امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۰۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4929
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 142
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران یک روز دیگر را آغاز کرد اما همچنان ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران یک روز دیگر را آغاز کرد اما همچنان حضور پرشور بازدید‌کنندگان را به مانند سال‌های گذشته شاهد نیستیم.

براساس این گزارش نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با گذشت ربع قرن از عمر خود همچنان یک اتفاق بزرگ فرهنگی است که طی آن ناشرانی از سراسر دنیا به همراه جمع کثیری از ناشران داخلی به منظور عرضه جدید‌ترین تولیدات خود در موضوعات مختلف حضور می‌یابند. در بین بخش‌های متنوع و گسترده نمایشگاه، بخش بین‌الملل از جایگاه ویژه و اهمیت خاصی برخوردار است. زیرا بین‌المللی بودن نمایشگاه در این بخش جلوه‌گر می‌شود. جایی که شاهد حضور کتاب خارجی، نویسنده خارجی، ناشر خارجی، چهره‌های فرهنگی خارجی و مسئولین فرهنگی دولتی هستیم.

همین تنوع موضوع و شرکت کننده موجب شده تا برنامه‌های مختلفی در این بخش به منصه ظهور برسد. که از آن جمله می‌توان به فروش‌کتاب‌های خارجی، برگزاری کتاب‌های تخصصی در بازار جهانی کتاب، انجام ملاقات‌ها و مذاکرات خارجی در غرفه‌های خارجی، آشنا شدن بازدید‌کنندگان با فرهنگ و زبان دیگر کشورها در غرفه‌های دولتی و مانند آن اشاره کرد.
 

* معرفی سالن‌ها  در میان 1600 ناشر از 77 کشور

در بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران فعالیت‌های بخش بین‌الملل با حضور 1600 ناشر و 220 هزار عنوان کرد در مساحتی به وسعت 25 هزار متر مربع در حال برپایی است در این نمایشگاه حدود 45 کشور شامل کشورهای آلمان، چین، ژاپن، کره، آذربایجان، ونزوئلا، روسیه، مکزیک، ترکیه و ... شرکت کرده‌اند.
 

* سالن فروش کتاب‌های خارجی

کتاب‌های عرضه در این سالن شامل دو بخش است الف ـ سالن ریالی لاتین ب ـ سالن ریالی عرب.

در بخش سالن ریالی لاتین ناشرانی از کشورهای اروپا، آمریکا، شرق‌دور و روسیه 160 هزار عنوان کتاب را در فضای به مساحت تقریبی 7 هزار و 500 متر مربع عرضه می‌کند و در سالن ریالی عربی حدود 80هزار عنوان کتاب از ناشرانی که کتاب‌هایی به زبان عربی منتشر می‌کنند در مساحتی به وسعت 2 هزار و 500 متر مربع در چهار سالن در معرض نمایش و فروش قرار می‌گیرد.
 

* سالن کشورها و نهادهای بین‌المللی

این سالن به صورت متمرکز و با استفاده از تخفیف ویژه در اختیار سفارتخانه‌ها، نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب، اتحادیه ناشران و غرفه‌های ملی قرار گرفته است.
 

* بازار جهانی کتاب ایران

در این سالن چگونگی حضور کتاب‌های ایرانی در بازارهای جهانی به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای رفع مشکلات و موانع مربوط در این حوزه گفت‌وگو و تبادل آراء انجام می‌شود. بازار جهانی کتاب در مجموع در فضایی به وسعت 1300 متر مربع به فعالیت می‌پردازد. در این بخش مجموعه‌ای از کتاب‌های ناشران ایرانی که برای عرضه در بازارهای بین‌المللی مناسبند توسط خود آنها به نمایش در می‌آید. امسال پس از اطلاع‌رسانی و چاپ فراخوان بیش از 90 مرکز و مؤسسه نشر در بازار جهانی بازار ایران حضور دارند.
 

* یک نکته بشنو از این وادی فرهنگ

اما نکته قابل ذکر اینکه این بخش مراجعان خاص و کمتری دارد و از رونق سال‌های گذشته‌اش نیز کاسته شده است دلیل این ماجرا شاید آن باشد که بازار ارز و دلار که ماه‌هاست بر همه چیز تاثیر گذاشته است و ارز مبادله‌ای به بازدید‌کننده و خریدار اختصاص نیافته است اما از سوی دیگر نبود تهویه و گرما مراجعان را نه تنها کلافه است بلکه دوری بخش بین‌الملل در آن سوی خیابان بهشتی شاید از آمار بازدید‌کنندگان خاص این نمایشگاه کمتر کرده است بیشتر مراجعان برای خرید سؤالات فراوانی پیرامون ارز مبادله‌ای آزاد دارند، نکته آن است که همه چیز حتی ارز در این بخش آزاد است.

محمد‌رضا وصفی مدیر این بخش درباره سرنوشت ارز مبادله‌ای می گوید: ما در سال‌های گذشته واژه‌ای به نام ارز مبادله‌ای نداشتیم و این واژه تنها در طول 9 ماه گذشته استفاده شده است.

در سال‌های گذشته یارانه بخش بین الملل صرفا اعتباری بوده و باید خریدار برای خرید پول پرداخت می‌کرد اما امسال اعتباری نیست بلکه کارت است؛ دلار سه هزار و 600 تومانی مربوط به کتاب‌های جدیدی است که در دنیا به عنوان کتاب سال 2013 منتشر شده است و هنوز هم در خیلی از کشورهای دنیا عرضه نشده بنابر این گرانی آنها طبیعی است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها