امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۰:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49332
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 193
به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، علی اصغر فانی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در جلسه هم‌اندیشی مسئولان روابط عمومی آموزش و پرورش کشور که در باشگاه ...

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، علی اصغر فانی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در جلسه هم‌اندیشی مسئولان روابط عمومی آموزش و پرورش کشور که در باشگاه فرهنگیان تهران برگزار شد با اشاره به کاهش جمعیت دانش‌آموزی و مطلوب بودن نسبی امکانات آموزش پرورش با مشارکت خیرین و مدارس جدید الاحداث  سازمان نوسازی، آن را یک فرصت تلقی کرد و گفت: برنامه‌ها و سیاست‌های آموزش و پرورش بر ارتقای کیفیت نظام آموزشی و پرورشی استوار است و آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت به معنای کیفیت است.

وی با اشاره به تعریف تربیت به معنای اصلاح رفتار متربی خاطر نشان کرد: واژه Education به آموزش و پرورش ترجمه شده است؛ در صورتی که این واژه باید به تربیت  ترجمه شود؛ همانطور که در بسیاری از کشورهای عربی وزارت تربیت داریم.

* اگر بدون تمهید مقدمات، فعالیتی صورت گیرد، محکوم به شکست است

سرپرست وزارت آموزش و پرورش بر انجام کارها در قالب اصولی، مبنایی، تدریجی و با کیفیت تأکید و اظهار کرد: استراتژی اصلی آموزش پرورش, ارتقای کیفیت در دو بخش آموزشی و پرورشی است که در ذیل  این استراتژی چند سیاست وجود دارد.

وی با اشاره به روند موجود حرکت از استراتژی به سیاست، برنامه و فعالیت افزود: یکی از سیاست‌های آموزش و پرورش، اجرای تدریجی و هوشمندانه و به دور از شتابزدگی انجام امور است و اگر بدون تمهید مقدمات، فعالیتی صورت گیرد، محکوم به شکست است.

فانی با تأکید بر فرهنگ‌سازی به عنوان  یکی از لوازم انجام کار و اشاره به تفاوت میان اجرای یک طرح و تدوین نقشه اجرایی کردن آن، تهیه نقشه راه برای اجرای سند تحول در آموزش و پرورش را سیاست دوم این وزارتخانه خواند و یادآور شد: سند تحول نظام آموزشی یک سند ارزشمند است که بنده خود را موظف به اجرایی کردن و اجرای آن می‌دانم و اعتقاد دارم هرگونه تحول و نوآوری در آموزش و پرورش نیاز به یک نقشه راه دارد که در آن زمینه‌سازی، فرهنگ سازی، تمهید مقدمات، بررسی عوامل موثر در اجرا و آماده سازی عناصر موثر به همراه زمان‌بندی و ترتیب در فعالیت‌ها در نظر گرفته شده باشد‌.

وی با تأکید بر ایجاد مفاهمه مشترک به عنوان سیاست بعدی آموزش و پرورش بیان کرد: آموزش و پرورش یک دستگاه دستوری نیست و تا وقتی بدنه نسبت به یک موضوع توجیه نشود و یقین حاصل نکند، هیچ تحولی در آموزش و پرورش شکل نمی گیرد؛ با این مقدمه، دستیابی به مفاهمه مشترک میان معلمان، کارشناسان و مدیران آموزش و پرورش در سطوح مختلف یک ضرورت برای ساری و جاری شدن تحول در این وزارتخانه است.

* حرف‌های خود را آزادانه و با صراحت لهجه بیان کنید

فانی با بیان این عبارت که حرف‌های خود را آزادانه و با صراحت لهجه بیان کنید، گفت: بر اساس فرموده حضرت علی (ع) باید به افراد اجازه داد مطالب خود را به راحتی بیان کنند بنابراین وزیر هم همانند دیگران یک آدم است و اگر انتقادی هست باید به سهولت بیان شود.

وی خود را در جلسات کارشناسی و تخصصی یک کارشناس قلمداد کرد و ادامه داد: حضرت امام صادق(ع) فرموده است «بهترین دوستان آنهایی هستند که نقاط ضعف را به انسان هدیه می‌کنند» بنابراین انتقادات را با حوصله پذیرا هستم و اعلام می‌کنم افراد چاپلوس و متملق در این دولت جایی ندارند. 

سرپرست وزارت آموزش و پرورش، توانمندسازی نیروی انسانی و افزایش صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان و کارکنان و توسعه مشارکت مردم، دانش‌آموزان، معلمان، صاحبنظران دانشگاهی و حوزوی در اداره آموزش و پرورش را از دیگر سیاست‌های این وزارتخانه خواند و اشاره کرد: قانع کردن یا قانع شدن یک اصل است و منظور از مشارکت تنها مشارکت مالی نیست، بلکه از کمک‌های فکری آغاز می‌شود و در نهایت به مشارکت مالی می‌رسد.

* توجه جدی به اقتصاد آموزش و پرورش

فانی در ادامه کاهش تمرکز و افزایش تفویض اختیار به ادارات‌کل آموزش و پرورش را یک ضرورت اجتناب ناپذیر و یک سیاست خواند و تصریح کرد: نظارت و ارزیابی مستمر بر همسویی و یکپارچگی برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت سیاست دیگری است که باید به آن پرداخته شود.

وی افزود: اجرای برنامه طی فرآیندی که گام اول آن شناخت مسئله و گام آخر آن ارزیابی است باید صورت گیرد  که متأسفانه در نظام آموزشی فعلی در این دو بخش مشکلاتی وجود دارد که باید مورد بررسی و مداقه قرار گیرد.

وی بر توجه جدی به اقتصاد آموزش و پرورش و در نظر داشتن راه‌اندازی معاونتی در این حوزه در صورت امکان تصریح کرد: افزایش بهره‌وری منابع در آموزش و پرورش از سیاست‌های جدی این وزارتخانه است که باید مدنظر قرار گیرد.

فانی با تأکید بر بازگشایی باشکوه مدارس در آغاز سال تحصیلی و عزم همگانی در این مسیر با مخاطب قرار دادن مسئولان روابط عمومی آموزش و پرورش کشور گفت: نقش اصلی در این حوزه بر عهده شماست؛  انشاءالله با برنامه‌ریزی دقیق، ایجاد امید و نشاط در فضای تبلیغاتی ادارات، فرهنگ امید و نشاط را توسعه دهید؛ برنامه مستمری برای ملاقات با خانواده معظم شهدا، جانبازان، ایثارگران، ائمه جمعه، نمایندگان مجلس، پیشکسوتان آموزش و پرورش داشته باشید، نظر سنجی برای ارائه نتایج واقعی به مدیران و ایجاد نگرش مثبت در مخاطبان را از برنامه‌های اصلی خود بدانید و تلاش کنید تصویری واقع بینانه از محیط و مسائل آن تهیه و در اختیار مدیران قرار دهید تا انشاءالله امور به درستی انجام گیرد.

وی در پایان با اشاره به راستگویی در اطلاع رسانی و رعایت شفافیت در این راستا به پرهیز از عوام فریبی و تملق تأکید و اظهار کرد: یکی از وظایف مدیران روابط عمومی، شناخت سریع بحران‌ها پیش از وقوع حادثه است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها