امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۲:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49361
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۰
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد‌باقر آقاعلیخانی با بیان اینکه بیست و دومین نمایشگاه فرش دستباف ایران از ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد‌باقر آقاعلیخانی با بیان اینکه بیست و دومین نمایشگاه فرش دستباف ایران از اول مهر ماه به مدت یک هفته کار خود را آغاز می‌کند، گفت: در این نمایشگاه 560 غرفه به مساحت 44 هزار متر مربع و با تأکیدی بر تجار، تولید‌کنندگان، مراکز دانشگاهی، تشکل‌های علمی و آموزشی، طراحان، نقاشان، انجمن‌های علمی و خانه‌های فرش در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران دایر می‌شود.

وی افزود: امسال در سالن 37 تلفیق فرش ایرانی با دکور ایرانی به معرض نمایش بازدید‌کنندگان گذاشته می‌شود تا بتوانیم فرش را از حوزه تک محصولی خارج کنیم در واقع این طرح در راستای هم افزایی محصولات دکوراسیونی در کنار فرش ایرانی است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: در نمایشگاه امسال 110 مهمان خارجی داریم که پول بلیت و هزینه‌های اسکان آن را پرداخت کرده‌ایم تا بتوانیم به دلیل مشکلات نقل و انتقال پول فروش مستقیم داشته باشیم.

وی افزود: این مهمانان از کشورهای ژاپن، چین، لبنان، آلمان، سوئیس، انگلستان، دانمارک، برزیل، تاجیکستان، ترکیه، فرانسه، نیوزیلند، اتریش، اروگوئه، امارات، ازبکستان، قزاقستان، کره شمالی، رومانی، اقلیم کردستان عراق، اندونزی و آذربایجان هستند.

وی با تاکید بر اینکه سطح تبلیغات محیطی و رسانه‌ای امسال 200 درصد افزایش داشته است گفت: برای توسعه صادرات فرش دستباف نیاز به فرهنگ‌سازی داریم.

علیخانی گفت: در نمایشگاه امسال وزیر صنعت با تشکل‌های حوزه فرش در نمایش جلسه خواهند داشت، همچنین در مراسم افتتاحیه برای اولین بار از 5 علامت تجاری منطقه‌ای فرش که در مرکز مالکیت‌های معنوی دنیا WIPO به سمت رسیده است رونمایی می‌شود و این در حالی است که پیوستن ایران به این مرکز برای اولین بار و با فرش دستباف بوده است.

وی افزود: این برندهای منطقه‌ای شامل فرش هریس، فرش خوی، فرش قم، فرش تبریز و فرش اصفهان است و برای ثبت 6 برند دیگر مذاکرات ادامه داد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: در سال گذشته 462 هزار نفر قالیباف بیمه شده‌اند که نسبت به سال قبل خود رشد دو برابری داشته است  و امیدواریم تا سه سال دیگر یک میلیون نفر قالیباف بیمه شوند.

وی افزود: امسال 21 نمایشگاه خارجی در برنامه وجود دارد تا بتوانیم فرش ایران را به جهانیان معرفی کرده و سیاست توسعه صادرات را دنبال کنیم.

علیخانی گفت: براساس تفاهمنامه‌ای که مرکز ملی فرش با سازمان اسکان بشر وابسته به سازمان ملل عقد کرده است، پنجم آبان‌ماه نمایشگاه فرش دستباف ایران در محل سازمان ملل در وین برگزار می‌شود و همچنین کتاب فرش دستباف ایران توسط سازمان ملل چاپ می‌شود و سمینار تخصصی فرش ایرانی نیز در کنار این نمایشگاه برگزار می‌شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در پاسخ به سؤال فارس در خصوص آمار صادرات اظهار داشت: در سال 89 ، 555 میلیون دلار در سال 90 ، 560 میلیون دلار و در سال 91، 460 میلیون دلار فرش صادر شده است.

وی افزود: در 5 ماهه اول سال جاری نیز 86 میلیون دلار صادرات فرش داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 140 میلیون دلار صادرات داشته‌ایم با کاهش 40 درصدی مواجه بوده‌ایم.
 
* از طرح شناسنامه‌دار کردن فرش استقبال نشد 

در ادامه علی ملک‌جو معاون مرکز ملی فرش در پاسخ به سؤال فارس، درباره طرح شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف گفت: این طرح تاکنون نتوانسته است انتظارات ما را برآورده کند چرا که فعالان حوزه فرش از این طرح استقبال نکرده‌اند و ما معتقدیم در مکانیزم اجرایی این طرح ابهاماتی وجود دارد.

وی افزود: ابهامات مربوط به نحوه اجرا، نحوه صدور و نحوه الصاق است که در حال حاضر امور مربوط به کارشناسی آن در حال بررسی است.

وی افزود: شناسنامه فرش باید از جنس الیاف نسوز باشد امکان نصب روی فرش وجود داشته باشد و غیرقابل انتقال و همچنین بازیافت اطلاعات از روی شناسنامه فرش نیازمند زیر ساخت های مناسب اطلاعاتی و همچنین شبکه است.

انتهای پیام/م 
برچسب ها:
آخرین اخبار