امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۳:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49265
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 202
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مریم اکبرلو : شاید یکی از تفاوت‌های اصلی سینمای ما با هالیوود در بهره‌گیری از پتانسیل‌های موجود در ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مریم اکبرلو : شاید یکی از تفاوت‌های اصلی سینمای ما با هالیوود در بهره‌گیری از پتانسیل‌های موجود در کشورمان، دین‌، فرهنگ‌، آداب و رسوم‌مان و ... باشد. سینمای هالیوود با پروداکشن‌های عظیم و پرهزینه برای ملیتش و دینش تبلیغ می‌کنند و از شخصیت‌های (اگر نگوییم سیاه) خاکستری‌اش اسطوره‌های بی‌بدیل و ماندگار می‌سازد و وجوه تمایز آنها همه دنیا را به تصویر می‌کشد، این درست در حالی است که ما شخصیت‌های کاملاً روشنمان را که صحت رفتار و زندگی ایشان امری قابل اثبات است، یا به فراموشی می‌سپاریم و یا با کمترین توجه نیم‌نگاهی به برهه‌ای از زندگی آنها می‌اندازیم.
مهمترین این شخصیت‌های مذکور ائمه معصومین (ع) هستند. اسطوره‌هایی که بیان ساده اما صحیح زندگی آنها، بدون صرف هزینه‌های گزاف و فریب مخاطب، در ذهن‌ها جاودان خواهند شد و تأثیر مثبت خود را خواهند گذاشت.
هر ساله در کشور ما چیزی حدود 50 فیلم ساخته می‌شوند که از این میان بیشترین سهم به سینمای اجتماعی و کمترین آن به سینمای دینی و در برخی سالها چیزی در حد صفر درصد آن به پرتره زندگی معصومین اختصاص دارند.
اگر چه سینمای اجتماعی سینمای شریف و ضروری برای بدنه سینماست، اما شاید در تمام این سالها فراموش کرده‌ایم که با مضمون اجتماعی و درام نمی‌توانیم زوایای پنهان زندگی معصومین (ع) را به تصویر بکشیم، اما با روایت صحیح - روی کلمه صحیح تأکید دارم - زندگی این بزرگان می‌توانیم از کوچکترین تا بزرگترین مسائل اجتماعی را مطرح و با تکیه بر سیره عملی آنها رفع کنیم لذا ساختن زندگی نامه آنها فقط به ژانر دینی تعلق ندارد و به نوعی چندین کارکرد را در بر می‌گیرد.
نکته دیگر اینکه ما درباره مسائل گوناگون اجتماع مانند اعتیاد، طلاق، فرزندان بی‌سرپرست و ... از دهها زاویه دید مختلف فیلم ساخته‌ایم و همه ابعاد آن را به مخاطب نشان داده‌ایم کما اینکه در حال حاضر دو فیلم با موضوع یکسان قصاص با پردازش‌های مختلف را روی پرده داریم، اما دیدگاه اکثریت جامعه از زندگی و وقایع پیرامون امام علی (ع) به روایت میرباقری از این حضرت ختم می‌شود و در عین صرف هزینه‌های گزافی برای کمدی‌های دست سوم، به جای ساختن حتی یک تله فیلم از یک حدیث امام علی (ع) فقط در سالگرد تولد یا وفات ایشان همان امام علی میرباقری را برای دهمین بار تکرار می‌کنیم.
هر ساله سریال‌ها و فیلمهای مناسبتی زیادی برای نوروز، ماه رمضان، شبهای قدر و ... می‌سازیم اما مناسبتی ساختن درباره زندگی این پیشوایان را در دستور کار خود قرار نمی‌دهیم و حتی برای ساختن فیلمهای فاخر میلیاردی سراغی از زندگی آنها نمی‌گیریم.
اکنون در آستانه تولد امام رضا (ع) معصومی که در نزدیکترین فاصله از ما قرار گرفته خوب است که بیندیشیم که اگر هالیوود چنین گنج و سرمایه عظیمی را تا این اندازه نزدیک به خود داشت با آن چه می‌کرد و چه شوری برمی‌انگیخت و به راستی ما چه استفاده‌ای از این نعمت کرده‌ایم. سرمایه جاودانی که اگر درست پرداخته شود به تنهایی می‌تواند سینمای نیمه‌جان دینی را حیاتی دوباره ببخشد و در فصل جدید در سینمای ما رقم بزند.
پرداختن به جزئیات کم و کاست‌های سینمای دینی و کشف ناگفته‌های زندگی بزرگان دینمان نه تنها در حوصله نوشتار نیست بلکه تا سینماگران و بخصوص مدیران سینمایی کشور نخواهند راه هم به جایی نخواهد برد. اما فقط به ما یادآوری می‌کند که غنی‌ترین گنجینه‌های مذهبی ما - و البته در مورد امام رضا (ع) باید بگوییم ملی، مذهبی - کمترین سهم را از گسترده‌ترین رسانه‌های جمعی ما دارند و حقشان یک درصد شأن‌شان هم ادا نشده است.
انتهای پیام/ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها