امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۳:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49233
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 67
محسن کوشش‌تبار در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، درباره آغاز به کار شوراهای اسلامی روستاهای کشور اظهار داشت: هیچ کدام از نهادهای مردمی به گستردگی ...

محسن کوشش‌تبار در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، درباره آغاز به کار شوراهای اسلامی روستاهای کشور اظهار داشت: هیچ کدام از نهادهای مردمی به گستردگی شوراهای اسلامی روستاها نیستتند و ارتباطات تنگاتنگی از لحاظ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مردم دارند.

وی با اشاره به اینکه بیش از 34 هزار شورای اسلامی روستا در کشور آغاز به کار کرده است گفت: شوراهای شهر و روستا نمادی از مردم‌سالاری دینی هستند و مردم در مدیریت محل زندگی خود نقش مؤثری دارند.

کوشش‌تبار یادآور شد: برقراری تعامل بین مردم، شورا و دهیاری‌ها برای معاونت امور دهیاری‌ها بسیار مهم است و هر چقدر این تعامل بین این سه گروه افزایش پیدا کند تعامل بین حاکمیت و مردم نیز افزایش می‌یابد و این موضوع لازمه توسعه پایدار برای مدیریت روستایی است.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور درباره تغییر دهیاران در دوره چهارم شورای روستا اظهار داشت: نگرانی‌هایی را در پی تغییرات دهیاران داریم چرا که افراد جدیدی در بعضی از روستاها به عنوان دهیار فعالیت خود را آغاز می‌کنند که شاید با وظایف و اختیارات این مسئولیت آشنا نباشند و موجب کند شدن ارائه خدمت به شهروندان روستایی شوند.

کوشش‌تبار یادآور شد: با تغییر دهیارانی که آگاهی و تجربه لازم را در چند سال گذشته در مسند دهیار کسب کردند و آنها تحت تأثیر برخی از سلایق شخصی، قومی و سلیقه‌ای حذف می‌شوند که این اقدام ضرر جبران‌ناپذیری در حوزه سرمایه انسانی مدیریت روستایی دارد.

معاون امور دهیاری‌ها سازمان شهرداری‌ها و دهیار‌ی‌های کشور با اشاره به اینکه حفظ و حراست از اموال دهیاری‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد بیان داشت: دهیاری یک نهاد غیردولتی است و این نهاد با یک تعامل بین شورای اسلامی روستا، دهیار و مردم مدیریت می‌شود.

وی گفت: در چند سال گذشته دهیاران 7 میلیون نفر ساعت آموزش دیده‌اند تا بتوانند به خوبی از عهده مسئولیت‌های روستا برآیند.

کوشش‌تبار افزود: یک دهیار در روستا حدود 47 وظیفه را بر عهده دارد و با توجه به ماده 194 برنامه پنجم و مجموعه قوانین دهیاران در روستاها مدیر ارشد روستایی محسوب می‌شوند.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خاطرنشان کرد: این که شوراهای روستا و دهیاران آموزش‌های لازم را ببینند و تعامل بین این دو برای پیشبرد اهداف توسعه روستایی باید زودتر شکل بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های ما این است که با توجه به فعالیت‌ 28 هزار و 500 دهیار در کشور که آخرین حلقه بین حاکمیت و مردم به عنوان مدیر ارشد روستایی محسوب می‌شوند.

وی با شاره به اینکه دهیاران یکی از سرمایه‌های فکری کشور محسوب می‌شوند گفت: یکی از موضوعات جدی حفظ سرمایه فکری است، دهیارانی که در ساختار مدیریتی آشنا هستند، روابط را می‌شناسند و آموزش‌های لازم را در امور مختلف اداری دیده‌اند.

کوشش‌تبار خاطرنشان کرد: شورای اسلامی روستا، بخشداران و فرمانداران مسئول حفظ این سرمایه فکری هستند و اگر دهیار به طریق غیرمنطقی حذف شود یک سرمایه فکری را کنار گذاشته‌ایم و باید از اول سنگ بنای رشد و تعالی یک نیروی انسانی را در قامت دهیار بنهیم.

کوشش‌تبار تأکید کرد: اگر قرار است بهره‌وری دهیار افزایش یابد باید رضایت شغلی آن را فراهم کنیم که فراهم شدن این رضایت شامل تثبیت شدن و تعیین و تکلیف وضعیت به کار گیری در دهیاری است.

وی گفت: حفظ دهیار توسط شورای روستا و امنیت شغلی وی توسط معاونت دهیاری‌ها در حال تدوین است که با ساز و کارهای صورت گرفته تلاش کرده‌ایم وضعیت به کارگیری این 28 هزار و 500 نفر دهیار که در آینده به بیش از 30 هزار نفر می‌رسند مشخص شود.

کوشش‌تبار یادآور شد: دهیاری‌ها یک نهاد عمومی غیردولتی هستند و قرار است بر اساس قانون خودکفا باشند و در حال حاضر دهیاران بر اساس قانون کار فعالیت می‌کنند و در تلاش هستیم با کمک گرفتن از قانون نظام جامع در رضایتمندی شغلی و تثبیت آنها کاملاً مشخص کنیم.

وی خبر داد: در تلاش هستیم از طریق پیگیری‌های صورت گرفته جامع طرح قانون دهیاری‌ها و وضعیت به کارگیری و اشتغال دهیاران در سراسر کشور تعیین و تکلیف شود و آنها به عنوان سرمایه فکری در حوزه مدیریت روستایی از یک امنیت و تثبیت اشتغال و به کارگیری برخوردار شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها