امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۹:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49386
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس « سرگئی‌لاوروف» در کنفرانس خبری مشترک با «لوران‌ فابیوس» همتای فرانسوی خود گفت که مواضع کشورش ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس « سرگئی‌لاوروف» در کنفرانس خبری مشترک با «لوران‌ فابیوس» همتای فرانسوی خود گفت که مواضع کشورش با فرانسویان درباره لزوم برگزاری سریع کنفرانس ژنو 2 همسو است.

لاوروف در این کنفرانس خبری گفت: « چیزی که ما مشتاق آن هستیم این است که خشونت‌ها بر اساس  وحدت سوریه و حمایت از اقلیت‌ها پایان یابند و با فرانسوی‌ها به توافق رسیدیم تا با برگزاری کنفرانس ژنو 2 برای حل بحران سوریه تلاش کنیم. »

لاوروف همچنین گفت: «کارشناسان سازمان ملل حق نداشتند که بگویند چه گروهی از سلاح شیمیایی استفاده کرده است و آنها باید دوباره به سوریه بازگردند و تحقیقات خود را کامل کنند تا به گزارشی کامل در این زمینه دست پیدا کنند در حالی که گزارش روز گذشته تنها یک حمله شیمیایی را بررسی می‌کند و به این اشاره دارد که آیا از سلاح شیمیایی استفاده شده یا خیر. طرح روسیه می‌تواند فضا را برای ایجاد خاور میانه ای بدون سلاح شیمیایی مساعد کند.رئیس‌جمهور فرانسه در جریان نشست کشورهای گروه ۲۰ خواستار زمان‌بندی برای برگزاری نشست ژنو 2  و اجبار دو طرف بر حضور در این نشست شد»

 وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که گزارش سازمان ملل اعلام نکرده که آیا این حمله با تسلیحات دست ساز و یا دولتی صورت گرفته است. البته معارضان سوری نیز باید مسئولیت امنیت کارشناسان سازمان ملل را به عهده بگیردند و در توافق ژنو صحبتی از بند هفت نشده است. وی افزود: «می‌خواهیم تحقیقاتی درباره انتقال سلاح شیمیایی از خارج از سوریه به این کشور نیز صورت بگیرد.اگر سازمان منع انتشار تسلیحات شیمیایی در مأموریت خود در سوریه با مشکلی برخورد کرد می‌تواند به شورای امنیت رجوع کند.»

فابیوس نیز گفت: «ما با آقای لاوروف به توافق‌هایی در زمینه تلاش برای مبارزه با قاچاق و آلودگی محیط زیست رسیده‌ایم.درباره ایران نیز با آقای لاوروف گفت‌وگو کردیم؛ با توجه به اینکه روسیه اخیرا با مقامات ایرانی دیدار داشته ما معتقدیم که ایران مانند هر کشور دیگری حق استفاده از انرژی هسته‌ای صلح آمیز را دارد. اما تولید بمب اتم می‌تواند بسیار خطرناک باشد.»

وی افزود: «درباره پرونده سوریه نیز با لاوروف گفت‌وگو کرده‌ایم. باید سازمانی مسئولیت و نحوه اجرای طرح شیمیایی سوریه را به عهده بگیرد. همانگونه که آقای لاوروف گفتند ما بر لزوم سرعت بخشیدن به این مسئله پافشاری می‌کنیم و از پیوستن سوریه به معاهده منع گسترش سلاح شیمایی خوشحالیم.شک نداریم که حکومت سوریه مسئول کامل حمله شیمیایی به حومه دمشق بوده است.همانگونه که سازمان اطلاعات فرانسه این خبر را برای ما تأکید کرده است.در مسئله عراق نیز همین سازمان به ما اطلاع داد که در عراق تسلیحات شیمیایی وجود ندارد که در آن دوران شیراک در مشارکت در حمله به این کشور سر باز زد و نیروهای خود را نیز از افعانستان خارج کرد.اینها نشان می‌دهد که پاریس خواهان صلح است.»

وزیر خارجه فرانسه در ادامه گفت: «درباره گزارش سازمان ملل نیز اختلاف نظرهایی درباره این گزارش وجود دارد. ما فکر می‌کنیم که این گزارش مسئولیت کامل حمله شیمیایی سوریه به گردن سوریه می‌اندازد و باید حکومتی انتقالی برای انتقال قدرت در این کشور ایجاد شود.»

فابیوس همچنین تاکید کرد که حکومت و معارضان باید باهم گفت‌وگو کنند و راه حل بحران سوریه سیاسی و بر اساس ژنو 2 است. ضمن اینکه اتحادیه عرب و «اخضر ابراهیمی»  باید تلاش‌های خود را برای پایان دادن به خشونت در سوریه افزایش دهند.همچنین پافشاری فرانسه و طرح روسیه به اجبار حکومت سوریه برای تحویل تسلیحاتش کمک کرد.

وزیر خارجه فرانسه روابط مسکو و پاریس را بسیار عالی توصیف کرد و گفت: اگرچه مواضع ما درباره سوریه کمی متفاوت است اما به گفته آقای لاوروف استناد می‌کنم که مهم ترین مسئله این است که پاریس و مسکو بر راهکار سیاسی پافشاری می‌کنند.»
انتهای‌پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها