امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۲۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 49427
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۴
تعداد بازدید: 145
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایش نکوداشت استاد عبدالحسین حائری با حضور محمد رجبی رئیس کتابخانه، ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایش نکوداشت استاد عبدالحسین حائری با حضور محمد رجبی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، اسحاق صلاحی رئیس کتابخانه ملی، آیت‌الله سید محمود مرعشی نجفی، مجتبی حسینی، منصور واعظی رئیس کتابخانه‌های عمومی کشور، حجت‌الاسلام دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، غلامرضا اعوانی عضو فرهنگستان علوم، سفرا و رایزنان فرهنگی کشورهای بولیوی، مکزیک، ونزوئلا، پاکستان، ایرانی رئیس موسسه میراث مکتوب و جمع دیگری از بزرگان فرهنگ کشور در تالار شهید مدرس حضور داشتند.
 
* صلاحی: نسل آینده از تلاش‌های استاد حائری استفاده می‌کند

اسحاق صلاحی رئیس کتابخانه ملی در مراسم بزرگداشت عبدالحسین حائری با تبریک میلاد امام رضا (ع) گفت: آنچه که ما در جامعه اسلامی با آن مواجه هستیم، دغدغه‌های جدی است که باید در آینده برای آنها برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشیم. انبیاء الهی آمدند تا زنگار را از جان ما بزدایند، شخصیت‌هایی مثل استاد حائری در اتاق‌های کوچک کارهای بزرگی انجام دادند که نسل‌های آینده می‌توانند آثار آن را نظاره باشند. اساتیدی مانند استاد حائری عمر خویش را صرف کارهای بزرگی کردند تا جامعه کثیر امروزی از آن استفاده کنند.

وی افزود: میراث مکتوب باید به نسل بعدی منتقل شود اما برخی این علم و علوم را چه دانسته و چه نادانسته و چه خواسته و چه ناخواسته برده‌اند و به نام خود ثبت و مصادره کرده‌اند. مجموعه نسخ خطی داخل کشور 330هزار جلد کتاب هستند اما در کشور هندوستان آنچه تاکنون شناسایی شده است، 4 یا 5 برای این‌ آمار است در حالیکه اسناد آنها در بدترین شرایط در حال از بین رفتن هستند.

رئیس کتابخانه ملی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر وقتی می‌خواهیم از کتاب‌های قدیمی و نسخ خطی از جمله کتاب قانون ابن‌سینا استفاده کنیم، نسخه قدیمی آن را در خارج از ایران می‌یابیم، خاطرنشان کرد:  کلیات سعدی، مثنوی معنوی مولانا و ... همه در بیرون کشور هستند. با همه تلاش‌های قرن 21 در صنعت دیجیتال باید این منابع در اختیار محققان قرار بگیرند و اگر شخصیت‌هایی همچون حائری نبودند شاید نام و نشانی به این اندازه هم نداشتیم.

وی افزود: سه نهضت هم‌اکنون باید در ایران شکل بگیرد. اول معرفی همه متون ما به جهان است، اگر این امر صورت نگیرد باز هم شاهد مصادره آثارمان خواهیم بود. نام و نشان همه آثار و محتوای آنها باید به صورت نرم‌افزار یا با تایپ مجدد به صورت متن قابل سرچ در دسترس همه قرار گیرد و از سویی برای استفاده همگان ترجمه شود.

وی ادامه داد: یکی از دغدغه‌های استاد حائری تاریخ علم است که در این‌خصوص نیز بسیار جفا شده و باید اقدامات سازنده‌ای در این زمینه صورت گیرد. توجه به امر کتاب‌شناسی می‌تواند به این مهجوریت کمک کند. کارهای حائری هم می‌تواند به عنوان تئوریسین در محافل آکادمیک و دانشگاهی تدریس شوند.

صلاحی با اشاره به اینکه فهرست‌نگاری بر دو اصل استوار است، گفت: نسخه‌شناسی و کتاب‌شناسی برای دانشجویان کتاب‌شناسی وجود ندارد و  باید با همکاری دانشگاهیان و پژوهشگران تغییری در فهرست متون درسی افرادی که می‌خواهند کتابدار شوند، صورت گیرد تا به بخشی از این نیازها پاسخ داده شود.

وی در پایان سخنان خود به سخنی از استاد حائری اشاره کرد و گفت: کتابدار باید با تأمل، بردباری و شکیبایی انجام وظیفه کند، چرا که این استاد تا زمانی که یک کتاب را تورق نمی‌کرد دست به قلم نبرده و هیچگاه درباره نویسنده‌ای قضاوت نمی‌کرد. تامل، تدبر، بردباری و شکیبایی باید در میان کتاب‌داران و فهرست شناسان باشد.

*عبدالحسین حائری از فرهنگ ایرانی اسلامی صیانت کرد

کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی فرد دیگری بود که در مراسم نکوداشت عبدالحسین حائری سخنرانی کرد و گفت:  باید از زندگی و تلاش خالصانه این استاد بزرگوار برای صیانت از فرهنگ ایرانی اسلامی سرمشق بگیریم. این استاد علیرغم اینکه مجتهد بود اما در بخش دیگری احساس وظیفه کرد و به کتابخانه مجلس آمد. ایشان حتی در زمانی‌که در نجف بود ممکن بود چند روزی غذا نخورد و با هزینه غذای خود کتابی تهیه کند و از مایحتاج خود برای علم و دانش می‌گذاشت. استاد حائری با توجه به کسب مقامات عالیه در باب فقه و اجتهاد به رفع تکلیف خود در کتابخانه همت گمارد که این ستودنی است.

وی با بیان اینکه حائری از نسخ خطی سیادت کرد، گفت: حائری علاقه خاصی به صیانت از فرهنگ کشور داشته و عمر پربرکت خود را نیز صرف صیانت از فرهنگ گرانقدر ایرانی کرد.

نماینده مردم شاهرود مجلس شورای اسلامی با تشکر و قدردانی از محمد رجبی به دلیل برگزاری چنین همایشی گفت: حضور ما در چنین برنامه‌ای به منظور قدرشناسی و تشکر است و اینکه نسل‌های پس از استاد حائری بتوانند از تلاش‌های بی‌شائبه وی استفاده کنند و جوانان الگو برداری کرده و ره توشه‌ از این راه رفته کسب کنند.

وی افزود: عملکرد استاد حائری در زمان ریاست بر کتابخانه مجلس بسیار درخشان بوده است و استاد حائری در صیانت از نسخ خطی از هیچ تلاشی دریغ نکرد.

جلالی در پایان سخنان خود تاکید کرد: در مجموعه پارلمان نیازمند این هستیم که به امر پژوهش و دستاوردهای علمی اهتمام بورزیم.

*استاد حائری نظم خاصی به کتاب‌شناسی و فهرست‌نگاری ایران بخشید

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمود مرعشی رئیس کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی در این مراسم با گفت:  کتاب‌شناسان و نسخه‌شناسان نماد ایثار فرهنگی هستند و به جای اینکه خود به تولید علم بپردازند و تراوش‌های شخصی خود را به قلم آورند، صلاح را در این می‌دانند که به کتاب‌های دیگران و آثار گذشتگان پرداخته و در حفظ و نگهداری آنها کوشا باشند.

وی افزود: استاد عبدالحسین حائری از علمای اهل ایثار است و اگر نگاهی به کتاب‌شناسی و فهرست‌نگاری این استاد ارجمند کنیم می‌بینیم که حائری تلاقی دو فرهنگ سنتی و جدید است.

رئیس کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی با اشاره به اینکه حائری از معدود نوادگان آیت‌الله حائری عالم بزرگ ایرانی است، عنوان کرد: این استاد ارزشمند تحصیلات خود را در حوزه علمیه قم گذراند و اگر در همانجا می‌ماند و به تحصیل علم فقه می‌پرداخت بی‌تردید وی اکنون یکی از مراجع تقلید بزرگ بود. : استاد حائری پس از رسیدن به مدارج عالی به تهران عزیمت کرده و به رشته کتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی روی آوردند که حرفه‌ای بسیار پرمشقت بود.

وی ادامه داد: استاد حائری با بزرگانی مانند آیت‌الله صافی و آیت‌الله خوانساری مباحثه کرده است و با اینکه درجه اجتهاد داشته‌اند اما هیچ‌گاه از این نام و سمت استفاده نکردند.

مرعشی با یادآوری اینکه تلاش‌های بی‌وقفه و بی‌شائبه استاد حائری نظم خاصی به کتاب‌شناسی و فهرست‌نگاری ایران بخشید، گفت:  همت این بزرگوار به کاهش دخالت سلیقه در تصحیح کتاب‌ها و نسخ خطی منجر شد. استاد عبدالحسین حائری تخصص ویژه‌ای در تصحیح متون، همچنین دستور زبان فارسی داشتند.

رئیس کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: توجه به تاریخ علم در ایران و جهان اسلام به چگونگی رشد و جلوگیری از انحطاط تمدن ایرانی اسلامی می انجامد که البته باید برای نوشتن تاریخ علم، آثار گذشتگان احیا شود. این استاد از مفاخر فرهنگی و الگوی دانش‌دوستی و فرزانگی متون اسلامی استفاده‌های زیادی کرده‌اند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها