امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۰۴:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49318
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۰
تعداد بازدید: 40
سید بهاء‌الدین حسینی هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به مصوبه دولت برای کاهش پرداخت اولیه ...

سید بهاء‌الدین حسینی هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به مصوبه دولت برای کاهش پرداخت اولیه متقاضی دریافت ال سی از 100 درصد به 30 درصد، اظهارداشت: ال سی بستگی به روش پرداخت ها دارد، اگر ال سی به روش پیش پرداخت نیست و در برابر معامله اسناد است باید به خریدار فرصتی داده شود تا پول کامل را پرداخت کند.

وی افزود: یکی از دلایل این اقدام بانک‌ها برای این است که اطمینان پیدا کند معادل ریالی منابع ال سی گشایش شده بازمی‌گردد،بنابراین 100 درصد تعهدات را در همان ابتدا به صورت ریالی می‌گیرند. در ال سی وقتی گشایش اعتبار شد و بانک موافقت خود را از طریق سوئیفت اعلام کرد، دیگر بانک طرف معامله با فروشنده طرف خارجی است و تعهدات خریدار در عهده بانک قرار می‌گیرد.

مدیرعامل اسبق بانک صادرات با بیان اینکه بانک بخشی از ضمانت خود را به صورت سپرده نقدی اخذ می‌کند، گفت: پیش پرداخت معمولاً بین صفر تا ۱۰۰درصد است که البته بعضی بانک‌ها تا 130 درصد هم از مشتری پیش پرداخت اخذ و بقیه ضمانت‌ها را به صورت چک و سفته از مشتری دریافت می‌شود.

وی تصریح کرد: کالای گشایش ال سی شده در وثیقه بانک قرار می‌گیرد تا اگر مشتری به طور کامل تعهدات خود را نپردازد بانک بتواند با فروش این کالا پول خود را دریافت کند.

حسینی هاشمی با بیان اینکه گاهی اوقات زیاده‌نمایی در واردات انجام می‌شود، اضافه کرد: به عنوان مثال کالایی که قیمت آن یک میلیون تومان است، مشتری فاکتور یک میلیون و نیم میلیون تومانی ارائه دهد، اما اگر بانک 100 درصد کالا را به عنوان ضمانت بگیرد، در صورتی که بانک اقدام به فروش کالا کند، تنها به اندازه یک میلیون دلار می‌تواند کسب کند، در حالی که یک و نیم میلیون دلار پرداخت کرده است.

وی ادامه داد: دریافت 100 درصد معادل ریالی ال سی، توصیه بانکی بود که بانک مرکزی آن را به صورت بخشنامه به بانک‌ها ابلاغ کرد. در این بین نرخ ارز در حال افزایش بود و به همین دلیل زمانی که مشتری می‌خواست پول ارز ال سی گشایش شده پرداخت کند، قیمت‌ها بیش از گذشته افزایش یافته بود و این پدیده برای بانک و متقاضی مشکل ایجاد می‌کرد.

این اقتصاددان تصریح کرد: به همین دلیل بانک با توجه به محدودیت منابع و نوسان نرخ ارز برای پوشش ریسک، 100 درصد معادل ریالی ارز پرداختی را از مشتری در ابتدا دریافت می‌کرد.

به گفته وی، برخی بانک‌ها به دلیل اینکه امکان داشت در فاصله سه ماهه گشایش ال سی تا ورود کالا، نرخ ارز افزایش یابد، برای پوشش ریسک تا 130 درصد از مبلغ ال سی گشایش‌شده از متقاضیان طلب می‌کردند.

حسینی هاشمی با بیان اینکه این مساله موجب ایجاد فشار تقاضا در بخش ریال شد، افزود: مشتریان بانک‌ها هم نقدینگی زیادی دراختیار نداشتند و به همین دلیل از بانک تسهیلات مشارکت مدنی دریافت و معادل ریالی ال سی خود را  می‌پرداختند که البته در این بین سودی عاید بانک می‌شد.

وی تصریح کرد: به دلیل محدودیت ارزی، تقاضا برای ال سی در چنین شرایطی هم وجود داشت زیرا درنهایت سودی نصیب متقاضی می‌شد، اما در شرایط کنونی ادامه این روند منطقی نیست زیرا این پدیده زیان بزرگی را به صنعت و بخش تولید کشور وارد کرد.

مدیرعامل اسبق بانک صادرات ادامه داد: از طرف دیگر اعتبارات بانک‌ها به شکلی صوری مصرف می‌شد و از طرف دیگر در مواجهه با تقاضاهای جدید منابعی برای پرداخت‌ها وجود نداشت.

وی با بیان اینکه میزان پیش‌پرداخت دقیقاً به اعتبار مشتری بستگی دارد، گفت: ممکن است بانک از یک مشتری تا 100 درصد پیش پرداخت بگیرد، اما یک مشتری دیگری که اعتبار خوبی دارد، با نرخ صفر هم بانک ال سی گشایش می‌کند و بانک هم باید دقت کند که فاکتورهای ارائه شده زیاده‌نمایی نباشد.

این اقتصاددان در پاسخ به این سؤال که در شرایط کنونی بانک‌ها مشکلی برای اجرای مصوبه دولت و کاهش سهم آورده متقاضی به 30 درصد را ندارند، گفت: مشکلی برای اجرای این مصوبه وجود ندارد، البته بانک‌ها تمایل دارند این شرایط ادامه یابد تا تسهیلاتی به مشتری داده و علاوه بر دریافت سود، اصل پول به بانک برگردد.

انتهای پیام/م  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها