امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۱:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4928
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، انتخابات پارلمانی مالزی درحالی فردا یک شنبه برگزار می‌شود که به گفته ناظران سیاسی بسیاری از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، انتخابات پارلمانی مالزی درحالی فردا یک شنبه برگزار می‌شود که به گفته ناظران سیاسی بسیاری از رای دهندگان همچنان در انتخاب نامزدهای مورد علاقه خود تصمیم نگرفته‌اند.

به گزارش الجزیره، براساس تازه‌ترین نظرسنجی که روز جمعه منتشر شد، حزب «انور ابراهیم» رهبر حزب مخالف دولت 89 کرسی از 222 کرسی پارلمان را کسب خواهد کرد در حالیکه حزب «نجیب رزاق» رهبر حزب حاکم 85 کرسی را تصاحب خواهد کرد.

برای تشکیل دولت در مالزی حداقل رای 112 نماینده پارلمان مورد نیاز است.

این انتخابات از این لحاظ حائز اهمیت است که برای نخستین بار ائتلاف قدرتمندی از مخالفان علیه حزب حاکم که از زمان استقلال این کشور قدرت را در اختیار دارد شکل گرفته است و مردم مالزی نسبت به انتخابات سال 2008 اشتیاق بیشتری برای شرکت در انتخابات دارند.

براساس نظرسنجی «مرکز مردکا»، 42 درصد پاسخ دهندگان معتقدند که حزب «پاکاتان راکایات» که حزب مخالف دولت است باید شانس حضور در راس قدرت را داشته باشد. این درحالیست که 41 درصد مایلند حزب «باریسان ناسیونال» یعنی حزب حاکم همچنان قدرت را در اختیار داشته باشد.

نجیب رزاق، نخست‌وزیر مالزی ماه گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: پادشاه مالزی درخواست مرا برای انحلال پارلمان در سوم آوریل پذیرفت.

براساس قانون اساسی مالزی رقابت‌ها باید 60 روز پس از انحلال پارلمان آغاز شود.

نخست وزیر مالزی با نرخ رشد اقتصادی بالای پنج درصد و دو میلیارد یورو پول نقدی که بین فقرا توزیع شده است، فکر می‌کند هم اینک برگ برنده‌ای برای انتخابات روز یکشنبه در اختیار دارد.

اما نابرابری‌های اجتماعی و وجود احساس توزیع ناعادلانه ثروت کشور که در بین مردم وجود دارد، وضعیت را پیچیده کرده و پیروزی جبهه ملی حاکم را در انتخابات نامطمئن‌تر کرده است.

مالایی‌ها که بیشتر جمعیت مالزی (شصت و دو درصد) را تشکیل می دهند و قشر الویت دار در بهره‌مندی از سخاوت حاکمان خود هستند، تاکنون رأی دهندگانی وفادار برای حزب جبهه ملی بوده‌اند.

اما از انتخابات گذشته که سال دو هزار و هشت برگزار شد، چشم انداز سیاسی شروع به تغییر کرد و خط بندی از معیار قومی به معیار اجتماعی تبدیل شد.

مالایایی های فقیر و دو اقلیت اصلی در مالزی یعنی چینی‌ها و هندی‌ها که به ترتیب بیست و پنج درصد و هشت درصد کل جمعیت مالزی را تشکیل می دهند نزدیک شدن به یکدیگر را آغاز کرده اند چرا که متقاعد شده اند هیچکدام از ترقی و رفاه مملکت خود بهره نمی برند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار