امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49297
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «ایتارتاس»، "سرگئی کرینکو" رئیس شرکت «روس اتم» روسیه که طی سال‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «ایتارتاس»، "سرگئی کرینکو" رئیس شرکت «روس اتم» روسیه که طی سال‌های 2005-2001 ریاست کمیسیون دولتی نابودسازی تسلیحات شیمیایی فدراسیون روسیه را برعهده داشت اعلام کرد که تحقق برنامه نابودسازی سلاح‌های شیمیایی موجود در سوریه از لحاظ فنی کاملا امکان پذیر است.

برخی کارشناسان آمریکایی و انگلیسی ادعا کرده بودند که روند نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه ممکن است سال‌ها و شاید ده‌ها سال بطول انجامد و نیازمند حضور ده‌ها هزار نیروی نظامی خارجی در این کشور است و هدفی نیست که بتوان در مدت یکی دو سال به آن دست یافت.

این مقام روس در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این رابطه گفت: به عقیده من چنین وظیفه‌ای در صورت وجود اراده سیاسی لازم کاملا تحقق یافتنی است. البته وظیفه چندان آسانی نخواهد بود، ولی ممکن است.

کرینکو با اشاره به تجربه موفق روسیه در نابودسازی تسلیحات شیمیایی خود که از دوران اتحاد جماهیر شوروی در این کشور باقی مانده بود و بزرگترین ذخایر این نوع سلاح‌ها در جهان بشمار می‌رفت، گفت: کارشناسان روسی در این زمینه تجربه کافی داشته و می‌تواند همکاری سازنده‌ای در این پروسه داشته باشند.

"سرگئی لاوروف" و "جان کری" وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا روز شنبه بعد از 3 روز مذاکره در ژنو در خصوص اجرای طرحی برای نابودسازی تسلیحات شیمیایی موجود در سوریه به توافق رسیدند. بر اساس این طرح دولت سوریه موظف شده است تا ظرف یک هفته فهرستی از کلیه تسلیحات شیمیایی این کشور ارائه دهد. از مقامات دمشق خواسته شده تا در طول دو ماه اجازه دهد تا بازرسان سازمان ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی از تاسیسات شیمیایی این کشور بازدید کرده و تمامی تسلیحات انبارهای موجود را نابود کرده یا از سوریه خارج سازنند که این روند باید تا اواسط سال 2014 به اتمام برسد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار