امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۴:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49320
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۰
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران در حاشیه هم‌اندیشی بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران در حاشیه هم‌اندیشی بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نرخ بیکاری براساس حساب‌های فصلی ارائه می‌شود و معمولاً دارای تغییراتی هست و زمانی که اعداد آن آماده شود، اعلام خواهد شد.

 آذر تأکید کرد: موظف هستیم زمانی که نرخ آماده شد و از آن اطمینان حاصل کردیم ابلاغ کنیم و حتی یک روز نگهداشتن آن، به نظرم زیر پا گذاشتن اصول حرفه‌ای و بی‌احترامی به مردم است.

وی افزود: سعی می‌کنیم نرخ بیکاری نیمه اول 92 را تا پایان مهر‌ماه سال جاری ارائه کنیم.

رئیس مرکز آمار ایران گفت: نرخ بیکاری فصل بهار سال جاری تا یک ماه دیگر اعلام خواهد شد و نمی‌توان به سمت پیش‌بینی نرخ رفت زیرا خلاف اصول کاری محسوب می‌شود.

 آذر در خصوص تورم ناشی از مسکن مهر که توسط مسئولان دولت مطرح می‌شود تصریح کرد: در این مورد چنین محاسبه‌ای انجام نشده است.

وی در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر اینکه از ابتدای امسال با اعلام مرکز آمار به عنوان مرجع رسمی، انتشار نرخ تورم برعهده این مرکز است، اما چرا ارقام اعلامی از آنچه توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود کمتر است، در صورتی که تا پایان سال گذشته این روند برعکس بوده است؛ بیان داشت: تا پایان سال 91 معمولاً حالت سینوسی با دوره زمانی یک ساله داشته و تورم مرکز آمار تا پایان این سال بالای نرخ تورم بانک مرکزی بوده است. زیرا بانک مرکزی فقط تورم شهری را اعلام می‌کند اما مرکز آمار تورم شهری و روستایی را به صورت جداگانه محاسبه می‌کند.

وی عنوان کرد: تورم شهری مرکز آمار نسبت به تورم شهری بانک مرکزی پایین‌تر است و سال پایه سال 90 محاسبه می‌شود.

وی در خصوص انتقاد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تعریف یک ساعت کار در هفته برای ایجاد اشتغال، اظهار داشت: پاسخ مرکز آمار برای کارشناسانی که به این موضوع نقد دارند این است که آمارها طبق استاندارد بین‌المللی محاسبه می‌شود چون باید پاسخگوی آنها نیز باشیم و اعداد از لحاظ تعاریف یکسان باشد.

 آذر تصریح کرد: اما عددی که ارائه می‌شود و فردی که معتقد است 8 ساعت کار در هفته یک شغل محسوب می‌شود، معمولاً در آمار نرخ بیکاری نیم درصد بالاتر می‌رود که آمار نیز موجود است.

به گفته رئیس مرکز آمار هر تعریفی که در ذهن افراد باشد براساس همان نرخ بیکاری ارائه می‌کند و معمولا بسیاری از افراد 2 روز کار در هفته یا 16 ساعت را مبنای اشتغال قرار می دهد که با این حساب بین 7 دهم درصد تا یک درصد به نرخ موجود اضافه می‌شود و همه این آمار تولید‌شده موجود است، اما موظفیم براساس استانداردهای بین‌المللی آمار را ارائه کنیم.

وی یادآور شد: تمام کشورهای عضو سازمان ملل براساس استانداردهای بین‌المللی آمار و نرخ بیکاری را ارائه می‌کنند.

آذر در خصوص ارائه نرخ رشد اقتصادی در زمان مقرر گفت: تقریبا پیشرفته‌ترین کشورها نیز براساس محاسبات قطعی فصلی و نه برآوردی، آمار ارائه می‌دهند و به جزء دو کشور که آمار به روز ارائه می‌کنند بقیه کشورها حداکثر نرخ را در 6 ماهه اول سال بعد از آن منتشر می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد دلیل تاخیر در اعلام نرخ رشد اقتصادی سال 91 گفت: اتفاقا این نرخ زود اعلام شد که البته براساس فصلی مقدماتی است و عدد قطعی رشد اقتصادی تا پایان سال جاری اعلام می‌شود.

وی تأکید کرد: نرخ بیکاری معمولاً یک سال بعد ارائه می‌شده که اکنون به یک فصل رسیده و نیز رخ رشد یک سال بعد بوده که اکنون به 6 ماه رسیده است.
انتهای پیام/آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها