امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۲:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4923
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 168
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی: با رضا اسماعیلی به مناسبت بزرگداشت عباس براتی پور گفت و گویی انجام داده ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی: با رضا اسماعیلی به مناسبت بزرگداشت عباس براتی پور گفت و گویی انجام داده ایم که از نظرتان می گذرد.
 
فارس : راجع به شعرهای قبل از انقلاب استاد براتی پور بفرمایید .

آقای عباس براتی پور یکی از شاعران نام آشنای انقلاب اسلامی هستند که تقریبا از سال هزاروسیصدوچهل شاعری را آغاز کردند و هر از گاهی شعرهایشان در بعضی از مطبوعات چاپ می شد . قبل از انقلاب بیشتر شعر مذهبی می گفتند اما با پیروزی انقلاب فعالیت جدی شان را در حوزۀ ادبیات انقلاب اسلامی شروع کردند و با حضور در حوزۀ هنری سازمان تبلیغات اسلامی و پیوستن به جلسات نقد و بررسی حوزۀ هنری کار خود را دامه دادند .

* گروهی از شاعران و هنرمندان از حوزۀ هنری جدا شدند اما...

فارس : در جایی خواندم بعد از رفتن عده ای از شاعران از حوزۀ هنری آقای براتی پور آن جا مشغول شدند . اگر صحت دارد بفرمایید .

بعد از انقلاب گروهی از شاعران و هنرمندان از حوزۀ هنری جدا شدند و به صورت مستقل فعالیت خود را آغاز کردند اما قبل از این اتفاق نیز آقای براتی پور از اعضای ثابت حوزۀ شعر بودند. زمانی که بزرگوارانی چون سید حسن حسینی و قیصر امین پور هم حضور داشتند و با رفتن این عزیران این مسئولیت به عهده ایشان گذاشته شد که تا به امروز ادارۀ جلسات به عهده ایشان است .

فارس : در حوزۀ شعر جانباز ایشان حضور جدی داشتند و به نوعی پایه گذار شعر جانباز بوده اند راجع به این موضوع برایمان بگویید .

تعلق خاطری که استاد به رهبری و انقلاب داشت باعث شد از همان سال های پیروزی انقلاب شعرهای انقلاب و دفاع مقدس با مفاهیم دینی در کارهای ایشان اوج بگیرد . در برگزاری کنگره شعر جانباز و کنگرۀ شعر نماز عباس براتی پور یکی از طلایه داران این حرکت بود و این کنگره های ارزشی و ارزنده به همت این بزرگوار شکل گرفت .

* تعلق خاطر ایشان بیشتر نشر و ترویج ارزش های دینی و انقلابی بوده است

فارس : از کارهای آقای براتی پور کدام کار در ذهن شما ته نشین شده است ؟

ایشان بیشتر در حوزۀ غزل و مثنوی و قصیده طبع آزمایی کرده اند و بیشتر موضوعات و مضامینی که به آن پرداخته است خاندان رسالت ، شعر مهدوی و شعر عاشورایی است و شعرهایی که موضوعات آن ایثار و شهادت است . البته اولین شعری که از ایشان چاپ شده فکر می کنم در سال هزاروسیصدوشصت و نه و با عنوان « بهت نگاه » بود و مجموعه شعری که با عنوان « آتش سواران » اخیرا چاپ شده است و در آن  آقای براتی پور شعرهای را که در حوزۀ دفاع مقدس  سروده اند را بطور ویژه جمع آوری و چاپ کرده اند .

مجموع هایی را نیز گردآوری کرده اند که از آن جمله می توان به مجموعۀ « کتیبۀ شکیب » اشاره کرد که گردآوری شعرهای شعرای معاصر دربارۀ جانبازان است و مجموعۀ « وعدۀ دیدار » که برگزیدۀ اشعار شاعران در رابطه با امام زمان ( عج ) است . مجموعه دیگر در رابطۀ با جانبازان مجموعۀ « با شقایق ها برادر » است و مجموعۀ « عطش عشق » که مجموعۀ شعرهای عاشورایی است .

« گزیده ادبیات معاصر شماره بیست و چهار » که انتشارات نیستان چاپ کرده است نیز در بردارندۀ آثار استاد بیاتی پور است که با مطالعۀ آن متوجه حال و هوای مذهبی ، دینی و آیینی آثار ایشان می شویم به بیانی تعلق خاطر ایشان بیشتر نشر وترویج ارزش های دینی و انقلابی بوده و امروز او را با این شناسنامه می شناسیم .

فارس : اگر در کارنامۀ شعری و آثار آقای بیاتی پور نگاهی بیاندازیم کتابی با عنوان « غم دیدار ، چشم بیمار ، بر تربت خورشید زمزمۀ هستی » را می بینیم که مجموعه شعرهای گردآوری شده در سوگ امام راحل با همکاری محمد علی مردانی است . ارتباط ایشان با مرحوم مردانی چگونه بود ؟

حاج آقا مردانی از شاعران آیینی است که زندگی خود را وقف اهل بیت کرد و منزل خود را مجمع الذاکرین قرار داد . هر هفته در شاعران اهل بیت جدیدترین سروده های خود را می خواندند و مداحان در همان جلسه بعضی شعرها را مداحی می کردند . استاد بیاتی پور هم از کسانی بود که در این جلسات حضور مستمر داشت و در بعضی از سفرها که به قصد شعر خوانی به جبهه می رفتند حاج آقا مردانی را همراهی می کرد . آقای بیاتی پور ارادت خاصی به او داشت و در اکثر جلسات ادبی بصورت مشترک حضور می یافتند .

* یکی از ویژگی های خوب براتی پور نظم و انضباط کاری ایشان است

فارس : نکته دیگری که حائز اهمیت است کارهای آقای بیاتی پور در حوزۀ مطبوعات است که قریب به بیست سال مسئولیت صفحۀ ادبی روزنامۀ رسالت را به عهده دارند . راجع به فعالیت های مطبوعاتی ایشان بیشتر برایمان بگویید .

یکی از ویژگی های خوب استاد نظم و انضباط کاری ایشان است . وقتی مسئولیتی را می پذیرند پای کارند و آن را به بهترین نحو ممکن انجام می دهند . این صفحه نیز بطور مرتب و مستمر چاپ می شود که نشان دهندۀ نظم حرفه ای ایشان است . بیشتر آثار اولیه ای شاعران جوان ما در آن چاپ شده است و ایشان سهم زیادی در کشف و معرفی استعدادهای جوان داشته اند و با چاپ و معرفی شاعران جوان به بالندگی و رشد ادبی آن ها کمک زیادی کرده اند و این باید الگو و سرمشقی برای همۀ ما باشد .

فارس : طی چند سال آقای بیاتی پور جلسات شعری را که در حضور رهبر انقلاب انجام می شد مجری گری می کردند در این رابطه بفرمایید .

در زمانی که ایشان متولی این رویداد بودند چند باری بندۀ نیز توفیق حضور داشتم . آقای بیاتی پور با تجربیاتی که در مدیریت جلسات حوزۀ داشتند از عهدۀ انجام این کار نیز بسیار خوب برمی آمدند و تسلط بالای ایشان در این عرصه مهر تایید دیگری در بیان قابلیت های مدیریتی ایشان است .
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار