امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۱:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49267
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، جشنواره کودک در 26  دوره برگزاری؛ 13 دوره در مهر ماه، 6 دوره در بهمن ماه، 3 دوره در آبان ماه، یک دوره در اردیبهشت ماه، ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، جشنواره کودک در 26  دوره برگزاری؛ 13 دوره در مهر ماه، 6 دوره در بهمن ماه، 3 دوره در آبان ماه، یک دوره در اردیبهشت ماه، یک دوره در تیر ماه، یک دوره در مرداد ماه و یک دوره در شهریور ماه برگزار شده است.

براساس این گزارش، با آغاز رقابتی شدن جشنواره کودک از دوره چهارم اولین پروانه زرین بهترین فیلم به «ماهی» به کارگردانی کامبوزیا پرتوی تعلق گرفت و در ادوار مختلف نام فیلم‌هایی نظیر شرم،کیسه برنج،زمانی برای مستی اسب‌ها،پدر،کودک و سرباز و ... به عنوان بهترین فیلم دیده می‌شود.

در دوره‌های اول تا سوم جشنواره کودک که در دل جشنواره فجر برگزار می‌شد به دلیل غیر رقابتی بودن این رویداد هیچ فیلمی به عنوان فیلم منتخب برگزیده نشد اما از جشنواره چهارم شاهد آغاز اهدای پروانه زرین به بهترین فیلم بودیم.

 در جشنواره ششم شاهد اهدای دو پروانه زرین بودیم که پروانه زرین بهترین فیلم بلند به فیلم سفر جادویی به کارگردانی ابوالحسن داودی از کشور ایران و پروانه زرین جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم نگذارید به بادبادک شلیک کنند به کارگردانی تورچ باشاران از کشور ترکیه اهدا شد.

در جشنواره هفتم نیز سه پروانه زرین در بخش بهترین فیلم اهداء شد که شامل پروانه زرین جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم پسر کنجکاو به کارگردانی تونچ باشاران از کشور ترکیه،پروانه زرین بهترین فیلم درباره کودک به فیلم لمب به کارگردانی کالبن گرگ از کشور انگلستان و پروانه زرین بهترین فیلم برای کودک به فیلم دنی قهرمان جهان به کارگردانی کاوین میلار از کشور انگلستان می‌شود.

براساس این گزارش از جشنواره هشتم در سال 71 جشنواره کودک در دو بخش بین‌الملل و مسابقه سینمای ایران برگزار شد که در بخش بین‌الملل پروانه زرین بهترین فیلم بلند به فیلم شاکوکلاک به کارگردانی پل کیفروفرانک هوفمن از کشور لوکزامبورگ اهدا شد اما در بخش مسابقه سینمای ایران هیات اداوران از میان فیلمهای بلند هیچ کدام را دارای ویژگیهای فیلم برتر برای کودکان و نوجوانان ندانست؛ با این حال ضمن تقدیر از فیلم دره شاپرکها پروانه زرین بهترین فیلم بلند را به علی سجادی حسینی کارگردان فیلم راز چشمه سرخ اهداء کرد.

همچنین در این دوره از جشنواره پروانه زرین جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم شرم به کارگردانی کیومرث پوراحمد اهدا شد.

در جشنواره نهم اما شاهد برگزاری تنها به صورت بین‌المللی بودیم و خبری از بخش مسابقه سینمای ایران نبود که در این سال پروانه زرین جایزه بهترین فیلم، فرشته کوچک شادی بیافرین (عثمان ساپاروف، ترکمنستان) و پروانه زرین جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم رودخانه بزرگ به کارگردانی فردریک بک از کشور کانادا اهدا شد.

براساس این گزارش هیأت داوران جشنواره دهم که در سال 73 و به میزبانی اصفهان برگزار شد هیچ فیلم بلندی را شایسته در یافت پروانه زرین جایزه بهترین فیلم به مفهوم مطلق ندانست.
 
در جشنواره یازدهم و در بین‌الملل پروانه زرین و دیپلم افتخار جایزه بهترین فیلم بلند به افسانه سه جواهر به کارگردانی مشترک میشل خلیفی، فلسطین/بلژیک ساخته انگلستان و در بخش مسابقه سینمای ایران پروانه زرین جایزه بهترین فیلم بلند به فیلم سینمایی شاخ گاو به کارگردانی کیانوش عیاری تعلق گرفت.

در جشنواره دوازدهم شاهد اهدای چهار پروانه زرین بودیم که سهم بین‌الملل و ایران هرکدام دو پروانه زرین بود به گونه‌ای که در بخش بین‌الملل پروانه زرین جایزه بهترین فیلم بلند به بنجامین به کارگردانی گیزلی سینر ارلینگسون از کشور ایسلند و پروانه زرین جایزه ویژه هیأت داوران به «کیسه برنج» به کارگردانی محمدعلی طالبی اهدا شد و در بخش مسابقه سینمای ایران نیز پروانه زرین جایزه بهترین فیلم بلند به «کیسه برنج» به کارگردانی محمدعلی طالبی و جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم «پدر» به کارگردانی مجید مجیدی تعلق گرفت.

جشنواره سیزدهم تنها یک پروانه زرین جایزه بهترین فیلم داشت که آن هم به «موشک کاغذی» به کارگردانی فرهاد مهران‌فر اهدا شد.

بنابراین گزارش، در جشنواره چهاردهم نیز همانند جشنواره دوازدهم دو جایزه در بخش بین‌الملل و دو جایزه در بخش مسابقه سینمای ایران اهدا شد که در بخش بین‌الملل پروانه زرین بهترین فیلم بلند به آقای رایس اسرار آمیز از کشور کانادا و جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم خاطرات کاهگلی از کشور چین تعلق گرفت. در بخش مسابقه سینمای ایران نیز پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین فیلم به «رنگ خدا» ساخته مجید مجیدی و جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم «کودک و سرباز» ساخته سیدرضا میرکریمی اهدا شد.

براساس این گزارش، در جشنواره پانزدهم و در بخش بین‌الملل پروانه زرین بهترین فیلم را به خاطر نشان دادن هنرمندانه تحول در شرایط اجتماعی نامساعد به فیلم دوچرخه زرد قناری از کشور یونان تعلق گرفت و جایزه هیأت داوران نیز نصیب فیلم «زمانی برای مستی اسب‌ها» شد. و در بخش مسابقه سینمای ایران پروانه زرین بهترین فیلم بلند به فیلم «زمانی برای مستی..»ی قبادی  اهدا شد.

در جشنواره شانزدهم پروانه زرین بهترین فیلم بخش بین‌الملل به فیلم برای نه یک نفر کمتر و جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم «تو آزادی» به کارگردانی محمدعلی طالبی اهدا شد. همچنین پروانه زرین بهترین فیلم بخش مسابقه سینمای ایران به به فیلم «تو آزادی» تعلق گرفت.

در هفدهمین جشنواره فیلم کودک نیز که سال 81 در شهر اصفهان برگزار شد در بخش بین‌الملل پروانه زرین جایزه بهترین فیلم بلند به یک پدر و 25 فرزند به کارگردانی هوانگ هونگ از کشور چین و در بخش مسابقه سینمای ایران پروانه زرین جایزه بهترین فیلم بلند به «روز کارنامه» به کارگردانی مسعود کرامتی اهدا شد.

براساس این گزارش، جشنواره هجدهم نیز همگون دوره قبل دو پروانه زرین داشت که در بخش بین‌الملل پروانه‌ زرین‌ بهترین‌ فیلم‌ بلند به فیلم‌ الینا به‌ آندرس‌ لانداشتروم‌ و شارلوتا نوارد تهیه‌کنندگان‌ فیلم‌ الینا، محصول‌ سوئد و فنلاند و در بخش مسابقه سینمای ایران پروانه‌ زرین‌ بهترین‌ فیلم‌ به‌ همراه‌ جایزه‌ ویژه‌ بنیاد سینمای فارابی برای تولید فیلم‌ بعدی حسین‌ قناعت‌ به‌ علیرضا شجاع‌ نوری تهیه‌کننده‌ فیلم‌ «من‌ و نگین‌ دات‌ کام» اهدا شد.

در جشنواره نوزدهم و در بخش بین‌الملل پروانه زرین برای بهترین فیلم به «لاک پشت ها هم پرواز» می کنند قبادی و همچنین در بخش مسابقه سینمای ایران پروانه زرین بهترین فیلم بلند به فیلم «پشت پرده مه» به کارگردانی پرویز شیخ طادی اهدا شد.

در جشنواره بیستم نیز که بازهم اصفهان میزبان جشنواره بود در بخش بین‌الملل پروانه زرین بهترین فیلم بلند به آندره زرتسالوف برای فیلم ایتالیایی و پروانه زرین ویژه هیأت داوران به جمیل رستمی برای فیلم «مرثیه برف» اهدا شد و پروانه زرین بهترین فیلم مسابقه سینمای ایران نصیب «دیشب باباتو دیدم، آیدا» به کارگردانی رسول صدرعاملی شد.

در جشنواره بیست‌ویکم که برای اولین بار همدان میزبان جشنواره شده بود در بخش بین‌الملل پروانه زرین بهترین فیلم بلند به «قفل ساز» به کارگردانی غلامرضا رمضانی و در بخش مسابقه سینمای ایران پروانه زرین به فیلم «بچه‌های ابدی» به کارگردانی پوران درخشنده و «نصف مال من نصف مال تو» به کارگردانی وحید نیکخواه آزاد اهدا شد.

در جشنواره بیست‌ودوم نیز در بخش بین‌الملل پروانه زرین به فیلم «زمانی برای دوست داشتن»، ساخته ابراهیم فروزش و پروانه زرین ویژه هیات داوران جشنواره به فیلم «جعبه موسیقی»، ساخته فرزاد موتمن، به تهیه‌کنندگی محمد خزائی تعلق گرفت. ضمن اینکه پروانه زرین بهترین فیلم بلند بخش مسابقه سینمای ایران نیز نصیب محمد خزائی تهیه‌کننده فیلم «جعبه موسیقی» شد.

در جشنواره بیست و سوم و همزمان با سومین سال برگزاری جشنواره در شهر همدان در بخش بین‌الملل پروانه زرین بهترین فیلم بلند به فیلم «پیانوی جنگل» از ژاپن و جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم «پسرکیهانی» از برزیل اهدا شد و در بخش مسابقه سینمای ایران پروانه زرین فیلم بلند به «کودک و فرشته» به کارگردانی مسعود نقاش زاده و جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم «پرواز مرغابی‌ها» به کارگردانی علی شاه‌حاتمی تعلق گرفت.

براساس این گزارش در جشنواره بیست و چهارم که سال 89 و به میزبانی همدان برگزار شد در بخش بین‌الملل پروانه زرین بهترین فیلم بلند برای فیلم زندگی کاملا نو به کارگردانی اونی لوکونت از کشورهای فرانسه و کره جنوبی و پروانه زرین ویژه هیأت داوران به فیلم «نخودی» به کارگردانی جلال فاطمی اهدا شد. ضمن اینکه فیلم «نخودی» و «راز دشت تاران» به کارگردانی مشترک  هاتف علیمردانی و محمد لطفعلی پروانه زرین بهترین فیلم را از آن خود کردند.

بنابراین گزارش، در جشنواره بیست و پنجم که سال گذشته به میزبانی مجدد اصفهان برگزار شد در بخش بین‌الملل پروانه زرین بهترین فیلم بلند به «باد و مه» به کارگردانی محمدعلی طالبی و در بخش مسابقه سینمای ایران: پروانه زرین به «سلام بر فرشتگان» به کارگردانی فرزاد اژدری و تهیه‌کنندگی حسن علیمردانی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تعلق گرفت.

به گزارش خبرنگار فارس، در بخش مسابقه سینمای ایران بیست و ششمین که اصفهان برای پانزدهمین بار میزبان بود، فیلم گورداله و عمه غولی عنوان بهترین فیلم و نادره ترکمانی کارگردان این فیلم عنوان بهترین کارگردان جشنواره را به خود اختصاص دادند. ابراهیم فروزش نویسنده و کارگردان پیشکسوت سینمای کودک، عبدالله علیمراد انیماتور و مدرس دانشگاه، گلاب آدینه بازیگر، بازیگردان وکارگردان تئاتر ، علیرضا زرین دست مدیر فیلمبرداری، جهانگیر الماسی بازیگر، نویسنده و تهیه کننده ‌و حبیب اله بهمنی نویسنده و کارگردان داوران بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره بیست و ششم بودند. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها