آشنایی خود با همسرش به خبرنگار فارس، اظهار کرد: از طریق یکی از بستگان، من و همسرم به هم معرفی شدیم و صحبت‌های اولیه ما نیز برای آشنایی در منزل همان معرف انجام شد.

هرمز، افزود: دوره آشنایی ما دو ماه طول کشید که گاه با تلفن و یا حضوری در بیرون از خانه صحبت می‌کردیم.

وی ادامه داد: در صحبت‌های این خانم متوجه ازدواج قبلی وی به مدت شش ماه با فردی دیگر شدم که دلیل اصلی طلاقشان اعتیاد شوهر قبلی و پرداخت نکردن نفقه ذکر کرد.

*پنهان‌کاری‌های قبل از ازدواج آفت زندگی‌ زناشویی

این جوان صومعه‌سرایی، درباره واکنش خود از موضوع مطلقه بودن همسرش گفت: دلیل علاقه‌ای که در این مدت کوتاه به این خانم پیدا کرده بودم ضرورت و اهمیت مسئله ازدواج ناموفق قبلی وی کمی برایم کمرنگ شده بود اما موضوع اصلی تنش‌های کنونی ما دروغ و پنهان‌کاری‌های زنم بود.

وی اضافه کرد: زنم قبل از ازدواج با من از ازدواج قبلی‌تر خود نیز هرگز حرفی نزد و در واقع من همسر سوم این خانم محسوب می‌شدم.

هرمز، به ملاک اصلی خود برای زندگی زناشویی با همسرش اشاره کرد و متذکر شد: همواره ظاهر، زیبایی، حجاب و متانت ملاک و باور قلبی من برای انتخاب یک همسر خوب بود که به صورت فریبنده‌ای تمام این مشخصه‌ها در فرد مورد نظرم پیدا بود.

*آغاز بحران در زندگی زناشویی

وی افزود: زیبایی و ظاهرسازی این خانم به حدی فریبنده بود که هرگز درباره وی و حتی خانواده‌اش تحقیق محلی نکردم و از دیدگاه خودم عاشق شده بودم.

هرمز درباره آغاز بحران زندگی خود، اظهار کرد: این خانم قبل از ازدواج همواره خود را مقید به دین، حجاب و عفت نشان می‌داد و دوران عقد ما هشت ماه طول کشید و پس از آن زندگی مشترک ما به صورت رسمی و جدی آغاز شد.

وی ادامه داد: با وجود اینکه یک کارگر ساده بودم اما همواره سعی داشتم نیازهای مالی همسرم را فراهم کنم و از ساعت چهار صبح تا شش عصر در یک واحد مرغداری کار می‌کردم تا زندگی خوبی برای همسرم فراهم شود.

*تیشه دروغ و خیانت بر پیکر زندگی زناشویی/سوءظن آفت زندگی

این جوان صومعه‌سرایی، برخوردهای سرد و بهانه‌گیری‌های بی‌مورد همسرش را آغاز اختلافات زندگی زناشویی‌اش عنوان کرد و گفت: در این مدت دروغ‌هایش یکی پس از دیگری درباره گذشته‌اش آشکار می‌شد.

وی اذعان کرد: به تدریج توجه به رعایت حجاب و پایبندی به آن در مقابل نامحرم برایش بی‌اهمیت شد و حتی گوشی تلفن همراهش را به بهانه سوء‌ظن داشتنم از من مخفی می‌کرد.

هرمز به پایان زندگی مشترکش اشاره کرد و متذکر شد: به مرور زمان نداشتن آشنایی اولیه و محکم قبل از ازدواج موجب اوج‌گیری اختلاف‌نظر بین ما شد تا اینکه تقاضای جدایی و طلاق از طرف همسرم مطرح و همزمان با طرح آن از خانه بیرون رفت.

وی افزود: پس از مدتی عده‌ای به من مراجعه کردند و از سوابق نامشروع این خانم در ساعات کاری من در منزل مشترکمان خبر دادند و همه این اتفاق‌ها مسیر تصمیم‌گیری در امر طلاق را برای ما هموارتر کرد.

این جوان صومعه‌سرایی، با بیان اینکه قصد نداشت به همین راحتی از زندگی همسرش جدا شود، خاطرنشان کرد: به خاطر علاقه باقی‌مانده نسبت به همسرم  از او خواستم به شرط «توبه» از تقاضای جدایی منصرف شود اما به دلیل دخالت شدید خانواده وی برای دامن زدن به امر طلاق، به زندگی با من راضی نشد.

*پرونده یک زندگی در روی میز طلاق/اشتباهی که نباید جوانان تکرار کنند

وی ادامه داد: اکنون نیز پیگیر پرونده طلاق خود هستم و همواره به چگونگی بازیچه قرار دادن احساسات خود از طرف این خانم می اندیشم.

هرمز به جوانان توصیه کرد که در انتخاب شریک زندگی احساسی برخورد نکنند و گفت: تصمیم‌گیری از روی ظاهر افراد راه‌های اشتباه را هموارتر می‌کند.

وی افزود: برای انتخاب یک همسر خوب، مشورت، آگاهی و شناخت ضروری است که من تنها با احساس قلبی و جلوه دادن ازدواج و سهل‌انگاری ددر ایجاد یک زندگی مشترک ناموفق شدم.

این جوان صومعه‌سرایی اظهار کرد: من با تمام عشقم برای ساختن یک زندگی مشترک سالم جلو آمدم اما خیانت، دروغ و بی‌انصافی یک زن تیشه به ریشه تمام خواسته‌هایم زد و امیدوارم جوانان در شرف ازدواج اشتباه من را تکرار نکنند.
انتهای پیام/84003/ل40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها