امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۸:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49286
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، سید مجتبی شفیعی در نشست خبری با موضوع مصوبات جدید دولت و تصمیمات تشویقی برای خروج خودروهای فرسوده اظهار داشت: این مصوبه ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، سید مجتبی شفیعی در نشست خبری با موضوع مصوبات جدید دولت و تصمیمات تشویقی برای خروج خودروهای فرسوده اظهار داشت: این مصوبه نقطه عطفی در طرح نوسازی و اسقاط خودروهای فرسوده خواهد بود که طی چند روز آینده نیز ابلاغ می‌شود.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اعلام اینکه بیش از دو سال است که طرح نوسازی و اسقاط خودروهای فرسوده از سرعت مطلوبی برخوردار نیست ابراز داشت: به‌واسطه ابلاغ و اجرای این طرح در آینده نه چندان دور شاهد رشد قابل توجه روند اسقاط خودروهای فرسوده خواهیم بود.

شفیعی در ادامه با اعلام اینکه بسته 6 بندی پیشنهادی ستاد مدیریت و حمل و نقل سوخت کشور در اواخر دولت قبلی پیشنهاد شد، ادامه داد: این پیشنهاد در دولت جدید و در اولین جلسه کمیسیون زیربنای مجلس مورد بررسی قرار گرفت و با عنایت اعضای کمیسیون زیربنایی دولت به تصویب رسید.

به گفته وی با تصویب این پیشنهادات، منافع خوبی در عرصه‌های مختلف اجرایی عاید کشور می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه به منافع حاصل از اجرای مصوبه مذکور اشاره کرد و گفت: کاهش مصرف سوخت،ایمنی تردد خودروها، بهبود آلایندگی‌های زیست‌محیطی از جمله این منافع است.

وی یادآور شد: بند اول این مصوبه مربوط به اصلاح فرسودگی خودروهای سواری می‌شود بطوریکه در مصوبات قبل ضمن فرسودگی خودروهای سواری 25 سال تعریف شده بود که بر همین اساس تعداد آنها برابر با 254 هزار دستگاه خودرو می‌شد اما به دنبال پیشنهاد ستاد مدیریت این سن به 20 سال کاهش داده شد و بر همین اساس تعداد خودروهای فرسوده سواری به 352 دستگاه خودرو افزایش یافت.

شفیعی در ادامه به بند دوم این مصوبه اشاره کرد و افزود: این بند جزء مهمترین بندهای مصوب شده برای اسقاط خودروهای فرسوده است بطوریکه بر این اساس کمک‌های بلاعوض دولت برای از رده خارج شدن خودروهای فرسوده افزایش قابل ملاحظه‌ای یافت.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور ادامه داد: با توجه به اینکه میزان مراجعات برای اسقاط خودروهای فرسوده کاهش قابل ملاحظه‌ای یافته بود و دلیل عمده آن افزایش قیمت خودرو در کشور بود، از این رو ارزش گواهی اسقاط خودروهای فرسوده برای بهبود روند از رده خارج کردن این دسته از وسایل نقلیه افزایش یافت ضمن آنکه چنانچه تیراژ اسقاط به میزان مورد نظر برسد امکان دارد ارزش لاشه خودروی فرسوده به مبلغ 500 هزار تومان نیز افزایش یافته و در اختیار دارندگان این دسته از وسایل نقلیه قرار گیرد.

به گفته وی این طرح ظرف یک هفته آینده مشمول تمامی خودروهای سواری می‌شود.

شفیعی همچنین با بیان اینکه سازمان مینی‌بوسرانی یکی از فرسوده‌ترین ناوگان‌های حمل و نقل در کشور است، گفت: بر همین اساس مقرر شد تا ارزش گواهی اسقاط این دسته از خودروها از 3 میلیون تومان به 8 میلیون تومان افزایش یابد ضمن آنکه ارزش گواهی اسقاط اتوبوس از 10 میلیون به 30 میلیون افزایش می‌یابد.

این مقام مسئول یادآور شد: این امر در مورد کامیون‌ها نیز براساس رده‌بندی تناژ تغییر یافته است بطوریکه ارزش گواهی اسقاط کامیونت‌های با وزن 2 تا 3.5 تن به 4 میلیون تومان و همچنین 3.5 تا 6 میلیون تن از 3 به 5 میلیون تومان افزایش می‌یابد. ضمن آنکه این رقم برای کامیون‌های سبک با وزن 6 تا 10 تن از 4 میلیون به 10 میلیون تومان افزایش یافت.

شفیعی یادآور شد: ارزش گواهی اسقاط کامیون‌های متوسط نیز از 5 به 20 میلیون ، کامیون‌های سنگین از 7 به 28 میلیون تومان و در نهایت کامیون‌های کشنده از 8 به 28 میلیون تومان افزایش یافت.

وی بیان داشت: ارزش گواهی اسقاط برای موتورسیکلت‌های فرسوده تغییری نکرده است.

وی به بند 4 این مصوبه اشاره کرد و بیان داشت: بر این اساس ممنوعیت دستگاه‌های اجرایی برای استفاده از خودروهای فرسوده افزایش یافته است بطوریکه هرگونه استفاده و واگذاری این دسته از وسایل نقلیه در دستگاه‌های اجرایی ممنوع می‌شود.

شفیعی افزایش تعداد مراکز اسقاط و نحوه پراکنش آنها در سطح شهر بعنوان بند 5 این مصوبه عنوان کرد و بیان داشت: براین اساس مقرر شد کارگروهی با محوریت این ستاد و با مشارکت وزارت راه و شهرسازی، وزارت نفت، سازمان محیط زیست، ریاست جمهوری و ... تشکیل شود.

این مقام مسئول به بند نهایی این مصوبه اشاره کرد و گفت: براین اساس تعرفه واردات خودروهای خارجی به لحاظ اسقاط خودروهای فرسوده افزایش می‌یابد به طوریکه برای واردات خودروهای خارجی با مصرف سوخت کمتر از 6 لیتر اسقاط یک دستگاه خودرو و همچنین خودروهای مصرف 6 تا 10 لیتر اسقاط 4 دستگاه خودرو و واردات خودروهای بیش از 10 لیتر اسقاط بیشتر از 6 دستگاه خودرو الزامی شده است.

به گفته وی این امر برای خودروهای داخلی اسقاط یک دستگاه خودرو باقی مانده است.

شفیعی یادآور شد: ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور پیشنهاد دیگری را نیز مبنی بر واردات خودروهای الکتریکی به چرخه حمل و نقل ارائه داده است که مستلزم بررسی بیشتری است.

وی بیان داشت: با اجرای مصوبه مذکور، بدون شک چرخه اسقاط خودروهای فرسوده از رکود خارج می‌شود.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اعلام اینکه در بحث اسقاط خودروهای فرسوده 2 موضوع حائز اهمیت است، گفت: اسقاط و جایگزینی از برنامه‌های این ستاد است اما ایده‌آل ما همان مسئله اسقاط است البته جایگزینی خودروهای فرسوده در بخش حمل و نقل عمومی و تاکسی نیز از اولویت‌ها است.

وی با اشاره به مشکلات اخیر خودروسازان برای تامین خودروی مورد نیاز کشور اضافه کرد: هم‌اکنون برخی از خودروسازان برای تامین خودروهای جایگزین برای وسایل حمل و نقل فرسوده اعلام آمادگی کرده‌اند اما باید گفت که تیراژ تولید خودروسازان بزرگ کشور از جمله ایران‌خودرو و سایپا برا پوشش این مسئله پایین است و در بحث جایگزینی، مشارکت خوبی نمی‌توانند داشته باشند.

وی متذکر شد: این دو شرکت خودرو ساز، خودروهایی را نیز برای ناوگان تاکسی‌رانی پیشنهاد می‌دهند که از نظر فنی و کیفیت مناسب این ناوگان نیست بطوریکه اخیراً شاهد پیشنهاد چند مدل برای ورود به این ناوگان بودیم که از جمله می‌توان به خودروی پراید اشاره کرد اما باید گفت که پراید به لحاظ کیفیت قابلیت بازگشت به ناوگان تاکسیرانی را ندارد.

شفیعی با بیان اینکه یک مدل از خودروهای از شرکت مدیران خودرو برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی مورد تائید قرار گرفته است، گفت: هم‌اکنون مشکلی برای واردات تاکسی از سایر کشورها نداریم اما آنچه که مسلم است این امر برای تاکسی‌داران از توجیه اقتصادی برخوردار نخواهد بود.

وی یادآور شد: در سال 90، 40 هزار دستگاه خودروی وارداتی خودروی خارجی وارد کشور شد و در سال 91 نیز 35 دستگاه خودرو به کشور وارد شد که به ازای هر یک دستگاه 2 خودروی فرسوده از چرخه حمل و نقل نیز خارج شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در صدد هستیم در سال جاری 200 هزار دستگاه خودروی فرسوده را از چرخه حمل و نقل خارج کنیم، ادامه داد: هم‌اکنون سازمان تاکسیرانی کشور دارای 350 هزار دستگاه خودرو است و از این میان 40 هزار دستگاه تاکسی شهری فرسوده داریم.

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها