امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۹:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49244
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، برخی منابع آگاه نزدیک به شرکت‌کنندگان در کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، برخی منابع آگاه نزدیک به شرکت‌کنندگان در کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن اعلام کردند که در این کنفرانس درباره مسئله جنوب، توافق‌هایی در روز دوشنبه صورت گرفت.

بر اساس این گزارش، کمیته ویژه 16 نفره مسئول برقراری عدالت میان جنوبی‌ها و شمالی‌ها به امضای توافقنامه‌ای برای حل‌وفصل عادلانه مسئله جنوبی‌ها مبتنی بر حفظ امنیت و ثبات یمن و اصل اتحاد و دموکراسی، نزدیک شده‌اند. اما «علی عبدالله صالح» دیکتاتور مخلوع یمن تلاش کرد تا این گفت‌وگوها را ناکام گذارد و به همین دلیل نیز دو نماینده خود در این کمیته را بیرون کشید و همین امر موجب شد تا توافقنامه‌ای امضا نشود.

این درحالی است که اعضای هیئت جنوبی شرکت‌کننده در این کنفرانش نیمه‌های آگوست گذشته، در اقدامی اعتراضی از این کنفرانس خارج شده بودند اما با عذرخواهی رسمی دولت مرکزی به دلیل جنگ صنعا در سال 1994 علیه جنوبی‌ها، پس از 3 هفته این افراد به گفت‌و‌گوها بازگشتند.

از سوی دیگر روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» به نقل از منابع آگاه سیاسی یمن اعلام کرد که «جمال بن عمر» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن دیروز، سند توافق کمیته ویژه شمال و جنوب این کشور که به کمیته 8+8 یا کمیته 16 موسوم است، را دریافت کرده است.

منابع آگاه سیاسی اعلام کردند که در این توافقنامه بر تشکیل یک دولت فدرال بدون مشخص کردن اقلیم‌های مختلف و تقسیم عادلانه منابع طبیعی میان مردم یمن با احتساب میزان سهم منطقه‌ای که این منابع از آن استخراج شده بر اساس قانون دولت فدرال، توافق شده است.

همچنین در این سند ذکر شده است که جنوبی‌ها 50 درصد کرسی‌های قوه‌های مجریه و مقننه و شورای عالی قضایی را در اختیار داشته باشند.

در حالی که تنها چند روز دیگر به پایان کار این کنفرانس که از 18 مارس گذشته آغاز شده، باقی مانده است، پیش‌بینی می‌شود که فعالیت‌ها آن تا هجدهم ماه جاری ادامه یابد و حتی برخی زمزمه‌ تمدید این زمان را عنوان کرده‌اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها