امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۴:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49252
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، کاسا 1000بخشی از طرح ایجاد بازار منطقه‌ای آسیای مرکزی و آسیای جنوبی، ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، کاسا 1000بخشی از طرح ایجاد بازار منطقه‌ای آسیای مرکزی و آسیای جنوبی، موسوم به casarem است و تحقق آن امکان خواهد داد نیروی برق از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان منتقل شود و خرید و فروش برق را میان این کشورها و همسایگان آنها گسترش دهد.

حال پس از گذشت 5 سال امروز پس از برگزاری نشست ویژه مقامات 4 کشور در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان، همه کشورها به توافق رسیدند که این پروژه ظرف مدت 3 سال تکمیل شود.

هزینه تکمیل این پروژه بالغ بر یک میلیارد دلار است که پاکستان پذیرفته 200 میلیون دلار از این هزینه را پرداخت کند.

با تکمیل پروژه کاسا 1000 و احداث سد بر روی رودخانه «آمور» در قرقیزستان، حدود 1000 مگاوات برق برای پاکستان در فصل تابستان فراهم می‌شود که این برنامه تا 15 سال ادامه خواهد داشت.

«خواجه آصف» وزیر انرژی پاکستان در این زمینه گفت: کمبود برق تبدیل به یک بحران شده و لطمه زیادی به اقتصاد کشور وارد کرده است که با توجه به این موضوع، اجرای پروژه کاسا 1000 برای اسلام‌آباد از اهمیت زیادی برخوردار است و جزو اولویت‌های دولت می‌باشد.

وی افزود: فراهم کردن برق ارزان برای مردم در دستور کار دولت قرار دارد و با تکمیل پروژه کاسا 1000 ظرف مدت 3 سال برق با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

خواجه آصف تصریح کرد: پاکستان در حال حاضر با 5 هزار مگاوات کمبود برق مواجه است که پروژه کاسای 1000 بخش مهمی از این کمبود را جبران خواهد کرد.

قرارداد نهایی این پروژه به‌زودی به امضای سران این کشورها خواهد رسید.

پروژه کاسا 1000 از سال 2007 مورد توجه قرار گرفته است و شامل ساخت خطوط انتقال برق از قرقیزستان و تاجیکستان به پاکستان از راه افغانستان است.

طرح  کاسا 1000 هر چند در چند سال گذشته مورد توجه بازیگران منطقه‌ای و کشورهای دخیل در اجرای این طرح بوده است اما با توجه به بزرگی این طرح و پیوند آن با طرح‌های هیدروپلتیکی تاجیکستان و قرقیزستان، نوع وجود امنیت در افغانستان و پاکستان و نگاه بازیگرن بین‌المللی با چالش‌های فراوانی روبر است.

در واقع با خطر کم شدن ذخایر آب رودخانه نارین در فصل تابستان در قرقیزستان و افزایش چالش‌های مالی و سیاسی بر سر راه ساخت نیروگاه های بزرگ برق آبی نظیر قنبراته در قرقیزستان و راغون در تاجیکستان می تواند هر نوع طرح انتقال برق از آسیای مرکزی به افغانستان و پاکستان را بی معنی کند.

همچنین نبود امنیت کامل در افغانستان و آینده سیاسی آن که پروژه کاسا 1000 از آن به پاکستان می‌گذرد در کنار فعالیت گروهک‌‌های تندرو در خاک پاکستان ممکن است موجب ایجاد چالش‌هایی امنیتی بر سر ساخت و بهره بردای از کاسا 1000 شود.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها