امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49353
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۴
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضا کوچک‌زاده درباره این کتاب گفت: این کتاب، نتیجه‌ جست‌وجویی‌‌ست متمرکز بر شبیه‌نامه‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضا کوچک‌زاده درباره این کتاب گفت: این کتاب، نتیجه‌ جست‌وجویی‌‌ست متمرکز بر شبیه‌نامه‌های شهادت، زندگی و کرامات امام‌رضا (درودش باد). شبیه‌نامه‌ها از سندهای مهم شناخت فرهنگ و هویت نمایش ایرانی هستند. در این مجموعه، دو متن متفاوت از تعزیه‌نامه‌های شهادت امام‌رضا و سه متن از حضور ایشان در زندگی و جامعه‌ی زمان نگارش شبیه‌نویسان، پس از تصحیح و ویرایش آمده است؛ در حالی که بخش‌هایی نیز از شبیه‌نامه‌های دیگری را در بر دارد که گریزی به حضور ایشان دارند.

وی با بیان این مطلب که برخی شبیه‌نامه‌های این مجموعه برای نخستین‌بار است که شناسایی و منتشر می‌شوند، گفت؛ مهم‌ترین بخش این کتاب برای من ‌جدا از پرداخت متمرکز و موضوعی به شبیه‌نامه‌ها‌، خوانش بینامتنی شبیه‌نامه‌های همانند است که درک تازه‌ای از هنر و نوآوری شبیه‌نویسان را پیش رویم نهاد».

این پژوهش‌گر تصریح کرد:کتاب رضای‌نامه پس از پیش‌گفتار با مقاله‌ی جای‌گاه شبیه‌نامه‌ها در تئاتر ایران آغاز شده و پس از بخش‌های شبیه تاریخی (شهادت‌خوانی)، شبیه کنونی (مناسب‌خوانی) و شبیه پیوسته (مصیبت‌خوانی) با دو پیوندان به پایان می‌رسد؛ امام‌رضا در مجموعه‌های مدون شبیه‌خوانی و تصویر نسخه‌هایی کهن از شبیه‌نامه‌ها.

رضا کوچک‌زاده کارگردان، نویسنده و پژوهش‌گر هنرهای نمایشی‌ست. از کتاب‌های او می‌توان به تئاتر و جامعه و فهرست توصیفی شبیه‌نامه‌های دوره‌ی قاجار (شبیه‌نامه‌های گنجینه‌ی خطی کتاب‌خانه‌ی مجلس) اشاره کرد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها